foto: Bára Richterová, PrahaIN.cz/Cibule z Egypta, ilustrační foto
Farma Luční dvůr v Bartošovicích v Moravskoslezském kraji přišla na duben s neobvyklou nabídkou. Od pátku 12. dubna zahajuje samosběr cibule. Ta ale běžně dozrává v květnu až červnu. Video, které farma sdílela na sociálních sítích ve středu odpoledne, má za krátkou chvíli obrovský dosah. Téměř deset tisíc lidí příspěvek sdílelo a necelá tisícovka přidala komentář.
„Dlouho jsme přemýšleli nad tím, co bychom pro zákazníky udělali nového a přišli jsme na jednu zajímavou věc. Chceme pro vás uspořádat první letošní samosběr. Možná, že to zní bláznivě, že na začátku dubna je samosběr, ale podívejte se kolem mě. Zbyla nám tady na skladě nějaká cibule, která je úžasná,“ říká ve videu zástupce farmy Luční dvůr a okolo něj jsou obrovské hromady cibule.
Zahraniční řetězce ji prý nechtějí.
„Raději si dovezou cibuli z Německa nebo Nového Zélandu. Proto jsme se rozhodli, že od pátku 12. dubna rozjedeme samosběr. Bude to fungovat tím stylem, že cibule bude na farmě v Bartošovicích volně ložené na paletách a vy si budete moct vybrat jakékoliv množství,“ dodává.
A cena? Osm korun za kilogram.
Obrovský zájem
Kilogram cibule se přitom standardně pohybuje přes třicet korun. Dováží se z Holandska, Německa, ale také ze vzdáleného Egypta nebo Nového Zélandu.
Cibule každý Čech spotřebuje ročně 12,3 kilogramu. Je to druhá nejoblíbenější zelenina na našich talířích, a to hned za rajčaty. A i když jsou v naší zemi pro její pěstování naprosto ideální podmínky, tak 55 procent spotřeby musí pokrývat dovoz ze zahraničí.
Psali jsme
V Čechách se řadí na druhé místo nejvíce konzumované zeleniny, hovoří se o ní jako o královně české kuchyně, bez které neuvaříte žádný pokrm.…
„Cibule je typickým příkladem potravinové závislosti České republiky. Naše zásoby v současnosti činí zhruba 2 tisíce tun. Do další sklizně na přelomu června a července jí však budeme potřebovat 40 tisíc tun. Toto množství budeme muset dovézt ze zahraničí a je otázkou, odkud a za kolik. Jisté je, že na to doplatí český zákazník,“ řekla na tiskové konferenci, kterou jsme sledovali, předsedkyně Zelinářské unie Čech a Moravy Monika Nebeská.
Řetězce lidé nechápou
Obrovskému zájmu o českou cibuli za osm korun se tak nelze divit.
Mezi téměř tisícovkou komentářů jsme nenalezli žádný negativní, což je v dnešní době nestandardní. Řada lidí farmáře prosí, aby zvážili rozvoz po celé republice.
„Hned byste měli prázdné sklady,“ prosí lidé. „To snad není možné. Taková krásná cibule a oni raději vezmou od cizáků,“ diví se jiný a za svůj komentář získal stovky rozčílených smajlíků. Není ale jediný. „Co to je za logiku ze strany řetězců, cibule z Nového Zélandu? Však v záběru jste zrovna nahmátl krásné kusy ve srovnání s tím, co se prodává. Jen nad tím tak přemýšlím a nebere mi to rozum,“ stálo v dalším komentáři.
Podobných jsou stovky.
Na farmě budou letos probíhat samosběry brambory, cibule a možná i česneku.
Naše redakce se snažila farmu opakovaně oslovit, do vydání článku ale nepřišla odpověď.