foto: PrahaIN.cz/Globus Bistro v Praze 4
REPORTÁŽ: Podle celé řady Pražanů se najdou místa, kde se dá ušetřit, ale zároveň si pochutnat. A jedním z nich má být Globus.
Jedná se přitom o obchodní řetězec, který má v Praze čtyři pobočky: Černý Most, Čakovice, Zličín a nejnověji také Štěrboholy. Kromě klasických nákupů je ale známý a populární také pro svoje gastro.
V každé pobočce Globusu je restaurace a řeznický pult.
O zmiňované restauraci jsme v už minulosti psali, když jsme přinesli rozhovor s bývalým kuchařem, který nám sdělil o častých náporech zákazníků.
V případě řeznického pultu jsme zase přinesli text o sekané v housce, pro kterou si do jednoho pražského Globusu přijel společně s ochrankou také prezident České republiky Petr Pavel.
A že sekanou v housce si objednávají lidé všech společenských vrstev, jsme se nyní přesvědčili znovu. PrahaIN.cz totiž v rámci reportáže vyrazila do bistra Globus, které se nachází přímo na parkovišti hobbymarketu Bauhaus v Praze 4.
Poznáte ho snadno, podle vůně.
Sotva jsme vstoupili na parkoviště, proti nám zrovna přicházeli směrem k dodávce čtyři chlapi, všichni v montérkách, lehce špinaví od práce, v rukou ale neměli žádné nástroje, což znamenalo, že se nevraceli z Bauhausu.
Jeden z nich zrovna ukusoval sekanou v housce, v druhé ruce měl pytlík s dalšíma dvěma. Jeho zbylí kolegové na tom byl prakticky stejně.
Oběd za hubičku, chce se říct. Za tři sekané v housce zaplatili 78 korun.
Psali jsme
Smažený sýr, kuřecí řízek, svíčková na smetaně, to jsou jedny z nejznámějších jídel českých hospod, o kterých by si mnozí řekli, že jsou zároveň…
Z kanceláří i ze stavby
Když jsme se konečně dostali k popisovanému bistru, což je vlastně klasický stánek s kolečky připomínající food truck z festivalů, znovu jsme viděli, že sekanou v housce si může dopřát vlastně kdokoliv. Před námi si ji objednával čtyřicátník v bundě, ze které mu čouhala košile a na sobě měl společenské kalhoty. Boty se mu leskly.
Vedle něj další, nejspíš opět pracovník některé z okolních kanceláří, kterých je v Praze 4 jako máku.
Kromě už zmiňované sekané v housce, která stojí 26 korun za kus a pět korun činí příplatek za hořčici a kečup, nabízí bistro i karbanátek v housce za pětatřicet a párek v rohlíku za 22 korun. U párku se mimochodem příplatek za omáčku neplatí, kečup nebo hořčice je standardně v ceně.
Obsluha pak pracuje až překvapivě extrémní rychlostí. Trochu to připomíná fastfood McDonald´s, kdy pracovníci velmi rychle, až strojově naplňují cheeseburgery. Akorát tady je jídlo mnohem levnější.
Na místě jsme byli za poslední měsíce několikrát, zájem o uvedený sortiment nikdy neutichal.
„Sekaná v housce má pro Globus ikonický ráz. Dbáme na to, aby chutnala celá desetiletí stejně dobře a byla vždy za přijatelnou cenu,“ sdělila naší redakci mluvčí Globusu Aneta Turnovská v prosinci minulého roku.
Tehdy také řekla, že nyní je k dostání za 25 korun a obchod neuvažuje o změně ceny. Sekaná v housce se začala prodávat na začátku listopadu roku 1996 při otevření historicky prvního hypermarketu Globus v České republice v Brně – Ivanovicích. Tehdy stála osmnáct korun.