foto: Redakce PrahaIN.cz/Jablka z Jihoafrické republiky
Reportér serveru PrahaIN.cz v rámci pravidelného mapování cen vyrazil do Lidlu v Praze 4, do Nuslí. Zde zaznamenal největší údiv nad vysokými cenami ovoce. Stejně jako rozpačitost seniorky, která se vyptávala, proč se jablka vozí až z Jihoafrické republiky.
Seniorku i nás zaujala zejména jablka Pink Lady, která stála bez desetníku rovných 80 korun. „Můžu se zeptat, co je na těch jablkách tak zajímavého, že stojí tolik? To, že je dováží z Jihoafrické republiky?“ dotazovala se seniorka prodavačky.
Ta na její otázku odpovědět nedokázala.
Za stejnou cenu byla také jablka Gala z Itálie, Pink Lady z Chile či Braeburn z Nového Zélandu. Rozruchu kolem ceny si všimlo i několik dalších zákazníků, kteří přikyvovali, ale mlčeli.
Jablka z Nového Zélandu. Autor: PrahaIN.cz
Podívali jsme se na ceny i do jiných řetězců. Kilogram jablek Golden Delicious stojí v Kauflandu 25,90 korun, v Globusu o korunu víc. Jablka Gala mají v Tescu s klubovou kartou za 21,90 korun, v Bille za 34,90 korun, v Penny za 29,90 korun.
Vzhledem k tomu, že právě probíhá sezóna jablek, na mnoha místech probíhá prodej čerstvě sčesaných plodů.
Čech sní dvacet kilogramů jablek za rok
„Letos je situace taková, že v Česku pomrzla většina jablek, mně téměř všechny. Jinak jablka za takové ceny, třeba i z Chile, se už tady objevila i v minulých letech, když byla slabá úroda. Pro větší pěstitele v průměrných letech je větší problém dovoz jablek z Polska, která se dováží za podstatně menší ceny, protože polští zemědělci mají spoustu výhod od státu,“ uvedl pro PrahaIN.cz Zdeněk Ježek z farmy nedaleko Liberce.
„My se jako jedna z největších firem zásobující řetězce na českém trhu setkáváme téměř každý den se situacemi, které úplně smysl nedávají a které určitě českým ovocnářům situaci neulehčují. Vše se řídí zákony trhu. Konkrétně jablka jsou komodita, která téměř neustále v určitých částech světa bojuje s odbytem a s expirací. Tímto vzniká přetlak, který se logicky přesouvá do míst, kde jablka nejsou v tak velkém množství pěstována. Jako je Česká republika. Ta má spotřebu zhruba dvacet kilogramů na obyvatele, což je přibližně 200.000 tun za rok. Produkce posledních let je přibližně 100.000 tun ročně. Letos se díky extrémním jarním mrazům očekává úroda pouze na úrovni 30.000 tun. V okolních státech je však jablek neustále přetlak a tím pádem se tlačí na uvolněné místo, které vzniklo výpadkem v ČR. Bohužel je to velmi špatná situace pro naše domácí pěstitele, protože i když mají produkci na úrovni třetiny, tak za své výpěstky dostanou běžnou cenu, neboť politikou řetězců je nakoupit co nejlevněji, což z jejich vzájemného konkurenčního pohledu dává samozřejmě také logiku,“ uvedl pro naši redakci Robert Vyšata z družstva Bohemia Apple v Tuchorazi.
Psali jsme
Zvyšující se náklady a nízké výkupní ceny přivedly zemědělce z družstva v Libčanech u Hradce Králové k radikálnímu kroku. Jabloně, které…
Doslova o kalamitě v souvislosti s mrazem hovoří Agrární komora.
„Co se týká ovoce, došlo k poničení prakticky všech druhů, nejhůře jsou na tom jablka, třešně a višně. Ovocnáři přirovnávají situaci ke kalamitě a oficiální statistiky potvrdily začátkem července dosavadní odhady Agrární komory ČR a Ovocnářské unie ČR. Letošní sklizeň ovoce se podle odhadu Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského propadne o 77 procent oproti pětiletému průměru, což odpovídá škodám na tržbách ve výši kolem 1,3 miliardu korun. S hodnocením je ale třeba počkat, až bude vše sklizeno. Pokud nyní jablka v obchodech zdražují, nemohou za to vzhledem k úrodě čeští pěstitelé, ale je to následek dovozu zboží a politiky obchodních řetězců. Česko není v produkci jablek soběstačné a jablka jsou dovážena především z Polska, dále ze Slovenska, Maďarska nebo Itálie,“ vysvětlila pro naši redakci tisková mluvčí Agrární komory České republiky Barbora Pánková.
Z Chile za stejnou cenu, česká o trochu levnější. Autor: PrahaIN.cz
Drahý je i dovoz
„My máme kilogram letních jablek za 50 korun. Vždy se snažíme, abychom měli jablka jen z České republiky,“ sdělila na dotaz Hanč Farma ve Vraňanech. Ptali jsme se také, zda jim cena osmdesát korun za kilogram přijde adekvátní. „Je to docela dost, ale musíte brát v potaz, že dovoz je strašně drahý,“ dodala zástupkyně farmy.
„Osmdesát korun za kilogram, a ještě z Jihoafrické republiky? Je to strašně moc, ale to je taktika těch řetězců, že nasadí takovou cenu. Přitom českých jablek za podstatně menší cenu je v sadech dost, ale to oni nechtějí,“ řekl nám majitel malého jablečného sadu ve Středočeském kraji. „Neuvádějte ale moje jméno, nechci, aby se o mě někde psalo,“ dodal.
Zmínil také, že v minulém roce jsme byli doslova zavaleni jablky z Polska a farmáři museli snižovat už tak dost nízké ceny.
Ve středočeských Oticích kilogram nabízí za třicet korun. „Osmdesát je hrozně moc, ale bohužel v těchto řetězcích je to normální. Vysokou cenu nastaví řetězec, do Česka se vozí daleko levněji,“ sdělila nám ochotně paní prodavačka.