Skandál! Mexičani ve Vršovicích dávají worcester do piva. Je to ale skvělé. A jídlo taky

28. 06. 202209:18
Skandál! Mexičani ve Vršovicích dávají worcester do piva. Je to ale skvělé. A jídlo taky
foto: Jiří Zemen PrahaIN.cz (stejně jako ostatní fotografie v článku)/Provozní a majitel restaurací Alebrijes Cocina Mexicana

RECENZE: Mexická kuchyně je v Praze na vzestupu. Ochutnat něco z federativní republiky na americkém kontinentě se dá skoro ve všech částech hlavního města. Málokterý podnik však nabízí originální a tradiční pokrmy z tohoto státu. To se netýká Alebrijes Cocina Mexicana. Ty mají v současné době už tři podniky v matce měst. Nedávno se ve Vršovicích otevřelo nové bistro. Vyrazili jsme tam a stálo to za to.

Alebrijes Cocina Mexicana má v současné době tři podniky. Jednu restauraci na Malé Straně a dvě bistra. Jedno se nachází v Manifesto Market Anděl. Druhé otevřelo své prostory teprve před dvěma týdny ve Vršovicích. 

A když už Mexiko, tak opravdu Mexiko se vším všudy. Příběh sítě restaurací v sobě totiž skrývá cestu tří bratrů, kteří jsou, jak můžete hádat, z Mexika. Sergio a Miguel jsou kuchaři, Esteban je majitel a provozní, jenž se stará o chod restaurace. 

Nově otevřené bistro Alebrijes Cocina Mexicana ve Vršovicích

Kulturní rozdíly

„V Česku jsem už sedm let. Jsme tři bratři. Sergio pracuje v Praze o pět let déle než já. To on mě zlákal, abych přiletěl do Česka. Objevili jsme nové místo. Život je tu rozdílný. V Mexiku je horko každý den. Tady je nám občas trochu zima. V Mexiku je to poměrně hektické, mnoho lidí, velký provoz. Naše hlavní město, odkud jsem (Mexico City), má 26 milionů obyvatel,“ sdělil nám Esteban Amaya, majitel, který má zkušenosti, mimo Mexika, s prací také v USA.

V Česku ale také po celém světě mají lidé představy o Mexiku jako o drogové velmoci světa. Od roku 2006 je také zaveden oficiální pojem pro ozbrojený konflikt na tomto území - Mexická drogová válka. Není tak divu, že i díky řadě filmů a seriálů z tohoto prostředí se při prvním pomyšlení na Mexiko někomu vybaví drogy. 

„Existuje to, samozřejmě. Ale není to na každodenním pořádku, že byste to viděli na ulici. Ale určitě to tam je. Je to velký problém pro Mexiko. Normální člověk se s tím ale asi běžně nesetká. Trochu nebezpečné to tam je, ale běžného občana to nepotká. Směr nahoru od Mexico City je těch problémů trochu více. Ale kartely jsou opravdu po celé zemi,“ zmínil Esteban.

Interiér bistra

Mexiko navázalo s Českem diplomatické vztahy už v roce 1922. Třeba v Ciuad de México se jedna z nejluxusnějších čtvrtí jmenuje podle prvního Československého prezidenta Tomáše G. Masaryka. Avenida Presidente Masaryk byla pojmenována podle rodáka z Hodonína v roce 1936 na popud mexického prezidenta Lázara Cárdenase del Ría.

České versus mexické pivo

„V Mexiku jsme toho o Česku příliš nevěděli, tedy alespoň já. Pouze, že to dříve byla komunistická země, že jsou tam krásné dívky, ale třeba jsem vůbec netušil, že je tu tak úžasné pivo,“ sdělil nám majitel Alebrijes Cocina Mexicana.

A co to mexické?

Jedno z nejznámějších mexických piv je Corona. To je právě vyráběné v rodném městě Estebana, tedy v Mexicu City.

Vaří se z několika ingrediencí. Můžeme zmínit například kukuřici, rýži, chmel, kvasnice či kyselinu askorbovou.

V mexickém bistru ve Vršovicích si Coronu můžete samozřejmě dát také. Ta ale není pro Pražana a celkově obyvatele České republiky žádnou novinkou. Export do zahraničí tohoto piva je na vzestupu a naleznete ho v téměř každém supermarketu. 

Každopádně v Alebrijes Cocina Mexicana jsou v nabídce takzvané cocteles de cerveza aneb pivní koktejly. Například Ojo Rojo, které je z poloviny pivo. A z té druhé? Směs z rajčatového džusu, limetové a pomerančové šťávy, tabaska, maggi a worcesterové omáčky...

Ano, pivo s worcestrem, maggi a tabaskem.

Ojo Rojo

Na první pohled, kromě krvavé barvy nápoje, zaujmou také okraje sklenice, jenž jsou posypány chilli. Tohle je první věc, kterou musíme pochválit, ačkoliv se to může zdát trochu bláznivě. Lehká pálivost dodávala pití originální nádech. 

Ale celkově k chuti. Pivo s džusem a vším možným se pro někoho může zdát jako nepředstavitelná směsice chutí. Můžeme však říct, že opravdu chutná. Těžko se to popisuje, drobná kyselost, hořkost, pikantnost, tohle se zkrátka musí vyzkoušet. Ale nutno říct, že pro každého to opravdu nebude. 

Worcester, tequila, chilli... zajímavý arzenál barmana

Co margarita?

Dalším oblíbeným nápojem v Mexiku je margarita. 

Ta je pro oko českého diváka známá především z televizních obrazovek.

Třeba v seriálu Dva a půl chlapa, kde byl hlavní hrdina velikým milovníkem alkoholu. Charlie Sheen alias Charlie Harper si nejčastěji dopřával bourbon nebo whisky. Každopádně dost často sáhnul i po sklenici margarity. Právě tento koktejl je nejrozšířenějším v USA a Mexiku. 

V Česku se o něm ale zatím příliš neví. Základ tvoří tequilla, pomerančový džus, sirup z modrého agáve... je toho více. 

Margarita Clásica

Okraje sklenice jsou opět posypány. Teď už to není chilli jako u pivního koktejlu, nýbrž sůl. Celkově je pak margarita chutná, vyváženě sladká. Těžko říct, kolik lidí tento alkoholický nápoj už někdy v životě mělo. Ale je dost možné, že až ho vyzkouší, tak se možná stane jedním z favoritů při víkendových dnech.

Popsali jsme tu nejzákladnější margaritu. Nabídka mexického bistra v sobě ale skrývá několik dalších druhů. Třeba s čerstvým ovocem. „Ty jsou dost oblíbené, protože vypadají na Instagramu nejlépe (smích),“ sdělil nám provozní restaurace Mudar, který pochází ze Sýrie. 

Z nabídky lze vybrat například ananasovou, banánovou, tamarindovou či kokosovou margaritu, je toho více. 

Opět byla velice chutná. Nicméně musíme říct, že není nad „klasiku“. Ale jak nám sám provozní říkal, tato verze vypadá nejlépe na fotku...

Mexiko v Praze všude. Málokde však originální

Jak už jsme zmínili na úvod, v Praze je mexických restaurací opravdu nespočet. 

Málokterá však nabízí originální mexickou kuchyni. Častokrát je to české pojetí tohoto stylu přípravy jídla. Nebo právě tex-mex, který je kombinací americké a mexické kuchyně.

„Je skvělé, že se tu v Česku mexická kuchyně tak rozšířila. Zejména v Praze je toho opravdu hodně, to je fajn. Lidé pak mohou mít aspoň částečně pocit, že jsou opravdu v Mexiku. V Česku je především hodně Tex-Mex občerstvení, jídla jako burrito, nachos, quesadilla... tudíž ze severu země. To je taková směsice mexické a americké kuchyně. Někteří Mexičani sem přišli už před padesáti lety. Teď tu má opravdu dost lidí rádo mexickou kuchyni,“ říká majitel Alebrijes Cocina Mexicana.

Vršovické bistro pojme v současné době kolem čtrnácti sedících návštěvníků. Jídlo je však možné zabalit i s sebou. Již brzy budou k dispozici také dovážkové platformy jako Wolt, Bolt...

A rozdíly mezi originální přípravou mexické kuchyně a třeba českým pojetím? Nejsou tak viditelné, ale na chuti se projeví značně. To jsme okusili na vlastní kůži. 

„Největší rozdíl je ve stylu přípravy jídla. Například u tortilly. My například tortillu nikterak neochucujeme, pouze pro burrito. Především je ale důležité, z čeho je placka vyrobená. U nás děláme kukuřičnou. Pak je také velký rozdíl v kvalitě tequilly. V Evropě je k dostání tento alkohol třeba jen s 51 procenty modrého agáve, vše ostatní jsou cukry. To vám způsobí šílenou kocovinu. V Mexiku se používá tequilla se 100 procenty modré agáve. V Evropě zkrátka těžko seženete kvalitní,“ říká Esteban.

„Co by se stalo, kdybyste dal Mexičanovi tequillu z Evropy?“

„(smích) To radši nechci a ani nechcete vědět. Asi by byl problém...,“

Provozní restaurací Mudar v akci 

Alkohol brilantní, co jídlo?

Z nabídky není problém vybrat. Sortiment jídel je široký. 

Alebrijes Cocina Mexicana nabízí tacos, nachos, burritos, postres, ale třeba také syrovou bílou rybu marinovanou v limetové štávě s chilli papričkami habaňero. 

My jsme si vybrali mexickou klasiku tacos. Jedno z nejznámějších jídel rodiště herečky Salmy Hayek, herce Anthonyho Quinna, zpěváka Carlose Santany nebo fotbalisty Chicharita.

Přesněji jsme zvolili pikantnější verzi tacos s hovězími válečky na fazolové pastě s papričkami jalapeňo. 

Placeros

Na první pohled zaujme černá vrstva na placce. To není spálená tortilla, ale fazolová pasta, která byla mimochodem velice dobrá. Maso pak bylo také naprosto skvělé, dalo by se jíst i samotné. A kukuřičná tortilla? Těžko říct, jestli jsme někdy jedli lepší, ale pravděpodobně ne.

Komu by se placky zdály suché, tak k jídlu se podává ještě avokádové guacamole a jalapeňos omáčka. Obě věci se povedly opět na výbornou. Jen pozor na pálivou omáčku, pro slabší povahy není úplně dělaná. Pikantnost je zde opravdu na jednom nejvyšších stupňů, jenž si dokážete představit.

Skvostná sonda do mexické kultury

Ve Vršovicích toho naleznete opravdu mnoho. Veganská bistra, hostince, noční bary, ale také stadiony fotbalových klubů Slavia a Bohemians. 

Možností kde strávit volný čas je lidově řečeno „až až“. 

Nové mexické bistro ale dává novou možnost kam zajít. A nemusíte být z Prahy 10, protože na toto místo se vyplatí zajet i přes delší vzdálenost bydliště. 

Brilantní mexické koktejly a také jídlo, co víc si přát?

Provozní a majitel Alebrijes Cocina Mexicana

Adresa: Žitomírská 10, 101 00 Praha 10-Vršovice

Cena: 7/10

Obsluha: 10/10

Kvalita: 10/10

Prostředí: 8/10

Celkové hodnocení: 9/10

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných