foto: Bára Richterová, PrahaIN.cz/Květák
Vloni v březnu naše redakce upozornila, že řada lidí byla zvyklá odnášet si z obchodů zeleninové natě. Zejména pro svá domácí zvířata. V Lidlu se však této běžné praktice postavili.
„Nařízení zakazující sbírání natí od mrkví, kedluben a jiné kořenové zeleniny platí již několik let. Důvodem bylo, že zákazníci natě v prodejnách otrhávali, čímž zelenina ztrácela svou výživu a rychleji usychala,“ uvedl pro PrahaIN.cz tiskový mluvčí společnosti Lidl Tomáš Myler.
Polská Biedronka, oblíbený cíl tisíců Čechů, postupovala podobně. Nešlo ale o výživu zvířat, jako spíše o váhu. Lidé totiž běžně otrhávali listy, aby snížili váhu dané položky. Například otrhaný květák byl až o polovinu levnější.
Připomeňme, že únorová cena květáku (za jeden kilogram) je v České republice okolo osmdesáti korun. V Bideronce je aktuálně za polovinu. Jak informoval server Biznes.interia před několika dny, řetězec dal zaměstnancům pokyn, aby v případě, že takové zákaznické chování vidí, neváhali kontaktovat policii.
Biedronka. Foto: PrahaIN.cz
Přestupek
Podle všeho se totiž jedná o poškozování cizí věci. To redakci potvrdili také dva čeští advokáti. Oba však zmínili, že nejde o trestný čin, ale o přestupek. Pro posouzení je v takovém případě rozhodující výše způsobené škody na cizím majetku. Pokud je škoda vyšší než 10 tisíc korun, bude se jednat o trestný čin. V ostatních případech jde zpravidla o přestupek.
Podle citovaného polského serveru se zákazníci stále neváhají zbavovat zbytečných listů, čímž trvale snižují hodnotu produktů.
Zpráva se objevila také na silných skupinách na sociálních sítích jako varování pro české nakupující.
„U květáku není cena za kus, ale za kilogram. Tak zaplatit a pak si můžete loupat, kolik chcete. Mají to tam uvedeno. Kdo neumí číst, ať si pak nestěžuje. To by se mohla oloupat mandarinka a zvážit, ono by to vyšlo levnější,“ uvedl jeden z komentujících.