foto: Jiří Zemen, PrahaIN.cz/Budova V. J. Rotta, kde sídlí Hard Rock Cafe
Podnik Hard Rock Cafe naleznete téměř všude. První vůbec byl v Anglii a odsud se dostal do dalších měst, New York, Paříž, Vídeň, Praha, ale i Vratislav.
Jedná se o síť typických restaurací, ke kterým patří i obchod s oblečením značky Hard Rock Cafe, ale mnohdy i muzeum. Založen byl v roce 1971 v Londýně, pražská pobočka pak v roce 2009.
Právě ta sídlí v krásné historické budově V. J. Rotta, která je zařazena do seznamu národního kulturního dědictví UNESCO. Na Staroměstské náměstí je to odsud jen pár kroků.
Obchod se suvenýry samozřejmě nechybí.
Samotná restaurace je velká. Ve spodním patře se dokonce nachází menší pódium pro pořádání různých hudebních akcí. S hudbou souvisí i výzdoba celé restaurace, na stěnách je pověšeno množství kytar. Celkem má pražské Hard Rock Café 1.900 metrů čtverečních, což z něj dělá druhou největší pobočku v Evropě.
Tento světoznámý podnik jsme, pokud nepočítáme tiskové konference, které se tu někdy konají, letos navštívili asi třikrát. O burgeru Lionela Messiho jsme dokonce psali - příliš nám nechutnal.
Psali jsme
RECENZE: Fotbalovou Ligu mistrů vyhrál čtyřikrát, španělskou ligu desetkrát, jednou jihoamerické Copa América a v závěru minulého roku se mu povedl…
Ceny v pražském Hard Rock Cafe asi nikoho nepřekvapí. Dokonce můžeme říct, že na centrum Prahy se nejedná o nic extra zvláštního. Pokud sem zavítáte sami, počítejte s tím, že návštěva nevyjde na méně než 400 korun.
Hard Rock rozváží i přes Wolt a Dáme Jídlo. Například žebra s hranolky vyjdou na 485 korun, Big cheeseburger s masem o váze 170 gramů na 285 korun.
Ceny na Woltu jsou o něco příznivější než v restauraci. Přímo na místě vyjdou takzvané Bangkok krevety na 405 korun, zatímco přes dovážkovou platformu jen na 300. Gramáž není uvedená ani v jednom menu. Pokud si je dáte přímo na místě, dostanete i salát coleslaw.
Podobné je to u křídel, která můžeme jen doporučit, v restauraci jsou dražší, ale máte k nim zeleninu s omáčkou z modrého sýra.

Interiér. Zdroj: PrahaIN.cz
Abstinent to tady má těžké
Nás však během našich návštěv primárně zaujaly ceny nápojů. Abstinent to tady má totiž docela těžké. Kdo by si chtěl dát pivo, nechá za velký čepovaný Staropramen 95 korun, Stella Artois je za 105.
Sodovka, pravděpodobně z postmixu, je za stejnou cenu jako Staropramen. Neperlivá či perlivá voda ve velikosti 0,33 litrů je za 75.
Domácí limonáda, která je dnes běžnou součástí menu, je tady oproti pivu za téměř dvojnásobek - 175 korun. K mání je například s čerstvými jahodami a bazalkou.
Že je limonáda s ovocem dražší než zlatavý mok, není vlastně ničím novým. Rozdíly mezi nealkem a pivem jsme porovnali v dalších podnicích. Zaměřili jsme se na restaurace pouze v centru Prahy.
Jen pár metrů vedle Hard Rock Cafe se nachází Brasileiro U Zelené Žáby, jež patří do skupiny Ambiente. To čepuje hladinku plzeňského piva za 75 korun. Domácí limonády má k dispozici tři (guava, tropical a višeň), cena je 98 korun, tedy rozdíl třiadvaceti korun.
Psali jsme
ROZHOVOR: Polským Sejmem v minulém týdnu prošel zákaz prodeje energetických nápojů s kofeinem a taurinem do 18 let. O této záležitosti…
Deer Restaurant v Michalské ulici nabízí limonády v příchutích citrónová, jahodová a malinová za 110 korun, hladinka piva Staropramen je levnější o 21 kaček.
Restaurace Mincovna na Staroměstském náměstí má půllitr Pilsner Urquell za 69 korun. Domácí limonády jako například okurková nebo malinová jsou dražší o šestnáct korun. „Podomácku“ dělaný ledový čaj z čerstvé máty stojí dokonce stejně jako pivo.
V dalších místech je to prakticky stejné. Domácí limonáda je všude dražší, ale maximálně o třicet korun. Nikde jsme nenašli takový rozdíl jako v Hard Rock Café.
Psycholožky a ředitelky ambulantní pražské kliniky NEO Centrum Markéty Čermákové jsme se ptali na to, co si myslí o tom, že alkoholické nápoje jsou levnější než nealko. Její odpovědi přineseme v dalším textu.