Nutriční terapeut David Erban: Jestli jste zdraví, lepek a laktózu nevynechávejte!

21. 04. 202412:02
Nutriční terapeut David Erban: Jestli jste zdraví, lepek a laktózu nevynechávejte!
foto: Adéla Houbová, PrahaIN.cz/Brunch, ilustrační foto

Dietní opatření, potravinové intolerance a alergie jsou něco, co člověka ovlivňuje na každodenní bázi. Při menších alergiích se člověk potravině jen pozorně vyhýbá, pokud se však jedná o vyloučení potravin, jako je všudypřítomný lepek, laktóza nebo histamin, může být problémem i taková maličkost, jako je návštěva restaurace. Požadavky na dietní opatření mají často i lidé, kteří žádným zdravotním omezením netrpí.

Jak jsou v dnešní době restaurace připravené na požadavky lidí s dietní stravou, jsme se zeptali muže, který trpí již od dětství celiakií. Ten poukázal nejen na to, že stravování v restauracích je poměrně komplikovanou záležitostí, ale že občas i restaurace označují alergeny u jídel, kde by nemusely ze své podstaty být.

„V dnešní době už se mi moc nestává, že bych narazil na restauraci, kde by mi řekli, že pro mě nic nemají. Když jim vysvětlím, že jsem celiak a vážně nemůžu nic s lepkem, ideálně ani ve stopovém množství, nebývá problém se domluvit i na něčem úplně mimo menu, jako je například samotný plátek masa s bramborem,“ prozradil naší redakci. 

Jak dále vyprávěl, až na velmi specifická místa a restaurace na odlehlých vesnicích a malých městech se dokáže najíst v restauraci téměř vždy. Kladně hodnotí také snahu některých vybraných fastfoodů, které do své nabídky bezlepková jídla nejen zařazují, ale často také zákazníka přímo upozorňují na jídla, která lepek obsahují a měl by se jim tak při výběru vyhnout.

„Problém mívám spíš v restauracích, kde obsluha neumí moc dobře česky, například různé asijské restaurace. I když je upozorním na svůj problém, může se stát, že mi jinak nezávadné jídlo posypou například smaženou cibulkou nebo přidají sójovou omáčku, která mimochodem také obsahuje lepek. To může být pro spoustu lidí nepříjemné překvapení,“ dodává na závěr.

Omezení surovin jako zdravý životní styl?

Na téma jsme se zeptali několika pražských podniků.

„V poslední době jsme v naší restauraci zaznamenali vyšší počet dotazů hostů, kteří se zajímají nejen o to, zdali je v jídle lepek nebo obsahuje laktózu, ale i o ostatní alergeny. Domníváme se, že tento trend odráží rostoucí povědomí lidí o vlivu jídla a jeho kvality na jejich zdraví. Nyní, a to zejména u lepku, je to i o tom, že lidé chtějí snížit jeho konzumaci a zajímají se o zdravý životní styl,“ sdělila nám Víťa Bajčanová z restaurace Bílá kráva.

Popularitu stále narůstajícího trendu vynechávání lepku a laktózy nám potvrdila i Restaurace Chapadlo.

„V poslední době se zájem o jídla typu bez lepku nebo bez laktózy zvýšil. Nejvíce asi bez lepku. Ale je to bohužel dle mé zkušenosti dáno nejen skutečnou alergií, ale například i hubnoucí dietou nebo sociálními sítěmi. V poslední době se zvyšuje také veganství. Jinak máme i přímo některá jídla bezlepková. U zbytku alergií si kuchař po komunikaci s obsluhou umí poradit a kontaminaci zamezit dokážeme, ale pouze v rámci servírovaného pokrmu. Co zákazník snědl předtím, anebo potom, to je na něm. Bohužel si sám zákazník velice často neuvědomí, co vlastně snědl, a pak může být vina ukládána nesprávně například na restauraci.“

Očima odborníka

K trendu vyřazování určitých potravin ze skladby jídelníčku se nám vyjádřil i nutriční terapeut David Erban. Ten má také na sociálních sítích vzdělávací profil s názvem ten_nutricni, kde se snaží humorně o potravinách a stravě své sledující edukovat.

„Z aktuálního vědeckého poznání vyplývá, že vynechávat laktózu nebo lepek z jídelníčku zdravých osob nemá žádné známé zdravotní benefity a ani to nepovede k lepším sportovním výkonům. Ba naopak se narušuje vztah člověka k jídlu a jeho jídelníček se stává zbytečně méně pestrým a zároveň dražším. Pokud tedy člověk netrpí nějakou potravinovou intolerancí nebo alergií, tak není jediný důvod k jejich vyřazení,“ prozradil nám David Erban.

Dle jeho slov se jedná o trend především z důvodu jeho popularizace slavnými osobnostmi.

„Velkým propagátorem bezlepkové stravy je například tenista Novak Djokovič. Ten jí přisuzuje také spoustu benefitů. Nicméně lepek je pouhá nevinná bílkovina, která se v těle zdravého člověka chová úplně stejně jako jakákoliv jiná bílkovina,“ upozorňuje Erban.

„Pokud bych tedy měl ze své pozice dát pár rad, jak udělat něco pro své zdraví, tak naprostými základy bude ve své stravě dbát na dostatek bílkovin, vlákniny, zeleniny a ovoce. A zároveň i ideálně dostatečně spát a pravidelně sportovat. Není to tedy o tom, že najdeme jednoho specifického viníka, který může za všechny naše problémy, ale je to o komplexnosti všeho, co za den sníme a jak celkově žijeme.“

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných