foto: Jan Svoboda, PrahaIN.cz/Pekárna v centru Prahy
Český statistický úřad zveřejnil v květnu data o inflaci v Česku. Tempo zdražování nezpomaluje a meziroční růst spotřebitelských cen je aktuálně nejvyšší od prosince 1993. Meziroční Inflace v dubnu zrychlila na 14,2 procenta, ještě v březnu dosahovala hodnoty 12,7 procenta. Reálná inflace předčila i předpoklady ekonomů. Ti počítali v dubnu s mírou inflace kolem hodnoty třinácti procent. Jak velký má inflace dopad na naše peněženky, se redaktor PrahaIN.cz osobně přesvědčil. Stačilo vyrazit do pekáren pro chléb.
Návštěva se týkala nejen několika klasických prodejen potravin, jako je třeba Tesco expres nebo Albert, ale i ryzích pekařství. Jsou rozeseta po celé Praze. Od Vinohrad po Anděl. Jedno se soustředí na doplňky z Itálie, další na francouzské pečivo. Jiné pekárny si libují v pečivu z tuzemska.
Chleby mají různou váhu, nejčastěji 600 a 700 gramů.
Jak jsme se dozvěděli, taky různou trvanlivost.
Některé bochníky se dokonce jmenuji „týdenní". Znamená to, že by měly vydržet těch sedm dnů. Jaká je skutečnost, nevíme. Cena takovýchto „macků“ se pohybuje okolo dvou set korun.
Týdenní za 169 korun
Než se dostaneme k sortimentu, doplňme, že jsme výši cen konfrontovali s příbuznými, kteří jsou mimopražští. Od Břeclavi po Stříbro na Plzeňsku. Všichni byli zaskočení, zdali si neděláme legraci. Okamžitě kontrovali cenou v prodejně Hruška nebo COOP.
A tak jsme v jednom pekařství vyfotili orientační přehled, který naše slova podtrhne.
„Tak ono musíte počítat, že všechno zdražilo. Doprava, energie, nájmy. Nám třeba nikdo nic neodpustil, platili jsme vždycky a včas a zálohy vyletěly kolem padesáti procent, zdražit jsme museli," řekla nám prodavačka - manažerka pekařství na Vinohradech. Ač bylo znát, že se cítí provinile, lidé se prý nestěžují.
Cena bochníku kolem sta korun je ale opravdu hodně.
Psali jsme
V rušném centru Prahy, přímo na Žitné ulici, by pekařskou výrobu čekal málokdo. Přesto stačí projít nenápadným podchodem a jste ve výrobně…
100 kč už nic není
„Dělají to tak, že kupují půlky nebo čtvrtky. Někde to odmítají krájet, my ne," přiblížila Eva.
Směrem dolů Vinohradskou ulicí jsme narazili na další specializovaný obchod. Krom pečiva nabízel i širokou škálu sýrů a salámů. Ani tady nebylo těžké najít chleba od 70 - 120 korun. „Moc ne, nekupují. Vietnamská večerka je má za 16 korun půlku, co vím," řekla nám paní. Na prodejnu je prý sama. Úbytek lidí pozoruje. „Byly dny, kdy jsme dělali kolem 35 tisíc. Teď jsme na deseti, a to jsme rádi," vysvětlila.
Vysoké ceny pečiva nejsou jen v kamenných obchodech.
Ceny rostou. Prokazatelně
Na Košíku.cz můžeme ochutnat Venkovský kváskový pecen za 85 korun nebo Ořechový chléb z Antonínova pekařství za 122 korun za kilo. Klasický bochník o 700 gramech vyjde na 85 korun. Na konkurenčním Rohlíku.cz jsou ceny také vysoké. Vybrané kusy (špaldový, žitný) vyjdou až na 324 korun za kilo. To jsme ale v extrémních výších.
Na vlastní oči jsme se ovšem přesvědčili, že stovka v pekařství dnes téměř nic neznamená.
„Boj s inflací jsme prohráli. Nyní již neexistuje myslitelný způsob, který by prudký růst cen dokázal zastavit. Začínají se měnit naše inflační očekávání, což způsobí, že éra prudkého růstu cen bude dlouhodobějším jevem. Naše ekonomika směřuje ke stagflaci a životní úroveň lidí se bude propadat,“ uvedl v souvislosti s růsty cen ekonom Štěpán Křeček.
Psali jsme
Člen představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků v rozhovoru pro PrahaIN.cz o tom, jak služby zdražují, ale v Česku…
Psali jsme
Po zvýšení cen potravin, energií a sekundárně také služeb přichází na řadu další odvětví. Netýká se prozatím České republiky, ale našich…