foto: Jiří Zemen, PrahaIN.cz/Retró Lángos Budapest
REPORTÁŽ: Každé město na světě má svůj vyhlášený street food. V Praze to několik dekád byly klobásy na Václavském náměstí, které byly oblíbené jak u místních, tak i turistů. Doba se ale změnila.
Z Václavského náměstí se klobásy ztratily před více než dvěma lety. Možností, kde si ji dnes v centru dát, je minimum. Některým Pražanům klasika chybí, sami jsme se o tom přesvědčili.
Na Václaváku dnes narazíte už pouze na pozůstatek z dob minulých. Je to stánek v horní části náměstí, na jehož výloze ještě stále naleznete tehdejší nabídku pochutin. Objekt je totiž předmětem soudního sporu, proto se doba vyklízení zpozdila. Postoj města se vůči stánkům na Václavském náměstí nezměnil.
Psali jsme
Pražanům stánky s klobásami na Václavském náměstí chybí. To je fakt, který se nám potvrdil ohlasy na předchozí materiály na toto téma, ale také…
Pražský street food
Pražský street food tak, jak ho pamatují starší generace, dnes v podstatě neexistuje. Doba se změnila.
Jediné, co připomíná zašlou slávu klobás, co se počtu stánků týká, jsou sladké trdelníky. Tato dobrota ovšem z Česka nepochází a za tradiční jídlo naší kuchyně se rozhodně nepovažuje.
Existuje ale mnoho nových konceptů, jedná se o nejrůznější a popravdě hodně zajímavá bistra, koncept Manifesto Market, pořádá se mnoho street food festivalů, v létě můžete navštívit pražskou náplavku a nejrůznější trhy.
Na klasicky českých jídle si ale ale většinou nepochutnáte, pokud ovšem nepočítáme sekané a smažáky v housce, tlačenky na chlebu, pochoutkové saláty a dalších podobná jídla, která se prodávají v řeznictvích a lahůdkách, ono se není čemu divit, svíčkovou se šesti byste si těžko odnesli v ruce. Zřejmě až na jedinou výjimku. O propojení street food a české klasiky se pokusil podnik s názvem Dorohlíku, který má malou pobočku v Lazarské ulici. Zde vám naplní tradiční česká jídla do rohlíku. Jeden rohlík vás tu vyjde na 89 korun.
Psali jsme
RECENZE: Rychlé jídlo v centru Prahy? Historická část hlavního města je zaplněná především prodejnami s kebabem, které už dne nepatří…
Inspirace v Maďarsku?
Při naší nedávné návštěvě Maďarska jsme ale zkusili street food, který nás uchvátil. Podnik Retró Lángos Budapest. Nabízejí tu totiž typické maďarské jídlo, které je ale velmi oblíbené i u nás doma a koupit si ho můžete snad na každém festivalu, pouti, koupališti, ale i trzích, mluvíme o langoši.
Retró Lángos Budapest se nachází v centru města nedaleko budovy, kde sídlí maďarský parlament. A je o něj obrovský zájem. A to i přesto, že Maďarsko aktuálně drtí vysoká inflace a restaurant tak musel zdražit.
Langoš si tu dáte za cenu kolem 200 korun. Ještě nedávno to bylo skoro o polovinu méně. Je ale fakt, že když jsme podnik navštívili, ve frontě s námi stáli v podstatě pouze zahraniční turisté. A že jich bylo.
Retró Lángos nabízí pár míst k sezení uvnitř a zhruba čtyřicet míst na zahrádce, ukořistit místo je tady ale často nadpozemský úkol. Na langoše jsme čekali asi patnáct minut. Horší to měli lidé po nás.
Před tímto budapešťským street foodem se postupně tvořila čím dál větší fronta, která vedla až na ulici a v jednu chvíli měřila asi sto padesát metrů.

Fronta až ven. Zdroj: PrahaIN.cz
Oblíbenost podniku potvrzují i Google recenze. Hodnotilo tady téměř devět tisíc lidí, kteří v průměru udělili 4,6 hvězdičky z pěti. Přečetli jsme nespočet kladných recenzí, které tamní langoše chválily. Nicméně i tady lidé upozorňovali na dlouhé fronty.
Maďarský fenomén
Obsluha se nezastavila. Během naší čtyřicetiminutové návštěvy musely odnést více než stovku langošů.
Ať už tradičních se zakysanou smetanou, tak i různé moderní a experimentální. V menu totiž nechybí langoš s kozím sýrem, kuřetem, klobásou, tzatziki či boloňskou omáčkou, kterou všichni znají ze špaget.
Českou verzi se sýrem, kečupem a česnekem zde budete hledat marně.
Boloňský langoš tady pořídíte za 9,71 euro, což je asi 220 korun. To samé platí pro kuřecí. Nejúspornější verze je obyčejný langoš, tedy pouze se sýrem, nebo zakysanou smetanou (cirka 120 korun). Naopak „nejluxusnější“ verze je za 10,86 euro, jde o takzvanou masovou bombu či langoš se šunkou a rukolou.

Langoš v Retró Langós Budapest. Zdroj: PrahaIN.cz
Pokud si chcete vychutnat jídlo v klidu a bez společnosti mnoha desítek lidí, kteří stále přicházejí, budete muset jít v Budapešti jinam. Ale pokud vám nevadí hluk a trocha toho chaosu a máte chuť na dobré langoše, které, jak nás překvapilo, nejsou mastné tak, jako je známe z českého prostředí, budete spokojení.
Langoše jsou v Maďarsku fenomén.