„Aha, vy jste z Československa.“ Jak jsme v Mnichově navštívili nejdražší fastfood

03. 04. 202310:00
„Aha, vy jste z Československa.“ Jak jsme v Mnichově navštívili nejdražší fastfood
foto: Jiří Zemen, PrahaIN.cz/Jídlo ve Five Guys za téměř 500 korun

REPORTÁŽ: Češi ho prý milují, ačkoli u nás žádný není. Americký fastfood Five Guys však frčí v sousedních zemích. V Rakousku, ale především v Německu.

Při návštěvě Mnichova jsme tuto známou značku museli ze zvědavosti vyzkoušet.

V Americe totiž patří mezi největší a nejoblíbenější řetězce rychlého občerstvení. Je tak s podivem, že se Five Guys nedostal i k nám.

V hlavním městě Bavorska se tyto podniky nachází hned tři. My navštívili pravděpodobně ten nejvytěžovanější, a to v samém srdci Mnichova, hned u překrásného kostelu Frauenkirche.

V sobotu na vlastní riziko

Jenže v sobotu večer byla návštěva tohoto řetězce na vlastní nebezpečí.

Fronta na jídlo se táhla pomalu až ven a najít místo k sezení bylo nemožné. Ani na zahrádce se nedalo hnout. Zájemců o pokrmy bylo moc a scény z interiéru chvílemi připomínaly davové šílenství.

Za hodinu a půl jsme prošli okolo znovu. Úplně to samé.

Potvrdilo se, že o americký fastfood je obrovský zájem, a to jsme ještě nedodali, že zmiňovaná pobočka má tři prostorná patra.

Zašli jsme sem proto až druhý den těsně po otevření. Bylo 11 dopoledne. Davům jsme se vyhnuli, ale prázdno rozhodně nebylo. Přijíždělo několik kurýrů rozvážkových platforem.

Five Guys v mnichovském centru. Prosklená okna značí prostor podniku. Zdroj: PrahaIN.cz

Interiér pecka a líbí se i Čechům

Kvůli tomu, že předešlý den bylo ve Five Guys plno, proběhla nám hlavou myšlenka, že pobočka v Mnichově těží z turistů.

Pracovnice, se kterou jsme krátce mluvili, to však vyvrátila.

Podle ní chodí do Five Guys úplně všichni. Němci i turisté. A všichni to tu prý milují. Když se zeptala, odkud jsme, odpověděla: „Máte pravdu, že z Československa k nám chodí opravdu dost lidí. A také to milují.“

Během vybírání jsme si všimli příjemného a stylového interiéru. Ten je zkrátka ve stylu amerického fastfoodu. Nicméně takového, na který nejsme v Česku zvyklí.

KFC ani „Mekáč“ to nepřipomíná.

Po celé třípatrové pobočce se na stěnách nachází obrázky s titulními stranami článků v amerických novinách a magazínech, které o Five Guys napsaly. Nechybí ani rozhovor s někdejším prezidentem USA Barackem Obamou, kde zařadil burger tohoto řetězce na první místo svého žebříčku.

Z fastfoodu Five Guys. Zdroj: PrahaIN.cz

Šíleně draho...

Špatně se tu cítit rozhodně nebudete.

Tedy pokud vás nevyvedou z míry místní ceny. Samotný hamburger začíná na cca deseti eurech. Cheeseburger stojí přes dvanáct.

Výhodou, a vlastně konceptem celého Five Guys je, že zbytek burgeru si tvoříte sami. A bez jakéhokoliv příplatku. Na výběr k masu a sýru máte kromě zeleniny (od ledového salátu po žampiony) také omáčky.

My si do burgeru nechali dát salát, rajčata, žampiony, kečup a cibuli. K tomu bezedný kelímek pití a malé hranolky.

Bez dvaceti centů jsme za jídlo pro jednu osobu zaplatili dvacet euro. Z bankovního účtu zmizelo 483 korun, a to je za oběd ve fastfoodu pro jednoho opravdu dost.

To jsme ještě počítali, že nějaké to euro budeme doplácet, když jsme si po zaplacení vzpomněli, že k hranolkům chceme majonézu a kečup. Tady nás obsluha ujistila, že „kečup a majonézu máme úplně všude po restauraci“.

Na každém patře bylo skutečně několik automatických dávkovačů kečupu a majonézy. Na jednu stranu výborné, na druhou stranu si právě za takové bonusy připlácíte…

Udivení jsme byli i z postmixu. Těžko spočítat přesně, ale kromě Coca-Coly, která ještě k tomu byla klasická, citrónová, višňová, nechyběl mezi Němci oblíbený Mezo Mix či izotonický nápoj pro sportovce Powerade. Odhadujeme, že přes čtyřicet nápojů bylo na výběr určitě.

Vedle postmixu ve velké krabici neloupané arašídy. Zdarma pro každého zákazníka.

Mimochodem vyhlášené jsou také milkshaky, ale ty jsme z bezpečnostních důvodů nezkoušeli.

Koloritem řetězce také je, že se vás neptají, jestli si jídlo dáte s sebou či na místě. Zabaleno ve stylu takeaway je to pokaždé.

Na papírové obaly zapomeňte. Ve Five Guys se podávají burgery v alobalu.

To nejdůležitější

A co chuť našeho menu za téměř pět set korun?

Naše jídlo z Five Guys za 483 korun. Zdroj: PrahaIN.cz

Bylo to dobré.

Nicméně „dobrý je za tři.“ A my souhlasíme. Kdybychom měli hodnotit jako ve škole, tuhle známku udělíme. Maso je samozřejmě mnohem lepší než ve známých podnicích, jako je McDonald´s či Burger King, ale že by to byl zázrak, který překoná ty nejvyhlášenější burgerové restaurace, to ani náhodou.

Takový mezistupeň mezi „Mekáčem“ a restaurací.

Ale za tu cenu bychom čekali rozhodně něco víc.

Hranolky jako příloha ale byly velmi slušné. Je vidět, že nejsou rozmražené a vhozené do friťáku, ale domácí. Na to vlastně Five Guys láká hned u vchodu, kde jsou naskládány pytle s bramborami. A byl to také důvod, proč jsme malý pytlík hranolek za více než stovku koupili, původně jsme chtěli ozkoušet jen burger.

Turistická atrakce!

Co k tomu říct?

Po návštěvě fastfoodu jsme měli hodně rozporuplné pocity.

Sice jsme neprožili žádný gastronomický orgasmus, ale pravdou je, že se jednalo o mírný nadstandard. Nicméně za tak vysokou cenu to v žádném případě nestálo. Člověk by za téměř pět set korun našel mnohem lepší burgerovou restauraci, a to i v Německu.

Je ale fakt, že jen samotná návštěva tohoto řetězce byla zážitek. Několikapatrová stylová pobočka nás uchvátila a jak jsme koukali na obrovský výběr nápojů u samoobslužného postmixu, cítili jsme se… Jako bychom přijeli z maloměsta. Automatický dávkovač kečupu a majonézy byl taky super.

Uvítali jsem i arašídy zdarma pro každého.

Zážitek.

Five Guys v Evropě, konkrétně v Německu, je spíše turistická atrakce než místo, kam si dojít na dobrý oběd či večeři. A ačkoli nám to velmi příjemná obsluha nepřiznala, jsme přesvědčení, že fastfood těží především z turistů. Z podobných jako my.

Rádi bychom se vrátili a vrátíme. Ale ne na burger.

Možná vyzkoušet ten vyhlášený milkshake.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných