foto: Jiří Zemen, PrahaIN.cz/Innsbruck
REPORTÁŽ: Innsbruck je hlavní město spolkové země Tyrolsko, která patří mezi nejoblíbenější turistické destinace v Rakousku. Turisté sem ovšem nemíří pouze kvůli lyžování, město má úžasné historické centrum a spoustu památek.
Innsbruck má kolem 130 tisíc obyvatel a velikostí je podobný Olomouci či Liberci. Ve vší úctě k těmto nádherným českým městům, především pak k centru Hané, které máme velice rádi, hlavní město Tyrolska nabízí několikanásobně více možnosti k vyžití
Jak jsme se sami přesvědčili minulý víkend, na své si tady přijde každý.
Pro milovníky historie a památek se nabízí velice pěkné centrum, kde je nejvěhlasnější památkou takzvaná Goldenes Dachl, tedy Zlatá stříška v památkově chráněné ulici Herzog Friedrich Straße. Na její stavbu mělo být použito více než 2.600 kachliček z pozlacené mědi.
Jedná se o symbol města, stejně jako když v Berlíně vyrazíte k Braniborské bráně nebo v Paříži k Eiffelově věži. Také proto jsme si tento skvost vyrazili prohlédnout ráno, kdy v ulicích nebyla ani noha. Překvapilo nás ovšem, že zalidněné nebylo město ani odpoledne, jednalo se o poslední říjnovou sobotu.
Psali jsme
REPORTÁŽ: PrahaIN.cz pravidelně informuje o zahraničních destinacích, kam Češi vyráží na dovolenou. Řecko, Chorvatsko, Turecko, na žádné z nich…
Klídek. Nádhera
Celkově byl život ve městě takový klidný. Místní obyvatelé jako by nikam nepospíchali a žili si poklidně, bez stresu. Ačkoli je Innsbruck páté největší město v Rakousku, panoramata, která můžete vidět, připomínají spíše takový nádherný maloměstský život. Innsbruck je totiž ze všech stran obklopen horami a protéká zde také řeka Inn.
To je další věc, která nás naprosto okouzlila.
V Rakousku, ale také v nedalekém německém Bavorsku je spousta měst a městeček, která jsou obklopená horami. Ve řadě případů se však jedná o místa, kde po nějaké chvíli už není co dělat.
To zde neplatí.
Jak už jsme nastínili velikost Innsbrucku a velké množství památek, zmiňme ještě Helblingův dům, Císařský zámek nebo Klášter Wilten. Návštěva těchto pamětihodností zabere dost času, ale v Innsbrucku nás bavilo už jen procházení v nádherných uličkách bez jakéhokoliv cíle.
Výhled z Městského náměstí. Zdroj: PrahaIN.cz
Innsbruck a olympijské hry
Komu je toto cizí a má raději sport, nemusí smutnit. Innsbruck se do povědomí celého světa dostal kvůli olympijským hrám. Jedna z největších sportovních událostí vůbec se tady konala rovnou dvakrát. Poprvé v roce 1964, pod pěti kruhy se tady znovu startovalo o dvanáct let později.
Vzpomínka na tyto vrcholné události zde dodnes žije a vlastně nadále slouží. Mluvíme o skokanském můstku Bergisel, který se dnes využívá pro sérii závodů Světového poháru Turné čtyř můstků.
Pro historickou přesnost je nutné uvést, že současný můstek není ten, kde před více než půl stoletím na olympiádě získal bramborovou medaili československý skokan Josef Matouš. Aktuální pochází z roku 2003 podle návrhu architekty Zahy Hadid z Iráku.
Vstup do areny, která má během závodů kapacitu přes 20 tisíc diváků, samozřejmě není bezplatný. Dospělou osobu vyjde na jedenáct euro, což je v přepočtu asi 270 korun. Při účasti velkých skupin je zde sleva, která je však nevýrazná a ušetříte euro.
Výhled ze skokanského můstku, kde se psala historie, je k nezaplacení. Nádhera. Už jen samotná cesta výtahem je zážitek a některým by mohla způsobit úzkost. Komu vadí výšky, ať to ani nezkouší.
Nahoře je také kavárna a restaurace.
Bergisel. Zdroj: PrahaIN.cz
Noční prodej potravin?
V Innsbrucku nás zaujala ještě jedna věc.
Souvisí s ní relativní klid v pozdní čas, což je zcela logicky úplně jiná pohádka než v Praze a dalších velkých evropských městech, kde se o víkendu večer paří o sto šest a turisté sem vyráží za levným alkoholem. Nechceme říct, že by po deváté hodině bylo v Innsbrucku úplně mrtvo, viděli jsme několik narvaných sportovních barů s více než tuctem televizorů, ale v ulicích rozhodně nebyl žádný nepořádek ani hluk.
A po desáté večer si tady už těžko nakoupíte. Spar nebo Billa mají maximálně do 21:00 a večerky tady neexistují ani přes den. V případě velké nutnosti se místo poslední záchrany nachází pár minut chůzí od přirozeného centra.
Jedná se o nonstop otevřenou místnost, kde jsou automaty s potravinami.
Psali jsme
REPORTÁŽ: PrahaIN.cz navštívila poslední zářijový víkend Oktoberfest v německém Mnichově. Organizátoři letos očekávali šest milionů návštěvníků…
Automatů jsme napočítali celkem osm, dva z nich klasické, které známe například z nádraží. Třetí byl pouze na piva a radlery, všechny se mimochodem pohybovaly v cenovém rozmezí mezi 2,50 až 3 euro, což je pro Čecha za lahvované pivo vysoká částka. V Rakousku však nic neobvyklého.
Čtvrtý automat byl zajímavě namixovaný a adiktologa by rozhodně nepotěšil. Jednalo se o směsici tvrdého alkoholu a různých jednorázových elektronických cigaret.
Do této chvíle to vypadalo, že nonstop otevřená místnost slouží především pro noční ptáky, kterým došlo cigárko nebo pivko a nadále se v ulicích rakouského střediska chtějí bavit.
Myslelo se ale také na lidi, kterým jednoduše doma mohly dojít některé potraviny anebo mají hlad. Jeden automat byl proto s hotovými veganskými jídly. Zapamatovali jsme si například hummus anebo bazalkové pesto ve sklenici.
Zájemce o nákup si ještě může kromě chipsů pořídit zrnkovou kávu, smoothie či těstoviny.
Musíme říct, že místnost s nonstop provozem, kde jsou jen automaty, jsme doposud neviděli.
Automaty s nonstop provozem v Innsbrucku. Zdroj: PrahaIN.cz
Místa s nonstop potravinami ovšem přibývají i v Česku. Jsou zde takzvané pizza automaty. Rozrůstají se také potraviny s nepřetržitým automatickým provozem.
Poslední přibyl v Mladé Boleslavi. Zde se jedná o tradiční řetězec COOP, ten v 18:00 zavře, ale i poté si mohou zákazníci nakoupit (reportáž přinesly například Novinky).
Pro nákup mimo otevírací dobu je nutné mít staženou aplikaci a do obchodu vstoupit přes bankovní identitu. To je také důvod, proč se podle zástupců sníží riziko různých výtržností.
Podobných prodejen je v České republice v současné době už více než deset. Ve středočeském kraji ještě v Berouně. V Praze se taková věc pravděpodobně neplánuje, neboť kromě řady vietnamských večerek funguje v hlavním městě i několik 24/7 supermarketů. Za všechny zmíníme TESCO extra v Edenu.
Jak nám ale sdělila obchodní ředitelka Woltu pro Česko Lenka Kmeťová, v poslední době v hlavním městě roste také zájem o noční objednávání potravin přes tuto dovážkou platformu (více jsme psali ZDE).