foto: Hans Štembera pro PrahaIN.cz/Jiří Kobza (SPD)
Obilí z Ukrajiny je aktuálně velmi probíraným tématem. Stopku dovozu ukrajinskému obilí vystavilo Maďarsko, Polsko, Bulharsko i Slovensko. Česko se k tomuto kroku nechystá. Ministr zemědělství uvedl, že ukrajinského obilí je v Česku minimum, má jít zhruba o čtyři tisíce tun, což je jen setina toho, co čeští zemědělci vyprodukují sami.
Mouku od slovenského výrobce Vita Flora nedávno z prodeje stáhl Kaufland. Po internetu kolovaly informace, že je z ukrajinského obilí a obsahuje nebezpečné pesticidy. Mlýn sice tvrdil, že šlo o obilí ze Slovenska, z prodeje ale byla preventivě stažena.
Řadě útoků musela čelit i krnovská pekárna Slovanka, která si před svůj obchod dala ceduli, že nepečou z ukrajinské mouky. Majitelka prý jen chtěla vyjádřit, že jde o výrobky se zaručenu kvalitou. Na sociálních sítích musela číst nenávistné komentáře a výhružky.
Zřejmě i v této souvislosti poslanec SPD Jiří Kobza, mimo jiné člen Výboru pro životní prostředí a Stálé komise pro kontrolu činnosti Úřadu pro zahraniční styky a informace, na svém FB uvedl, že navrhuje, aby byly takové pekárny, které pracují s ukrajinským obilím, zřetelně označeny.
Jeho příspěvek vyvolal silnou kritiku, ale i slova chvály a pochopení
„Pokud je šikanována pekárna, která inzeruje, že nepeče z mouky z ukrajinského obilí, přišlo mi fér, aby byly například vlajkou ozdobeny pekárny, které z ní pečou. Koneckonců u každého zboží má být označen původ. Reakce jsou vesměs pozitivní, až na pár anonymních trollů, kteří po mně plivou, i když napíšu, že venku prší," uvedl pro PrahaIN.cz člen dolní komory Parlamentu.
Psali jsme
Obilí z Ukrajiny je aktuálně velmi probíraným tématem. Stopku dovozu ukrajinskému obilí vystavilo Maďarsko, Polsko, Bulharsko i Slovensko. Česko…
Téma se zneužívá, tvrdí Petr Bendl
Za příspěvkem si stojí i pátý den po jeho publikaci.
„Objem exportu ukrajinského obilí do EU se navíc významně, a zřejmě i cíleně, přeceňuje. Podle statistik se za rok dovezlo z Ukrajiny jen něco přes 3,5 milionu tun pšenice, přičemž i tak malá země, jakou je ČR, ročně produkuje téměř 5 milionů tun pšenice. V samotné ČR pak mělo skončit pouhých 4.000 tun, což představuje pouhou desetinu procenta tuzemské spotřeby. Žádná z kontrol ukrajinského obilí na území naší země kromě toho ani v minulosti, ani v současné době neodhalila přítomnost rizikových pesticidů a tyto látky nebyly odhaleny ani v mouce z ukrajinské pšenice ze slovenského Mlýnu Kolárovo. Přesto se šíří, bohužel nejen prostřednictvím sociálních sítí, lži a mýty o jedovaté ukrajinské pšenici ohrožující zdraví, která přeplnila evropský trh, srazila cenu pšenice a dalších komodit a působí fatální ekonomické ztráty evropským zemědělcům,“ reagoval v pátek na téma dovozu ukrajinského obilí exministr zemědělství Petr Bendl (ODS).
Podle jeho slov je export obilí z Ukrajiny zneužíván k politickým a lobbistickým cílům.