Minipivovary, které míří na olympiádu, čelí verbálním útokům

10. 07. 202408:32
Minipivovary, které míří na olympiádu, čelí verbálním útokům
foto: Jiří Zemen, PrahaIN.cz /Pivo, ilustrační foto

Pilsner Urquell už v prosinci minulého roku oznámil, že nechce mít nic společného s olympiádou v Paříži. Důvodem je účast ruských sportovců.

„Dlouhodobě podporujeme Ukrajinu, zároveň jsme přestali naše produkty vyvážet do Ruska po začátku konfliktu. Ve chvíli, kdy Mezinárodní olympijský výbor povolil start ruských a běloruských sportovců na olympijských hrách v Paříži, to pro nás byl moment, kdy jsme to začali řešit. Zároveň platí, že chceme podporovat české sportovce i nadále. To je pro nás velká priorita. Budeme se soustředit, abychom prostředky neposlali na podporu olympiády, ale na podporu českých sportovců,“ sdělil serveru PrahaIN.cz tiskový mluvčí Pilsner Urquell Zdeněk Kovář v prosinci minulého roku.

V praxi to kromě už zmiňované propagace a absence reklamních sloganů znamená, že plzeňské pivo se nebude čepovat v Českém domě v Paříži. V centru veškerého dění, kde se budou scházet nejen sportovci a fanoušci.

Pilsner Urquell. Zdroj: PrahaIN.cz

Tím se otevřela cesta pro minipivovary. Český olympijský svaz nabídl spolupráci celkem šestnácti společnostem ze všech krajů republiky včetně hlavního města. V Českém domě si tak návštěvníci užijí kromě klasických ležáků také neobvyklé pivní speciály.

Minipivovarům se splnil sen, čepovat pivo na olympiádě, největší sportovní akci všech dob. To redakci potvrzuje například jednatel řemeslného pivovaru Clock Jiří Andrš.

„Když jsem viděl poslední olympiády, jak se tam čepoval Prazdroj, říkal jsem si, jé, to by bylo pěkné, kdyby se tam jednou dostalo i naše pivo,“ říká spokojeně.

Kritika za Rusko

„Teď se nám to trochu splnilo, ačkoli za trochu zvláštních okolností. Ale za mě to nemá v Českém domě s politikou nic společného, to je prostě hospoda, kde se čepuje pro sportovce a fanoušky, a já tím pádem s tím nemám problém. Máme z toho radost,“ přidává.

Andrš zmiňuje zvláštní okolnosti a politiku. Minipivovary kvůli jinému postoji než má plzeňské pivo, schytávají od určitě skupiny lidí kritiku.

„My jsme do Ruska nikdy neprodali ani láhev,“ upozorňuje jednatel řemeslného pivovaru z Potštejna.

„Přiznám se, že já Rusko nemám rád odjakživa. Od doby, co je válka, tak je to minimálně dvojnásobné. My nepotřebujeme nikomu dokazovat, že jsme ´protiruský´, snažíme se pomáhat, jak to jde. Bereme to tak, že je to hospoda a jedinečná šance, výbor se příští olympiádu, pokud to nebude Prazdroj, domluví s někým jiným a my se tam už nikdy v životě nedostaneme. Od včerejška nám chodí hejty, ať si dáme na etiku písmeno Z, já jsem z toho smutný, to je ještě slabé slovo,“ vysvětluje.

Čepování českého piva v Paříži vidí jako velkou příležitost i Zichovec.

„Vnímáme to jako příležitost ukázat lidem, co děláme. Ukázat, že to není jen o velkých pivovarech, ale že také minipivovary stojí za to. Jsme rádi, že jsme tuto nabídku dostali a můžeme na olympiádě být,“ říká pro PrahaIN.cz manažerka marketingu Lucie Fricová.

„Máme také export a francouzský trh je dost silný. Svět minipivovary vnímá,“ doplňuje.

Řemeslný pivovar, jehož kousky jsou běžně na čepu v celé řadě pivních barů v Praze, se k politickým tématům a kroku Pilsner Urquell vyjadřovat nechtěl.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných