foto: Redakce, PrahaIN.cz/Pole, ilustrační foto
Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) zveřejnil středu odhad letošní sklizně obilí. Ta by prý měla pokrýt bez problému domácí spotřebu.
„Již tradičně začala sklizeň ozimého ječmene na jižní Moravě, a to přesně před týdnem v okolí Pohořelic, tedy ve stejné lokalitě jako loni. Kvůli poklesu osevních ploch letos očekáváme snížení sklizně u většiny druhů základních obilovin i řepky olejky. Podle stavu porostů obilovin můžeme odhadovat, že půjde o průměrnou sklizeň, která se bude pohybovat zhruba ve výši předchozích ročníků. Bude záležet na místních půdních a klimatických podmínkách a samozřejmě i na počasí,“ uvedl v tiskové zprávě ministr zemědělství.
U obilovin je Česká republika soběstačná, a to ze 165 procent. Letošní úrodu prý zpozdila rychlá proměna brzkého jara v chladnější počasí.
„Můžeme očekávat, že letošní sklizeň obilovin zcela bez problémů pokryje domácí potřebu. Ta se dlouhodobě pohybuje mezi 4,8 až 5,5 milionu tun obilovin celkem. Od pondělí 8. července začne naše ministerstvo ve spolupráci se Státním zemědělským intervenčním fondem vydávat každoroční žňové zpravodajství. Každé další pondělí čísla sklizených ploch jeho prostřednictvím upřesňujeme. Přibližně v době, kdy se žně překlápí do své druhé poloviny, informace doplňují údaje o kvalitě obilovin. Jejich vzorky analyzuje Agrotest fyto v Kroměříži, a to pšenici a žito, ve Výzkumném ústavu pivovarnickém a sladařském v Brně pak sladovnický ječmen,“ uvedl Výborný.
Psali jsme
Před svatebním dnem je třeba leccos zařídit. Své o tom ví asi každý pár, který svůj velký den chystal anebo teprve chystá. Připravit je třeba…
Úrodu poznamenaly mrazy
Prudké změny počasí však významně poznamenaly ovocnáře. Pěstitelé dle tiskové zprávy ministerstva z května letošního roku přišli o 80 procent úrody. Letos by tak místo 130 tisíc tun ovoce měli čeští pěstitelé sklidit zhruba jen pětinu. Podobně ničivá situace byla dle ministra Výborného zaznamenána naposledy v roce 1929.
„Celonoční silné mrazy, které v polovině dubna postihly především Čechy, se nedají srovnat s běžnými jarními mrazíky, se kterými dokážou naši ovocnáři bojovat. Kvůli teplému březnu byla vegetace v podstatě o měsíc napřed, když do toho na týden přijdou klasické zimní mrazy, není proti tomu obrany,“ uvedl ve zprávě Výborný.
Prvotní odhad škod byl v květnu na úrovni 1 miliardy korun, nulovou sklizeň bude mít letos až 80 procent tuzemských ovocnářů.
„Jako vláda jasně deklarujeme, že jsme připraveni hledat optimální a spravedlivé způsoby pomoci. I do budoucna je klíčové, abychom podporovali pěstitele, kteří jsou v rámci investic ochotní reagovat na dopady těchto mimořádných klimatických jevů. Současně chci zdůraznit, že nemáme v úmyslu kompenzovat někomu podnikatelské riziko a veškeré ztráty, ale chceme pomoci zvládnout tíživou situaci těch, kteří byli postiženi mimořádnou katastrofou a hrozí jim existenční problémy,“ dodal ministr.