Praha: Už i ženy s luxusními kabelkami nakupují ty nejlevnější potraviny

16. 03. 202305:33
Praha: Už i ženy s luxusními kabelkami nakupují ty nejlevnější potraviny
foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz /Obchod na Budějovické v Praze 4

Cestou na Smíchov si redakce PrahaIN.cz ve Zborovské ulici všimla nápisu, který lákal na nejlevnější potraviny. Tahákem bylo plato vajec velikosti S za 129,90. Oproti běžným obchodům se tento mírně liší uspořádáním a sortimentem.

Najdete v něm jak klasické potraviny, ovšem s výjimkou zeleniny, tak potraviny, které prošly minimální dobou trvanlivosti. Nakupujícím to nevadí. Obchody plní mladší i starší generace.

V Praze najdete tři filiálky dotyčné značky. Jedna je ve Zborovské, další na Budějovické ve vestibulu metra a třetí na Ládví. Řada dalších je rozeseta po republice. Síť vede podnikatel Milan Flaška už devět let. Podle jeho slov zažívají boom především základní potraviny.

„Mléčné a uzeniny,“ řekl naší redakci.

Když se podíváme do akčního letáku, je to citelný rozdíl. Od jogurtů po dámské vložky. Faktorů, které mají vliv na cenu, je prý hned několik. Tím nejzákladnějším je už zmíněná trvanlivost. Tou nejzajímavější je přístup některých řetězců k salámům, k uzeninám.

„Například jeden hypermarket chce mít krásná kolečka a nechce ani patky od salámů. Takže je výrobce dává stranou, my je pak bereme. Je to stejná kvalita, stejné zboží,“ vysvětluje Milan Flaška.

Obchod ve Zborovské v Praze 5. Foto: PrahaIN.cz

Lidé řeší hlavně cenu

„Jsem spokojen, je to tu levné, že to prochází, mi nevadí, mám to na večer,“ řekl student Petr Hanka, jehož jsme zpovídali ve Zborovské. Do obchodu jsme šli ve všední den kolem 18:00. Byl téměř plný. Stejně jako všechny košíky nakupujících.

„Víte, jak to je, rostou náklady, ale tržby jsou o něco vyšší,“ bilancuje Flaška své podnikání.

Praha je oproti jiným místům specifická. „Až 80 procent zákazníků platí kartou, na vsích a menších městech je to přesně naopak,“ podotýká.

Velký otazník měl před dvěma lety, když otvíral pobočku na Budějovické. V této části metropole prý žije dost bohatých lidí. Navíc jsou téměř všude kancelářské budovy. Otázkou tak bylo, jestli i tato příjmová kategorie zváží nákup levných potravin. Prý ano. „I velmi dobře oblečené ženy vidíte, jak nesou dvě plata levných jogurtů. Proč by platily násobně víc, když u nás to mají levnější," podotýká Flaška, jehož podnik na Budějovické má kolem pěti set metrů čtverečních a je jeho největší v metropoli.

Stejný přístup ke zboží kromě citovaného podnikatele razí ještě Levné potraviny, s.r.o. a MJ Foods s.r.o. Ta provozuje maloobchod a velkoobchod pod značkou Vyplatíse.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných