foto: Jiří Zemen, PrahaIN.cz/Schweinsbraten v Německu
PrahaIN.cz si dala za cíl přiblížit vánoční kuchyni našich sousedů. Největší sousední zemí je Německo, jehož obyvatelé Vánoce milují.
Vzhledem k tomu, že Německo je velkou zemí, nelze vánoční stravování zevšeobecnit, není to tak, jako u nás v případě kapra či řízků. Stravovací návyky se napříč regiony a spolkovými zeměmi liší.
Redakci to potvrdila také Ivana Knaak, pracovnice českého velvyslanectví v Berlíně, která v Německu žije už přes dvacet let.
Život tam ji vyhovuje. Popisuje ho jako atypické a multikulturní město, kde žijí desítky různých národností.
Psali jsme
Currywurst je jedním ze symbolů německého street foodu. Populární je především v Berlíně, kde najdete pouliční stánky nabízející tento produkt…
„Zas tak odlišné od Prahy mi to osobně nepřijde,“ sdělila nám Ivana Knaak, podle které si Němci potrpí na vánoční trhy. Konkrétně v Berlíně jich je hned několik, některé jsou otevřené pouze krátce, další zase po celý prosinec. Jeden z nejkrásnějších prý bývá u zámku Charlottenburg.
Bramborový salát a něco mezi klobásou a párkem
Ivana Knaak sice žije v Berlíně, ale její muž pochází ze severního Německa, kde také tráví každé druhé Vánoce. V tomto případě se zvyklosti příliš neliší, podle Češky jsou obyčeje po celé bývalé NDR podobné.
Štědrovečerní večeře se skládá z bramborového salátu a takzvaného Bockwurstu. „Je to něco mezi klobásou a párkem, takhle bych to asi popsala,“ říká Knaak, která vysvětluje, že s bramborovým salátem je to podobné jako v Česku. Ne však ve stylu přípravy „Co rodina, to jiný bramborový salát,“ říká.
V Německu se do bramborového salátu většinou nepřidává majonéza. Často se dělá teplý a brambory jsou v celku. Některé recepty na internetu uvádí jako jednu ze složek jogurt.
„Přidává se do toho ještě někdy špek a okurka. Nebo do toho přidávají například cibuli a někdy i tlačený salám,“ dodává Češka, která dále mluví o štole, což je taková německá obdoba české vánočky.
V Německu si ji spousta lidí kupuje. Příprava je totiž poměrně náročná.
„Jsou různé druhy, marcipán, oříšky, mandle. Někteří pečou i svoji vlastní, ale ta se musí dělat měsíc dopředu, musí být uleželá,“ říká Ivana Knaak.
Pravá německá štola. Zdroj: PrahaIN.cz
Vánoce v Německu připadají Ivaně Knaak víc společenské.
Dárky tady samozřejmě nenaděluje Ježíšek ani Děda Mráz, nýbrž Weithnachtsmann, v překladu jednoduše vánoční muž. Dalším rozdílem také je, že večeře se začne připravovat až po nadílce.
„V Česku u nás vždy byla štědrovečerní večeře, pak nadílka. V Německu se rodina sejde na kávu, na cukroví a dorty. Po kávě přijde Weihnachtsmann, ten se většinou objednává, nebo ho dělá soused v obleku. Přinese pytel s dárky. Hrají se společenské hry, vypráví se, zábava je taková živější než třeba v Česku, kde si lidé večer sednou k televizi a koukají na pohádky. Nadílka nějakou dobu trvá, až pak se dělá společná večeře,“ popisuje na základě svých zkušeností Ivana Knaak.
„Kamarádka žije v podhůří. Říkala, že na Vánoce se sice schází rodina, ale nemají žádnou zvyklost, že by se na Štědrý den vařilo něco typického. Vaří to, co zrovna mají, nebo co mají rádi. Není to jako v Česku, nebo v dalších částech Německa,“ vysvětlila Knaak.
Psali jsme
REPORTÁŽ: V Praze na náměstí Republiky se uskutečnil protest proti vánočnímu prodeji a zabíjení kaprů. Akci pořádala nezisková organizace…
Weihnachten in Bayern
Alespoň na dálku jsme zavítali také do Bavorska, největší spolkové země v Německu, která sousedí s našimi hranicemi.
Náš známý z Mnichova Sven nám potvrdil, že zmiňovaný bramborový salát a wurst se sice někde v Bavorsku jí, ale nejedná se o tradiční pokrm. Na druhou stranu podotkl, že neexistuje jídlo, které byste si dali o Vánocích pouze v Bavorsku.
Má však jasno o pokrmu, který se tady konzumuje mnohem víc než v ostatních částech Německa. Mluvíme o huse. Zaslal nám také recept. Dělá se například se sladkými ingrediencemi, jako jsou jablka a švestky.
Další možností je hovězí roláda se zelím a bramborami či typickým bavorským knedlíkem. Do ní se mohou přidat nakládané okurky, slanina či červená cibule. Silná omáčka k tomu se dělá z hovězího vývaru. Tohle jídlo Svenova rodina každoročně připravuje.
Podle Svena jsou pro Bavory Vánoce velice důležité. Jak říká, v této spolkové zemi je více věřících než ve zbytku Německa.
Opakuje, že co rodina, to jiné jídlo. Prý se na Vánoce dělá také husa a mnoho dalšího masa, včetně kuřete. „Maso, maso, maso, takhle bych to řekl,“ sdělil nám Mnichovan.
Potvrdil, že upozaděné nezůstávají ani různé pečeně. Například vepřová, takzvané Schweinsbraten, kterou si vychutnáte snad v každé bavorské hospodě s tuplákem piva. Z naší zkušenosti víme, že za ní dáte s přehledem i sedmnáct euro. Podává se s bavorským knedlíkem a zelím a v případě obědu vás zasytí skoro na celý den.
Všude v Bavorsku a v některých rodinách i na Vánoce. Zdroj: PrahaIN.cz
Roládu ale nemá ke štědrovečerní večeři pouze náš známý. Roládu a knedlíky se zelím vloni měla také rodina fotbalisty Joshui Kimmicha z Bayernu Mnichov. Pečeni s bavorským knedlíkem a zelím měl vloni zase Marcel Sabitzer, dnes hráč Dortmundu, jak uvedl například deník Merkur v minulém roce.
Zajímali jsme také o to, na kolik taková vánoční večeře v Německu vyjde. „Záleží samozřejmě, kde to kupuješ. V průměru bych řekl, že roláda nebo kachna a husa tak 6 až 12 euro na osobu,“ sdělil nám Sven. Podle něj dá rodina za jednu z těchto vánočních pochoutek kolem třiceti euro.
Jak už jsme ale psali výše, velmi záleží na lokalitě a konkrétním jídle. Nicméně můžeme říct, že základní večeře 24. prosince, tedy maso a příloha, vyjde zhruba stejně jako u nás.