foto: Markéta Šálková, PrahaIN.cz/Vanilkové rohlíčky, ilustrační foto
Zejména na sociálních sítích se už zhruba od poloviny září objevují inzeráty s nabídkami domácího cukroví. Lákají na výhodné ceny, zkušenost, zdatnost, ruční práci, kvalitní suroviny i různé alternativní způsoby přípravy. Na nedostatek klientů si stěžovat nemůžou, jak redakci tři z cukrářek potvrdily.
Domácím cukrářkám jsme se věnovali už vloni. Tehdy některé hospodyňky překvapila informace, že upéct doma v kuchyni něco, co je určeno k prodeji, se nesmí. A to zejména z hygienických důvodů. Kdo chce cukroví prodávat, musí mít nejenom živnostenský list, ale hlavně schválenou provozovnu pro výrobu potravin.
Tento zákaz se netýká výrobců, kteří v malém rozsahu, nepravidelně a bez propagace nabízejí přebytky z domácnosti. Do této kategorie ovšem cukrářky nabízející cukroví na sociálních sítích či jiných internetových portálech nespadají.
Vloni to pro PrahaIN.cz uvedl tiskový mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) Pavel Kopřiva. Doplnil také, že inspekce může realizovat kontroly dodržování zákona. Například nákupem na internetu či sociálních sítích pod zastřenou identitou nebo fyzickou kontrolou přímo v provozovně či domácnosti.
Nabídky se objevují už od září
Už v roce 2023 však bylo patrné, že nařízení se do množství nabídek domácího cukroví nepropíše. A to se letos potvrdilo. První nabídky se na sociálních sítích začaly objevovat zhruba v polovině září. Domácí cukrářky i letos lákají na klasické i nevšední chutě, kvalitní suroviny i alternativní způsoby přípravy, například s čekankou či bez lepku.
Cena cukroví nabízeného v pražských sousedských skupinách začíná zhruba na 600 korunách za kilogram. Jde ale spíš o výjimku. Většina domácích cukrářek si totiž říká o částku zhruba 800 až 1.000 korun.
Psali jsme
Vánoce jsou skoro za dveřmi a pomalu se blíží čas pečení cukroví. Kupovat, nebo péct doma? A když koupit, tak velkoobchod, restaurace nebo…
Zájem neutichá, kapacity se plní
Redakce se spojila se třemi domácími cukrářkami, které letos vlastnoručně vyráběné cukroví nabízejí. Všechny tři redakci potvrdily, že zájem ze strany zákazníků neutichá. Dvě už dokonce letošní objednávky z důvodu obrovského zájmu uzavřely.
Jak nám řekly, nejsou jediné. Zájemců je prý letos enormně.
„Ze začátku jsem pekla jen pro rodinu a známé, ale postupně se to rozkřiklo a už pět let peču každý rok zhruba třicet kilogramů cukroví. Baví mě to a mám na to dost času. Letos se ozvalo hodně lidí, kteří ode mě kupují pravidelně. Musela jsem vyhlásit stopku, už další objednávky neberu,“ přiblížila redakci letošní zájem cukrářka Lucie.
Nejžádanější jsou rohlíčky a linecké
Cukroví nabízí za osm set korun za kilogram. Je to prý cena, která je pro ni i její zákazníky férová. Kromě klasických rohlíčků, lineckého, pracen či vosích hnízd nabízí i druhy, které ji naučila babička. „Nejoblíbenější jsou Bobánky, jak jim babička říkala. Je to ořechové cukroví, které nikdo moc nezná a o to více ho po mně lidé chtějí. Nejvíc ale peču rohlíčků a lineckého,“ dodala Lucie.
Zákazníkům prý kromě toho nabízí i alternativní druhy. Je prý schopná upéct cukroví pro alergiky i diabetiky na základě konkrétních požadavků. Jednou prý zkoušela také veganské cukroví, ale to už letos nabízet nebude.
Také další z cukrářek hlásí stop stav
Stop stav z důvodu velkého zájmu hlásí také cukrářka Blanka. Ta už původní stanovenou kapacitu sedmdesát kilogramů o rovných deset kilo překročila. Zákazníků má zhruba čtyři desítky. „Vrací se mi a každý rok jich přibývá. Je fajn, když mám pak 24. prosince zpětnou vazbu a přijde zpráva s přáním hezkých Vánoc,“ uvedla Blanka.
Také ona označila za nejoblíbenější cukroví klasické druhy - linecké či vanilkové rohlíčky. Dále ořechové košíčky, banánky, pařížské rohlíčky a z nepečeného vosí hnízda, medovníkové koule a kokosovou roládu. Nejvíce prý tradičně napeče lineckého a ořechových košíčků.
Projíždění letáků a měsíc bez manžela
„Péct začínám v půlce listopadu (pouze suché trvanlivé), sedm dní před předáním vše plním. Nejvíc času strávím při nákupu a přípravě surovin. Peču pouze z másla a kvalitních surovin, takže shánění másla v akci, tudíž sezení u on-line letáků na suroviny v akci před pečením, je norma,“ přiblížila situaci před začátkem pečení cukrářka Blanka. Za kilogram cukroví si říká o 1.150 korun. Má ráda preciznost a za svou prací si stojí.
„Jako kulisu u pečení jedou vánoční filmy, pohádky, Netflix se také nezastaví, abych si alespoň trochu vynahradila ten nádherný adventní čas. Peču de facto měsíc v kuse, skoro osmnáct hodin denně. Zajímavé je, že se s mužem potkáme až na Štědrý den (oba jsme z gastro oboru) a konečně se vidíme déle než půl hodiny denně. Dokonce mi minulý rok řekl, že mě rád vidí a je rád, že je to za námi,“ uzavřela ke každoročnímu pečení Blanka.
Znepokojující cena másla
Na cukroví se redakce ptala také cukrářky Kláry, která v průběhu roku peče na zakázku dorty a letos poprvé se pustí také do vánočního cukroví: „Mám kapacitu dvacet kilogramů a zatím mám objednávky na polovinu. Většina objednávek je po jednom kilogramu. Začnu péct na začátku prosince a plnit krémy až po 15. prosinci.“
Cukroví nabízí za cenu 990 korun za kilogram a péct bude deset druhů. Kromě těch nejznámějších pak malinová srdíčka, šlehačkové hvězdičky, makové čtyřlístky nebo išelské dortíčky. „Peču z másla, nepoužívám margaríny, tak mě trochu znepokojuje jeho zdražování. Ale neplánuji už upravovat cenu pro zákazníky,“ svěřila se Klára.
Také podle ní jsou nejoblíbenějším druhem vanilkové rohlíčky. Poukázala ale i na fakt, že v minulých letech před Vánoci pekla vázané svatební koláčky, které si prý její zákazníci často objednávali jako alternativu k cukroví.