foto: PrahaIN.cz/Bistro, ilustrační foto
Smažený sýr, kuřecí řízek, svíčková na smetaně, to jsou jedny z nejznámějších jídel českých hospod, o kterých by si mnozí řekli, že jsou zároveň nejprodávanější. První příčku ale drží jiná pochutina.
Nejprodávanějším jídlem v českých hospodách je totiž polévka, serveru PrahaIN.cz to sdělil ředitel společnosti Dotykačka Petr Menclík.
„Dříve platilo, že polévka se podávala ke každému obědovému jídlu. Tento trend už je minulostí. Jednak kvůli obecné proměně návyků, jednak kvůli inflaci. Kvůli zdražování v posledních letech totiž lidé začali omezovat nákupy polévek a nápojů. Na druhou stranu ovšem přibývá konceptů, kde polévka reprezentuje hlavní jídlo. Platí to zejména pro asijská bistra. Polévky tak fungují jako předkrm i jako hlavní chod,“ míní Menclík.
Z dostupných dat bohužel nedokáže říct, jestli je nejpopulárnější gulášová, dršťková, bramborová či tomatová polévka, ale v datech vidí, že roste právě popularita asijských polévek, které suplují hlavní jídlo.
V tomto případě se jedná například o známé vietnamské Pho či japonský Ramen. Polévka Pho se prodává ve variantě hovězí a kuřecí, ale také bezmasé. Nudle, které v polévce jsou, se jmenují pho, jsou relativně široké a placaté a jsou vyrobeny z rýže. Základem polévky je pak vývar, její součástí jsou také čerstvé bylinky. Ramen je velmi zjednodušeně řečeno také vývar s nudlemi, většinou se vaří hodně dlouho. Přidávají se do něj nudle, maso, ale i mořské plody nebo vejce.
„Cena polévek ve srovnání s ostatními cenami v gastru roste nadproporčně. Zatímco gastro jako takové za pět let zdražilo zhruba o 46 procent, kategorie polévek zdražila o 53 procent,“ komentuje ředitel Dotykačky.
Polévka Pho Ga. Zdroj: PrahaIN.cz
Další důvody
Celorepublikový průměr ceny polévky je tak aktuálně 56,20 korun, to je bezmála o dvacet korun víc než před pěti lety, kdy polévka stála v průměru 36,80 korun. V Praze je cena o deset korun vyšší, tedy cirka 66,20 korun.
Kromě popularity asijských polévek jako takových, může k nárůstu prodeje vést i jejich cena. Je to možné i podle Petra Menclíka, ale potvrdit to nemůže.
„Může to tak být. Je to možnost, ale analýzou našich dat ji neumíme jednoznačně potvrdit, ovšem současně je to dáno i objemností kategorie polévky. Ostatní jídla se velmi liší a každé se počítá zvlášť, kdežto u polévek nerozlišujeme, jestli je frankfurtská, čočková, vývar nebo Pho,“ komentuje Menclík.
Psali jsme
REPORTÁŽ: Holešovickou tržnici obsadil pop-up plný italského jídla, zmrzliny, pití i hudby. Návštěvníci měli možnost ochutnat jak tradiční italské…
„Rozhodně ale vidíme, že se za poslední roky víc než zdvojnásobil prodej zmiňovaných asijských polévek. To souvisí s tím, že výrazně narostl počet restaurací a bister zaměřených na asijská jídla,“ přidává.
Z klasických českých jídel je pak nejpopulárnější řízek, polévek se ale na jednu provozovnu prodá dvakrát až třikrát víc.
Letos je průměrná cena řízku 174 korun, ještě v roce 2019 to přitom bylo 116. Mezi další populární česká jídla se řadí guláš, ten je nyní průměrně k mání za 175,60 korun, před pěti lety stál rovněž kolem 116 kaček. A nezapomeňme na milovaný i nenáviděný smažený sýr, jehož aktuální průměrná cena je 160 korun.