foto: Markéta Šálková, PrahaIN.cz/Špagety, ilustrační foto
Projekt Smart Food cílí na nejmenší Pražany a má je odnaučit plýtvat jídlem. Začít by se podle tvůrců mělo od základu a především od dětí. Ty se budou na základních školách vzdělávat v oblasti spotřeby jídla formou interaktivních metod. Na projekt bylo poskytnuto 6 milionů korun, v současné chvíli ho společně vyvíjejí přední české univerzity.
Téma plýtvání jídlem ovlivňuje nás všechny. Interaktivní projekt se bude testovat na vybraných pražských školácích. Chystá ho Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy ve spolupráci s Mendelovou univerzitou v Brně. Výuka bude přístupná přes platformu Futurebooks. Ta obsahuje interaktivní výuková media a vzdělávací videa.
„Tato problematika není nová. Leckteré děti si ani před 50 lety ve školách nevážily toho, co jim rodiče dali a vyhazovaly svačiny do koše,“ uvedl Michal Nedělka z Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy.
Smart Food je unikátní ve svých vzdělávacích materiálech. Učebnice budou obsahovat velký počet her. V roce 2023 otestují tento projekt na 5 základních školách hlavního města Prahy. Pak dle výsledků testů a zpětné vazby od pedagogů i dětí metodické materiály upraví. Až na konci roku 2023 bude tento projekt odstartován pro veřejnost. Financován je z Operačního programu a bylo na něj poskytnuto celkem 6 milionů korun.
„Je důležité, že projekt učí jednotlivce. Jde za tou malou jednotkou – tady jsou to žáci. Musíme začít u jednotlivců, teprve potom se nám podaří najít něco, co nám pomůže změnit svět,“ uvedla Marie Vymazalová, rektorka Karlovy univerzity. Podle jejích slov projekt nejprve dětem vysvětlí, co s jídlem dělají špatně a následně je naučí, jak to dělat správně.
Program je součástí pražského plánu soustředit se na cirkulární ekonomiku. Pražský inovační institut, který na Smart Food spolupracuje, se věnuje podpoře inovací ve vzdělávání, městském rozvoji a v byznysu. Minulý rok pracovali na cirkulární Praze 2030. Tato strategie je volně ke stažení na portálu Praha.eu.
Současná situace se musí změnit do roku 2030
Evropská unie se zavázala snížit množství odpadu do roku 2030. Donedávna k tomu chyběly studie. Nyní lze říct, že za rok domácnost vyplýtvá necelých 80 kilogramů jídla. V přepočtu je to 1800 rohlíků. Studie také ukázaly, že si to lidé neuvědomují a mají pocit, že neplýtvají, nebo plýtvají minimálně.
Projekt má tři části, na které se ve výuce zaměřuje. Je to nakupování, skladování a vaření. Děti se budou učit kupříkladu rozlišit selským rozumem a smysly, kdy ještě mohou sníst třeba sušenku po datu spotřeby. Lucie Veselá z Mendelovy univerzity uvedla, že lidé často nerozumí rozdílu mezi „minimální trvanlivostí“ a „spotřebujte do“. Pojmy zaměňují a tak zbytečně vyhazují jídlo, které ještě mohou sníst. Zatímco první datum nám říká, do kdy je výrobek určitě trvanlivý, ale klidně může být poživatelný i po něm, druhé datum poměrně jasně určuje, kdy už by se výrobek jíst neměl.
Konference se zúčastnila i Anna Strejcová ze Zachraň jídlo.
„Jedině tím, že spojíme síly můžeme naplnit cíl snížení odpadu do roku 2030,“ uvedla.
Zachraň jídlo organizuje kampaně, které šíří osvětu, organizují darování jídla, paběrkování a hledají možnosti redukce vyhazování jídla.
Konference probíhala pod záštitou náměstka primátora Petra Hlubočka (STAN). Ten během své řeči uvedl, že Praha pracuje na cirkulární ekonomice v mnoha ohledech. Zmínil, že v plánu je například postavit vlastní stanici, kde budou využívat gastro odpad. Díky tomu bude možné například pohánět vozidla pražských služeb.
Psali jsme
Jelikož se podle společnosti Zachraň jídlo ročně vyhodí přibližně třetina vyprodukovaných potravin, vznikají stále nové způsoby, jak proti tomu…