foto: Oto Klikar (stejně jako ostatní snímky v článku)/Kavárna Slavia se nachází v Paláci Lažanských naproti Národnímu divadlu
Chcete-li posedět v další pražské kavárně s dlouhou a bohatou historií, nemusíte chodit daleko od Cafe Louvre. Již od roku 1884 najdete v samém centru Prahy kavárnu Slavia. Díky poloze v historickém jádru Prahy a neobyčejnému prostředí kavárny vás obklopí historie ze všech stran. A navíc s úchvatným výhledem na Karlův most, Hradčany i Národní divadlo.
S nápadem na postavení paláce na konci tehdejší Ferdinandovy třídy přišel hrabě Leopold Lažanský. Návrh vytvořil Ignác Vojtěch Ullmann a na břehu Vltavy byl postaven skutečně reprezentativní objekt. Ještě zajímavějším místem se stal palác poté, co se na protější parcele začalo v květnu 1868 stavět Národní divadlo.
Kavárna s bohatou historií
Začátkem 80. let se rozhodl známý podnikatel Václav Zoufalý vybudovat v přízemí komplexu luxusní kavárenské zařízení. Měl v úmyslu vytvořit moderní a přívětivé místo pro setkávání vznešenější klientely. Povolení k úpravám paláce dostal dva měsíce po otevření Národního divadla. Kavárna byla veřejnosti zpřístupněna roku 1884. A jeho záměr vyšel stoprocentně. I když to kavárna neměla zpočátku jednoduché. Musela o své zákazníky bojovat, protože od Řetězového mostu se táhla síť kaváren až k Obecnímu domu. Nicméně nakonec si své místo našla a stala se jednou z nejvyhledávanějších kaváren ve městě. Možná i proto, že hned vedle bylo milované české divadlo.
Po skončení světové války se majitelé odhodlali k ambiciózní přestavbě. Po jejím konci vypadala Slavia podobně, jak ji známe dnes. Ze starého podniku se stal doslova moderní kavárenský zázrak.
Současní majitelé nechtějí zanedbávat českou klientelu
Okupace, zestátnění, rekonstrukce
Za okupace se Masarykovo nábřeží změnilo na Heydrichovo a kavárna Slavia se přejmenovala na Café Viktoria. Po válce byla kavárna zestátněna, a ne právě šťastně rekonstruována.
Přesto si udržela přízeň zajímavých hostů a žila dál svým životem. V 50. letech a v době normalizace po roce 1968 se kavárna stala místem setkávání československé disidentské inteligence.
Po revoluci byla Slavia znovu uzavřena. Rekonstrukce se táhla poměrně dlouhou. Dokonce i Václav Havel v Divadle Na Zábradlí agitoval za její opětovné otevření, připomínaje Slavii jako jedno z kulturních center a „místo setkávání pražských intelektuálů, studentů a starších lidí.“ Slavnostní znovuotevření připadlo symbolicky na 17. listopad 1997.
Hudebníci, spisovatelé i prezidenti
V kavárně se pod obrazem Piják absintu od Viktora Olivy scházelo mnoho významných českých osobností. Díky výhodné lokaci naproti Národnímu divadlu zde končila po představení většina herců. Často je doprovázel i skladatel Bedřich Smetana či režisér Jaroslav Kvapil. Potkávali se zde spisovatelé Karel a Josef Čapkovi, Arnošt Lustig, teoretici umění Karel Teige a Václav Černý, básníci Vítězslav Nezval a Jaroslav Seifert, malíři Jan Zrzavý a Václav Špála. Sedával zde také Antonín Dvořák, Karel Hašler, Karel Hugo Hilar, Jiří Voskovec a Jan Werich. Vznikly zde také povídky Miloslava Šimka a Jiřího Grossmanna.
Slavia po rekonstrukci
Tvořil tady i český novinář Ferdinand Peroutka, který si sem nechával z Hradu vozit potřebnou literaturu. Slavia zažila pohřební průvody Tomáše G. Masaryka i Vítězslava Nezvala, stejně jako počátek Sametové revoluce nebo návštěvu Hillary Clinton. U legendárního stolku českého výtvarníka a básníka Jiřího Koláře, kde bylo možné zahlédnout Hrabala se Škvoreckým, s oblibou sedával Václav Havel.
Kuchyně v rakousko-uherském stylu
Nedávno prošla kavárna poslední rekonstrukcí. Znovu byla otevřena 15. prosince loňského roku. „Chceme se zaměřit hlavně na českou klientelu, méně na zahraniční turisty,“ uvedli majitelé Petra Onderková a její syn Jozef Onderka. Plánují také kulturní večery na počest slavných osobností, které jsou spojovány s kavárnou.
Slavia nově nabízí kuchyni v rakousko-uherském stylu. Menu nabízí tři předkrmy, mezi nimi například telecí kroketu se zelným salátem a máslovou omáčkou nebo tatarák z uzeného kapra s koprovou omáčkou. Mezi hlavními jídly se pak objevuje česká kuchyně – například kachní stehno s červeným zelím, koprovka nebo svíčková. Na své si přijdou také vegetariáni, kteří si mohou objednat třeba grilovaný kravský sýr s kedlubnovou omáčkou. Součástí výběru je nově i nabídka prémiových vín a destilátů. Zajímavé je i snídaňové menu. Zastavit se na něj můžete každý den od 9:00 do 14:00 hodin. A pro milovníky kávy jedna novinka. Ochutnat můžete vynikající fairtradovou bio kávu - Café Intención especial. Café Intención je pečlivě vybraná směs, která nabízí dokonalý požitek typicky silné chuti s oříškově hnědou pěnou. Tato vysoce jakostní káva zrála v přírodních podmínkách, bez použití umělých hnojiv a pyšní se pečetí BIO.
Slavia po rekonstrukci
I když kavárna změnila několikrát svou podobu, stále platí, že má své neodolatelné kouzlo. Stejně jako kdysi vás pohltí a obklopí historie a vy máte chuť jen tak sedět a něco velkého vytvořit. Slavia byla, je a bude nejslavnější pražskou kavárnou a právem se stala jedním ze symbolů Prahy a jejího intelektuálního života.
Cena: 6/10
Obsluha: 7/10
Prostředí: 8/10
Kvalita občerstvení: 8/10
Celkové hodnocení: 7/10
Psali jsme
Dveře Café Louvre se poprvé otevřely v roce 1902. Od té doby Národní třídou mnohokrát běžela vlna státotvorných událostí, kavárna ale zůstala.…