Čerstvá ryba! hlásí Lidl. Ulovena v Norsku, zabalena v Polsku, prodávána v Česku. A co teprve candát z Kazachstánu…

14. 02. 202305:26
Čerstvá ryba! hlásí Lidl. Ulovena v Norsku, zabalena v Polsku, prodávána v Česku. A co teprve candát z Kazachstánu…
foto: Barbora Novotná, PrahaIN.cz/Ryby v supermarketu

Kdo už ochutnal čerstvě ulovenou rybu, potvrdí, že se s kupovanou v běžných supermarketech nedá srovnat. Ryba je prostě jiná. A není to jen tím, že ryba volně žijící ve vodě má lepší maso než ryby, které žijí v chovných rybnících nebo sádkách. Přemýšleli jste ale někdy nad tím, jestli je ryba, kterou si v obchodě koupíte s označením „čerstvá“, opravdu čerstvá? PrahaIN.cz ano.

„Každý rok jezdíme do Norska. Kromě toho, že si nějaké ryby sami nachytáme, vždycky zajedeme na místní sádky pro lososy. Ráno je vyloví a odpoledne už si jezdíme pro chlazené filety. To je úplně jiné maso než u nás. Pevné, oranžové, čerstvé. Dřív to tu bylo lacinější, ryby jsme i měnili za alkohol, to už ale moc nejde. Cenově to vyjde stejně jako u nás, ale kvalita je někde jinde,“ říká Marek Čihák, provozní pražské restaurace, kde s rybami pracují denně.

A jestli by snědl lososa, který mu leží týden v lednici? „To určitě ne,“ dodává.

Na úvod musíme zmínit, že neexistuje žádná přesná lhůta, kdy se rybí maso považuje za čerstvé. Ale když se chystáme na štědrovečerní večeři, kapra rozhodně nekupujeme v polovině prosince.

U ryb se běžně míní, že zůstanou čerstvé zhruba tři až čtyři dny.

Pokud se podíváme v supermarketech do pultů, kde jsou chlazené ryby k dostání, na jejich etiketách je uveden také původ. A samozřejmě i termín, do kdy se má maso spotřebovat.

Norsko, Polsko, až pak Čechy

Například v Lidlu jsme narazili na lososa, který je uloven v Norsku, zabalen v Polsku a následně se jako čerstvá ryba prodává v Česku. Spotřebovat by se měl do pěti dnů. Můžeme v tomto případě hovořit o čerstvé rybě?

„Losos pochází z norského chovu, v Polsku dochází pouze ke zpracování - zabalení. Všichni naši dodavatelé, ať už jsou z jakékoli evropské země, ovšem postupují podle směrnic EU. To znamená, že musejí dodržovat nejen výrobní, ale také hygienické požadavky,“ vysvětlil pro PrahaIN.cz tiskový mluvčí Lidlu Tomáš Myler.

Než se ryba dostane z moře do supermarketu, zabere to zhruba 3-4 dny.

„První den je výlov, zpracování a expedice do zpracovatelského závodu, 2. - 3. den je zpracování - balení a expedice do skladu Lidlu, 3. - 4. den pak nastává expedice ze skladů do prodejen,“ upřesňuje Myler.

Pak se má přibližně do pěti dnů spotřebovat. Konkrétně balení, které jsme našli, je z 30. ledna a mělo datum spotřeby dne 4. února.

Supermarket Albert nabízí divokého lososa keta. Ten se vyznačuje téměř červenou barvou masa. V našem případě byl odloven v severovýchodním Tichém oceánu. Opět se na balíčku píše o spotřebě do pěti dnů. To, kdy byla ryba reálně ulovena, se nedozvíme. Je však jasné, že má za sebou velmi dlouhou cestu.

Candát z Kazachstánu

V Lidlu jsme také narazili na filet candáta. Byl odloven v ústí řeky Volhy do Kaspického moře v Kazachstánu. A proč Kazachstán, když se tato chutná ryba vyskytuje i v Čechách?

„Produkce českého candáta není dostatečná, aby pokryla potřeby českého trhu. Kromě toho, že Kazachstán má násobně vyšší kapacitu, má také ideální podmínky pro chov, čímž je zajištěna vysoká kvalita. Kompletní zpracování a balení pak probíhá u certifikovaného zpracovatele v ČR a při dodržení všech nejpřísnějších hygienických norem,“ vysvětluje Myler.

Na zadní straně balíčku je uvedeno, že se jedná o chlazený, ale rozmrazený filet. O čerstvé rybě tak hovořit určitě nelze. Navíc málokdo hledí na etikety. Rybu si koupí a doma zamrazí. Netuší, že už jedním zmrazením prošla.

„V případě candáta je surovina dodána ke zpracovateli ve zmraženém stavu, kde je odborně rozmrazena při zachování původních vlastností a dále balena a expedována do skladů a prodejen Lidlu již jako chlazená. Jedná se o běžnou praxi u drtivé většiny ryb v nabídkách supermarketů. Vzhledem k tomu, že i při manipulaci a balení zmrazených ryb může docházet ke znehodnocení původní suroviny, vybral Lidl k tomuto zpracování zmíněného českého zpracovatele s více než třicetiletými zkušenostmi, který se zároveň zabývá dodávkami ryb do gastronomie, kde jsou nejvyšší nároky na kvalitu. V Lidlu tak lze pořídit stejně kvalitní ryby, jako v těch nejlépe hodnocených restauracích,“ dodává Myler.

Jak poznat čerstvou rybu?

Pokud toužíte po opravdu čerstvé rybě, určitě je nejlepší koupit živou. U té nebudete mít pochyb, že by něco mohlo být špatně. Ne vždy to ale lze. Pokud kupujeme rybu už chlazenou, obecně platí, že bychom si měli všímat žaber. Musí mít výrazně načervenalou barvu a oči nesmí být zakalené a vypouklé.

Jenže ani to nám v obchodech, kde kupujeme chlazené filety, nepomůže.

Filet by určitě neměl zapáchat rybinou a kůže by měla být pokryta přirozeným slizem.

Abychom se ujistili, že je ryba čerstvá, doporučuje se také do filetu zatlačit prstem. Pokud se maso po chvíli vyrovná zpět, je vše v pořádku. Pokud se ryba rozpadne a důlek zůstane, raději bychom ji neměli konzumovat.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných