foto: PrahaIN.cz/Havelská koruna, ilustrační foto
PrahaIN.cz pravidelně informuje o jídelnách v hlavním městě. Ty jsou ceněné především pro svoje nízké ceny. V turistickém centru hlavního města jsou možná ještě větší vzpruhou, protože míst, kde se najíst za rozumné peníze, je poskrovnu.
Turistické restaurace, často nejen v médiích nazývané jako turistické pasti, jsou v centru Prahy na každém rohu. Od Václavského náměstí až po Malou Stranu. Podobné podniky často nenabízejí polední menu a dávat za guláš se šesti na oběd pět set korun, to se většinou nechce nikomu.
Do jídelen v centru tak chodí i ti movitější, jednou z nich je Světozor nedaleko Václavského náměstí. PrahaIN.cz v minulosti informovala také o velmi známé Havelské Koruně v souvislosti s bizarními kombinacemi jídel, které si tady objednávají turisté. Ženy u výdeje jídla se ničemu nediví, jsou na to zkrátka už zvyklé. A že cizinci ukusují knedlíky rukou, protože si myslí, že se jedná o pečivo, to je už taky docela známá věc.
Havelská koruna. Zdroj: PrahaIN.cz
Proč ale Havelskou korunu zmiňujeme znovu? I nás tady postihla poněkud zvláštní situace, když jsme se po dlouhé době vydali otestovat, zdali je kvalita pokrmů stále dostatečná, jako tomu bylo dříve.
Ještě předtím se ale sluší podotknout, že místní ceny jídelnu vyloženě nepřipomínají. Hovězí vývar s nudlemi stojí 58 korun, to samé gulášovka. Hovězí na česneku s houskovým knedlíkem vyjde na 179, svíčková na smetaně na 189, maďarský guláš s těstovinami je za 179 korun.
Češi, národ milovníků tatarky
My tentokrát vyrazili krátce po otevření, zhruba po jedenácté hodině. Havelská Koruna byla liduprázdná, vyhnuli jsme se tak častým frontám.
Objednali jsme si smažené žampiony s bramborami a tatarskou omáčkou. V Havelské Koruně není tatarka v ceně, a pokud o ni máte zájem, pracovnice vám ji dají přímo na talíř, ne zvlášť, jak jsme zvyklí z hospod či restaurací.
Obsluhu jsme tedy požádali, jestli nám může dát více tatarky, možné to ale nebylo, sdělila nám, že nám může dát jedině celou porci navíc a my souhlasili.
Následně jsme ji vrátili konzumační lístek, kde poznamenala další porci a my s nadsázkou řečeno viděli tolik tatarské omáčky na jednom talíři jako za celý život.
Zas tolik nepřeháníme, posuďte sami.
Komentář není potřeba. Zdroj: PrahaIN.cz
Náš talíř zaujal i kolemjdoucího cizince. „To jsem teda ještě neviděl,“ smál se při pohledu na obrovské množství tatarky.
Dodejme, že Češi jsou mimochodem dlouhodobě velkými milovníky tatarské omáčky a řadí se mezi její největší konzumenty na světě, iDnes v roce 2009 napsal, že jsou dokonce vůbec největšími konzumenty na planetě. „Utratí za ni o celých čtyřicet procent víc než za kečup,“ psal server
„Jde o unikát. V ostatních evropských zemích tatarku ani nemají a spotřebitelé používají majonézu,“ citoval iDnes manažerku značky Hellmann’s Terezu Adámkovou.
Ani ta, kterou jsme měli v Havelské Koruně, nebyla vůbec špatná. Ale bohatě by stačila standardní porce, sníst ji tolik zkrátka nejde, žampiony byly dobré, celková cena včetně pití činila 243 korun.