foto: Roman Roček, PrahaIN.cz/Martin Čejka
Kdysi byli staří řezníci a uzenáři hrdí na svůj stav a zákazníkům předkládali zboží nejvyšší možné kvality. Staré cechy ale dávno zanikly, práci mistrů, kterých už zbývá málo, nahradila průmyslová výroba potravinářských gigantů.
Někteří „výrobci“ se snaží dosáhnout maximálních zisků i pomocí podivných praktik a produktů. PrahaIN.cz na to už jednou upozornila. Článek vzbudil velký ohlas, proto na něj tímto textem navazujeme.
Pověstný je především takzvaný kuřecí separát. „Dávají do toho stabilizátory, glutamáty, barviva a koření,“ řekl naší redakci Martin Čejka, pokračovatel slavného uzenářského a řeznického rodu.
Psali jsme
RECENZE: Dělat restaurační byznys v dnešní době, to chce odvahu. V nejisté době se spousta podnikatelů uchyluje k zavíraní podniků. Aby přišel…
Z hmoty zvané separát se vyrábějí nejlevnější párky, hamburgery a salámy. Za jejich prodej navíc mají výrobci velmi slušnou marži.
„Kuřecí separát je vlastně odpadní maso. Vyrábí se tak, že v některých, především velkých firmách, vezmou kuřata, ořežou maso ze stehen a prsou a odříznou křídla. Ty zbylé kostry, na kterých je už velmi málo zbytků masa, vloží do mašiny, stlačí je a pod obrovským tlakem je proženou tím strojem. Zbyde vlastně jenom část úplně holých kostí. Všechno ostatní, jako například chrupavky, následně rozemelou na ´jakousi hmotu´. Tento produkt neobsahuje pouze živočišnou bílkovinu, ale i vápník z kostí,“ vysvětlil Martin Čejka naší redakci. Po tlakové separaci koster nastává další fáze.
„Do této hmoty pak přidají stabilizátory, nějaká přírodní barviva, koření, glutamáty a podobně. To se pak dává do nejlevnějších salámů, párků a hamburgerů. Pokud například kilo separátu stojí 25 korun za kilo, tak třeba na párcích mají velkou marži. Pokud zákazníci nechtějí něco takového konzumovat, aby jim v zubech nevrzaly hrudky z chrupavek, měli by si při nákupu dávat pozor na cenu uzeniny. Především by neměli nikdy zapomenout zkontrolovat složení výrobku a přesvědčit se, kolik procent masa skutečně obsahuje,“ uzavřel Martin Čejka.