foto: Nový Fénix/Vlastimil Brůček s kapitálním úlovkem kotrčů kadeřavých.
Pomalu se blíží hlavní houbařská sezóna, a proto je vhodné se blíže seznámit s tím, na jaké léčivé houbařské skvosty můžete při svých procházkách lesem natrefit. Tak hodně štěstí při plnění košíků!
Kotrč kadeřavý
Kotrč kadeřavý nabízí nejenom výbornou chuť, ale také zdravotní přínosy. Foto: Nový Fénix/Vlastimil Brůček.
Tato výborná a také výrazně léčivá houba roste zejména na kořenech borovic, vzácně modřínů nebo jedlí, od léta až do pozdního podzimu. Plodnice nám mohou připomínat mozek nebo květák a jsou velmi houževnaté. Pokud naleznete mladého kotrče, lze jej umístit do nádobky s vodou a plodnice jsou schopny i nadále dorůstat. Kromě zpracování do polévek (nepravá dršťková) má tato houba výrazné protirakovinné a antibakteriální účinky.
Pro užívání je vhodné kotrče usušit a následně jej rozemlít na prášek, a tento skladovat v uzavřené nádobě při teplotě 10 až 15 C. Jako prevenci proti rakovině lze tento prášek konzumovat v denní dávce 300 mg po dobu tří týdnů a pak na jeden měsíc přerušit a následně pokračovat opět po dobu tří týdnů.
Při prokázané rakovině se doporučuje denní dávka až 600 mg denně po dobu tří měsíců a následně týdenní pauza. Pokud užíváme sušený kotrč při redukci váhy, je vhodné vyčlenit na dobu minimálně osmi týdnu z potravy klasickou mouku. Chemické látky v této léčivé houbě tak pomohou rychleji odbourávat naskládané tuky v těle.
Hřib smrkový
I hřib smrkový vám pomůže s některými onemocněními. Foto: Nový Fénix/Vlastimil Brůček.
Málokdo ví, že tato u nás významná a populární jedlá houba se kromě tradičního kuchyňského zpracování v lidovém léčitelství používá proti různým onemocněním. Chytnete-li housera (lumbago), nakrájejte hřib smrkový na plátky a ty uložte na textilii a formou obkladů přikládejte na postižené místo 2 až 3 krát denně na 1 hodinu, samozřejmě je nezbytný klidový režim na lůžku. Stejné obklady pomohou při otocích dolních končetin v důsledku zhoršeného periferního krevního oběhu nebo při pohmožděninách a výronech kotníku.
Choroš oříš
Tato významná léčivá houba je také poněkud opomíjena, neboť roste jen v určitých lokalitách a jinde je poměrně vzácná. Podobně jako kotrč kadeřavý i choroš oříš roste zejména na patách stromů, tentokráte ale zejména dubů, buků, habrů nebo javorů. Houba roste v letních měsících a svým vzhledem připomíná oválný až kulatý útvar, tvořený množstvím malých kloboučků, spojených krátkými třeni.
V lidovém léčitelství používáme tuto houbu hlavně ve formě drceného usušeného prášku v denní dávce maximálně 500 mg. Jeho léčivé účinky se projevují zejména při průjmových onemocněních bakteriálního původu, hemeroidech a jsou prokázány výrazné úspěchy při léčení hepatitidy typu B. Podle čínské medicíny konzumace choroše oříše zvyšuje chuť k jídlu, má příznivý vliv na močové cesty a celkové posílení imunity. K posílení imunity můžeme využít deseti plodnic choroše, které převaříme v litru a půl vody a během dne průběžně vypijeme několik šálků tohoto houbového vývaru.
Autor textu: Vlastimil Brůček
PrahaIN.cz ve spolupráci s časopisem Nový Fénix přinese řadu materiálů, které zmíněné médium v minulosti vydalo. Jedná se o nadčasové texty, které by mohly v dnešní náročné době čtenářům hodně pomoci…
Psali jsme
Závěr května a počátek června patří každoročně k vrcholům rozkvětu černého bezu. Jak si blahodárné látky z často opomíjeného keře uchovat i na…