Češka jela pro husu do Německa. Aby nakonec skončila v ústeckém Lidlu

11. 11. 202409:36
Češka jela pro husu do Německa. Aby nakonec skončila v ústeckém Lidlu
foto: Bára Richterová, PrahaIN.cz/Svatomartinská husa

Ještě nedávno platilo, že se vyplatí jezdit za nákupy k našim severním i západním sousedům, na základě našich cest do Německa ale můžeme říci, že ceny v supermarketech s těmi českými srovnávají. Německá inflace v říjnu zrychlila na 2 procenta, podle dat Eurostatu dokonce 2,4 procenta.

Stále se samozřejmě dají najít výhodné akce, ve kterých lze nakoupit potraviny za velmi dobré ceny, to ale platí i pro Česko, trochu lépe je na tom Polsko, ale ani tady už to není, co bývalo.  

Nicméně Češi do Německa na nákupy vyráží navzdory, většinou kvůli většímu výběru a často také lepší kvalitě. 

Více než potravin se to týká drogistického zboží, ale také třeba oblečení, a to nejen pro dospělé. Češi si vychvalují kvalitu dětského textilu a obuvi. 

Redakce hovořila s Věrou Jirkovou, která žije v Ústí nad Labem a minimálně jednou týdně byla zvyklá jezdit nakupovat do Německa, nejčastěji mířila do Drážďan.

Akce se vyplatí

Nejčastěji prý nakupuje v Kauflandu, Lidlu, Aldi nebo Penny. Vždy se předem podívá do letáku, pak pro jednotlivé položky vyráží do různých obchodů. 

„Už to ale není, co to bývalo. Když si spočítám benzín, co projedu, tak asi neušetřím nic. Výběr je ale o něčem jiném,“ říká s tím, že se v pondělí vydala koupit husu. Ví, že v Čechách její cena v minulých letech extrémně vzrostla a počítala s tím, že v Německu ušetří.

Vrátila se ale zklamaná. Cena husy byla srovnatelná s tou v našich obchodech, dokonce vyšší. Jedinou výjimkou je prý to, že většina v Česku prodávaných hus je z Maďarska, v Německu mají zejména polské. 

„V obchodních řetězcích se české husy neobjeví, tam nejčastěji najdete drůbež právě z Maďarska. České husy jsou oproti těm zahraničním větší, mají kolem čtyř kilogramů,“ řekla již dříve naší redakci Gabriela Dlouhá, předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie.

V Česku skoro stejně. A místo mražené jen chlazené

Ale zpět do Německa. Podle dat, která nám naše čtenářka dodala, v obchodech Kaufland i Aldi stál kilogram husích prsou 202 korun, husí stehno bylo v Penny za 253 korun, počítáme-li s aktuálním kurzem 25,34 korun za euro. Kilogram celé husy mražené vycházel ve všech navštívených obchodech na 101 korun, ta byla původem buď z Polska, nebo Maďarska.

České supermarkety prodávají husy za velmi podobné ceny, kilogram Albert nabízel za 89,90 korun, v Kauflandu to bylo o deset korun víc. Husa chlazená, která byla vždy dražší než mražená, vycházela stejně v Bille, Globusu, Penny i Lidlu, a to na 109,90 korun. Albert ji měl za 139,90 korun. 

Výhodnější jsou v Německu pouze husí prsa. V Česku je totiž nabízí Kaufland za 249,90 korun, Globus ještě o padesát korun více.

„Na svatomartinskou hostinu jsem v Německu nakupovala každý rok, letos poprvé nakoupím v Česku, v Lidlu v Ústí. Řada dalších věcí už v Německu nevychází tak dobře, jako tomu bylo dřív. Spíš mám pocit, že v Německu vždycky utratím daleko víc, ale to je spíš tím, že mám plnější košík, protože mají od všeho větší výběr,“ dodává.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných