foto: Georgi Bidenko, PrahaIN.cz/Brambory
Podle odhadů Českého statistického úřadu se v roce 2023 vypěstovalo o pětinu méně brambor než v předchozím roce, konkrétně mělo jít o pokles o 18,6 procenta a sklidit se mělo zhruba o 533 tisíc tun této plodiny. Zájem o pěstování se v Česku dlouhodobě snižuje a brambory musíme dovážet tisíce kilometrů.
Na naši redakci se obrátila čtenářka, kterou při nákupu překvapily brambory z Egypta. Jenže dovoz z této zhruba tři tisíce vzdálené země není novinkou a je zcela běžný.
„Kvůli současným cenám se snažím vždycky vybírat to nejlacinější. Potřebovala jsem brambory a z nabízených druhů jsem šla vzít ty nejlevnější. Byly o deset korun levnější než ostatní, ale pak jsem si všimla, že jsou z Egypta. Překvapilo mě, že Česko musí brambory dovážet z takové dálky,“ psala nám Marie Šťáhlavská.
Brambory z Egypta. Autor: PrahaIN.cz
Že zájem o pěstování brambor dlouhodobě klesá, nám potvrdili oslovení zemědělci. Situace se v posledních letech měnila i v Egyptě, kde pouště postupně nahrazují pole.
Před několika lety Agrární komora informovala, že se v Egyptě brambory pěstují převážně v pouštním písku, který nemá výživové látky a zemědělci je musí uměle dodávat. Pozastavovala se i nad obrovskou spotřebou vody.
Psali jsme
Obchodní řetězec Lidl bojuje proti plýtvání. Jeho bedýnky za 25 korun se zeleninou a ovocem, které by se normálně vyhodilo, jsou mezi zákazníky…
Tisíce kilometrů, několik dnů
„Žádná výhra to není ani z hlediska spotřeby vody. Jeden kilogram brambor vypěstovaných na poušti totiž spotřebuje až 500 litrů vody, což je dvojnásobek hodnoty udávané u této plodiny jako obvyklá vodní stopa. Mnozí tamní pěstitelé brambor objednávají sadbu až ve Skotsku, protože skotské odrůdy jsou odolné vůči chorobám a velmi dobře snášejí saharské horko. Vypěstované brambory pak Egypťané balí do velkých pytlů, do kterých pro udržení hlíz v kondici přidávají ještě rašelinu. Ta je pro změnu dovezená z Irska,“ psala před třemi roky Agrární komora.
Jenže situace se za tu dobu změnila a dovoz z Egypta je již zcela běžný.
„Tyto konzumní brambory doplňují trh a rozšiřují nabídku v době, kdy ještě není k dispozici domácí sklizeň. U nás začíná sklizeň raných brambor počátkem června. Nové brambory se (později) dovážejí i z ostatních států Středomoří. Dovoz z Egypta do ČR je na úrovni 1.500 – 2.000 tun za rok. Produkce ČR je na úrovni 700 tisíc tun za rok,“ uvedl pro PrahaIN.cz Josef Králíček z Českého bramborářského svazu v Havlíčkově Brodě.
Pole u Káhiry. Foto: Pixabay licence
Soběstačnost kolísá
Soběstačnost České republiky podle jeho slov kolísá na úrovni 65 – 75 procent v závislosti na ročníku.
Každoročně se musí dovézt zhruba 150 tisíc tun konzumních brambor ze zahraničí na doplnění trhu, a to zejména v jarních měsících, protože nemáme dostatek klimatizovaných skladů pro zimní uskladnění.
„Obecně je Egypt významným pěstitelem konzumních brambor a vývozcem nejen do Evropy, ale také do států Arabského poloostrova,“ dodává Králíček.
Cesta této zemědělské plodiny z Egypta do Česka trvá i několik dnů