foto: Pixabay.com license/Kuřecí maso
KAUZA: PrahaIN.cz na konci dubna poukázala na nárůst dovozu drůbežího masa z Ukrajiny. V prvních dvou měsících roku 2023 bylo dle dostupných dat Českého statistického úřadu do České republiky z Ukrajiny dovezeno drůbeží maso v objemu 1.073 tun, což je meziroční zvýšení o 60 procent. Data naší redakci potvrdilo ministerstvo zemědělství.
„Pokud jde o maso, z Ukrajiny se do České republiky dováží z většiny maso drůbeží. Z hlediska celkových dovozů drůbežího masa do ČR (v celkovém objemu 107 tisíc tun) činí podíl dovozů z Ukrajiny přibližně 4,8 procenta, tedy 5,1 tisíc tun. Nejvíce drůbežího masa se k nám dováží z Polska,“ doplnila za resort Tereza Kubálková.
V roce 2022 šlo celkem o 64 tisíc tun polského masa, což představuje zhruba šedesátiprocentní podíl na lokálním trhu.
Jenomže je tu ještě jedna větev dovozu masa z Ukrajiny. Ta se oficiálních údajů netýká.
Redakci PrahaIN.cz přiblížila podrobnosti mluvčí Agrární komory České republiky Barbora Pánková.
Dovoz drůbežího masa z Ukrajiny do Evropy byl podle ní možný ještě před válečným konfliktem. Jednalo se o množství stanovené na základě schválených kvót.
Psali jsme
Slovensko se přidalo k Polsku a Maďarsku a zakázalo dovoz obilí a dalších zemědělských produktů z Ukrajiny. Země k zákazu přistoupily, aby…
Maso z Ukrajiny není nic nového
„Podle našich informací se množství zásilek z Ukrajiny zvýšilo po zavedení takzvaných koridorů solidarity. Přesné informace o přímém dovozu drůbežího masa a vajec z Ukrajiny má k dispozici Státní veterinární správa (na dotazy nereaguje, pozn. red.). Větší část zásilek však směřuje do Evropy přes tranzitní země a spekuluje se o falšování země původu těchto komodit, čímž dochází ke klamání zákazníka,“ vysvětlila zástupkyně Agrární komory.
Většina těchto zásilek prý není určena pro přímý prodej, ale končí zejména v gastronomii, tedy v hospodách a restauracích.
„Je třeba zdůraznit, že tyto zásilky rovněž nemusí splňovat přísné evropské standardy pro chov drůbeže. Agrární komora České republiky nedisponuje údaji o cenové politice dovozců drůbežího masa ze třetích zemí. Naši členové opakovaně poukazují na to, že je odběratelé konfrontují s podezřele nízkou cenovou nabídkou zboží z Ukrajiny a touto neférovou taktikou je tlačí do nízkých výkupních cen, které nepokryjí ani náklady na chov drůbeže v České republice,” dodala tisková mluvčí Agrární komory České republiky Barbora Pánková.
Psali jsme
V okamžiku, kdy Rusko zahájilo agresi proti Ukrajině, nastalo ve světě zděšení, nejen z důvodu válečného konfliktu samotného, ale také…
Téma dovozu ukrajinské produkce v dubnu odstartovali zemědělci v Polsku, Maďarsku a na Slovensku, kteří nesouhlasili s aktuálními tržními podmínkami.
Slovensko na základě analýzy 1.500 tun pšenice z Ukrajiny, která potvrdila výskyt pesticidu, který není povolen v EU a má negativní vliv na zdraví lidí, zpřísnilo pravidla pro zacházení s ukrajinským obilím. Země k zákazu přistoupily, aby ochránily domácí zemědělce před dovozem například levné ukrajinské pšenice. Ti ukrajinským cenám nedokáží konkurovat a mohou jim hrozit existenční problémy.
Doplňme, že maso, které pochází z Ukrajiny, není v českých podmínkách ničím výjimečným a v minulosti se nikdy nestalo terčem kritiky. Řetězec Tesco ho má v sortimentu tři roky. Redakci PrahaIN.cz to potvrdil jeho tiskový mluvčí.