Výluka metra C na vlastní kůži: z Nádraží Holešovice na Pankrác za 42 minut

04. 08. 202516:02
5 min. čtení
Výluka metra C na vlastní kůži: z Nádraží Holešovice na Pankrác za 42 minut
foto: Adéla Houbová, PrahaIN.cz/Stanice metra Hlavní nádraží v době výluky

REPORTÁŽ: Devítidenní výluka na lince metra C odstartovala v sobotu 2. srpna, ale většina cestujících ji na vlastní kůži zažila až s příchodem pracovního týdne. Provoz metra je zcela zastaven mezi stanicemi Muzeum a Chodov. Vyzkoušeli jsme, jak to vypadá v náhradních autobusech.

Výluka na lince metra C odstartovala v sobotu 2. srpna a trvat bude až do neděle 10. srpna. V první etapě předem avizovaných oprav je provoz metra zastaven mezi stanicemi Muzeum a Chodov, v druhé fázi (9. a 10. srpna) nepojede v prodlouženém úseku Chodov – Nádraží Holešovice. Nejde přitom o první letošní zásadnější výluku na této lince. Náhradní autobusovou dopravou museli cestující už začátkem července. Tehdejší průběh výluky jsme popsali ZDE.

Tentokrát se výluka týká delšího úseku. Úplně mimo provoz je celkem osm stanic. Náhradní dopravu zajišťují nejen autobusy s označením XC, ale mezi centrem a Kačerovem také prodloužené linky 189, 196 a 215. Stejně jako v červenci, také nyní jsme si provoz vyzkoušeli na vlastní kůži. Vyráželi jsme opět ze stanice Nádraží Holešovice.

Souprava metra přijela plná k prasknutí

Do stanice jsme dorazili v půl deváté ráno a šok nás čekal už na schodech. Nástupiště bylo totiž nevšedně plné a tabule hlásila příjezd soupravy až za více než 3 minuty. Interval odjezdů byl v obou směrech prodloužen asi na pět minut. Souprava směrem do centra nakonec dorazila v 8:35, ale byla tak obsazená, že se do ní nasoukalo jen několik jednotlivců, včetně nás. Ostatní museli čekat dál.

Podobná byla situace i na dalších dvou stanicích. Na Vltavské i Florenci se obrovská masa lidí prodírala nejprve z vozu, aby se pak ještě víc lidí snažilo vejít zpátky dovnitř. Také tam muselo několik zájemců o cestu počkat na další spoj. Zlomový bod nastal až na Hlavním nádraží, protože ačkoli metro zajíždí až na Muzeum, do náhradních autobusů je možné přestoupit už zde. My jsme se rozhodli této možnosti využít. Z metra jsme vystoupili v 8:39 a jali jsme se hledat zastávku náhradní dopravy.

Koho budete volit? (ptáme se od 4.8. do 30.9.)

44%
25%
9%
4%
3%
9%
1%
5%
celkem hlasovalo 100184 hlasujících
Potvrďte, že nejste robot

Bylo plno

Nejprve jsme ale museli prokličkovat obrovským množstvím cestujících přímo na perónu. Spoje v obou směrech totiž mimořádně zastavují na stejné straně stanice s tím, že jejich cíl označuje nejen nápis na soupravě, ale také opakované hlášení. Přímo u výstupu z metra pak stálo několik lidí v reflexních vestách, jejichž práce byla navádět cestující správným směrem. Kromě toho nechybí ani naváděcí tabule.

Zastávka pro náhradní autobusovou dopravu se nachází ve Wilsonově ulici a při našem příchodu byla přeplněná. Kromě cestujících mířících pravděpodobně do zaměstnání, tu stálo i velké množství turistů, mnohdy vybavených velkými zavazadly. Do jednoho autobusu jsme neměli šanci se vejít. Kvitovali jsme však rozhodnutí vystoupit už zde a nepokračovat na Muzeum. Autobus XC, do kterého se nám podařilo nastoupit, totiž vyjížděl v 8:48 zcela plný.

Desítky lidí měly smůlu

V zastávce Muzeum se do vozu chtěly vejít další desítky lidí, ale valná většina z nich měla smůlu. Náš autobus pojal jen několik jednotlivců a když už to vypadalo, že pojedeme dál, ukázalo se, že je ve voze zkrátka moc lidí. Dveře kdesi vpředu se odmítaly správně zavřít a autobus se kvůli tomu nemohl rozjet. Blokoval nejen samotnou zastávku, ale částečně i provoz na magistrále.

Řidič dveře několikrát otevřel a zase zavřel. Ovšem bez úspěchu. Musel tedy vystoupit a posunky naznačit všem cestujícím u všech dveří, aby z prostoru ustoupili a dveře měly šanci se správně zaklapnout. Podařilo se to až po zhruba pěti minutách, kdy už nervozita mezi cestujícími stoupala do závratných výšin.

Pankrác bez zastavení

Průjezd dalšími zastávkami byl už standardní, tedy až na neuvěřitelnou naplněnost autobusu. Další problém nastal ve stanici Pankrác, kde jsme chtěli vystoupit a kde má náhradní autobusová doprava zastavovat i přesto, že metro tudy od začátku roku pouze projíždí. Jenomže i autobus jel dál. Namísto zastavení se jen rozhlasem ozvalo, že následuje zastávka Budějovická.

Reakce cestujících byly různé. Převažovalo překvapení a naštvání, ale několik lidí se nad nastalou ironií zasmálo. Jak bylo vidět, o výstup měla zájem velká část osazenstva, protože na Budějovické se autobus téměř vyprázdnil. Projetá zastávka ale nezůstala bez odezvy.

„Co si to dovolujete, projet Pankrác? To si snad děláte srandu, ne?! Co to mělo být?“ ptal se řidiče jeden z cestujících a minimálně další dva naštvaní lidé se ke stížnostem přidali. Muž za volantem však jen pokrčil rameny s tím, že nikdo z nacpaného vozu nestiskl tlačítko stop. „To jste si jako myslel, že nikdo nechce vystoupit? Jste normální?“ nenechali se cestující. To už ale autobus zavíral dveře a pokračoval v jízdě.

Cesta trvala 42 minut

Více než dvacítka cestujících, kteří se marně pokoušeli dostat na Pankrác, musela kvůli tomuto nedorozumění překonat silnici a nastoupit do spoje v opačném směru. Mnoho lidí tak mimochodem učinilo mimo přechod pro chodce.

I se zajížďkou jsme nakonec na Pankrác dorazili přesně v 9 hodin a 12 minut. Od příchodu na Nádraží Holešovice nám tak cesta trvala poměrně neuvěřitelných 42 minut. Za normálních okolností stejná trasa metrem zabere 14 minut, letos je to kvůli uzavřené stanici metra Pankrác i s přestupem na tramvaj běžně asi 20 minut.

 

Tagy

Speciály

Aféry & zločiny
Příběhy zapsané do mapy