foto: Jan Svoboda, PrahaIN.cz (stejně jako ostatní)/Samosběr jablek
REPORTÁŽ PrahaIN.cz před časem získala podklady Agrární komory České republiky, které se vyjadřují k úrodě a cenám jablek. Rostoucí výrobní náklady podle sdělení čím dál víc likvidují domácí zemědělce. Velká část z nich má podle komory jen omezené možnosti, jak zdražování vstupů promítnout do cen pro spotřebitele.
Jedním z návodů, jak podpořit lokální produkci, je samosběr. Vydali jsme se proto před několika dny do sadů ve východních Čechách, kam jsme měli namířeno kvůli reportáži. Byl sice všední den, ale parkoviště zelo prázdnotou. Abychom nepoškodili práci lidí v tomto družstvu, kde se o velké sady pečlivě starají, s vydáním reportáže jsme čekali, až bude samosběr oficiálně ukončen.
První, co člověka u samosběru napadne, je nízká cena. To souhlasí. Kousek od Hradce Králové stojí jedno kilo odrůdy Red Prince rovných patnáct korun. Jablka Galla, známá a oblíbená, průměrně 22 korun za kilo. V okolí Prahy je to o něco víc. Třeba Sady Životice účtují při nákupu do 50 kilogramů 31 korun za kilo. Většinou se sbírá ve všední dny nebo v sobotu.
V prvních dnech samosběru si zde mohli lidi nasbírat především odrůdy Gala a Šampion, v pozdějším období pak odrůdy Golden, Jonagored, Goldstár, Topaz, Jonaprinc, Jonagold, Idared, Breanburn, Gloster. „Ale jo, chodí,“ řekl nám jeden ze zaměstnanců podnikové prodejny v Sadech Životice. Ty jsme ale osobně nenavštívili.
foto: Jan Svoboda, PrahaIN.cz
Ani nízká cena lidi nepřesvědčí
Vraťme se proto kousek za Hradec Králové, kam to z dálnice D11 trvalo asi hodinu. Sady v místním družstvu byly obrovské, jablka překrásná, stromy plné. Mnohem děsivější pohled se však vyskytl, když jsme sklonili hlavu. Na zemi se válely stovky, ne-li tisíce popadaných jablek. Kolem nich poletovaly mouchy, sem tam vosy. Kam jsme našlápli, tam jsme se popadaným jablkům vyhýbali.
Podle muže, který vážil tašky s naším nákupem, je zájem lidí nízký. „Nechodí, nemají zájem. Koupí si nějaké stříkané v Lidlu a tohle nechají být,“ upozornil s tím, že popadaná jablka se dále zpracovávají.
Psali jsme
Rostlinná strava musí přestat být alternativou a začít být plnohodnotnou součástí toho, co jíme. Tak zní hlavní motto konference Plant Powered…
„Dřív to tak nebylo, měli jsme fronty, stejně tak na jahody, tam bylo třeba šedesát aut a čekala, až se uvolní místo,“ vzpomíná. „Kdy to bylo? Pár let zpátky, dneska je to pohroma, ani mladý neseženeme do družstva na brigádu,“ posteskl si.
Že je pohled zoufalý, přiznal sám. „Víme o tom, ale necháváme to do konce sezóny. To bychom to dělali denně od rána do noci. Prostě je to hrozná škoda, staráme se celý rok a lidi pak mávnou rukou,“ doplnil.
Je to skutečně zvláštní.
Jak uvádí ČSÚ a jak nám potvrdila Agrární komora, průměrné výkupní ceny od zemědělců byly u jednoho kilogramu jablek necelých 12 korun v srpnu letošního roku. Dalších deset korun, které platíte u samosběru navrch, nepokrývají ani náklady na starost o sady, energie, personál a samozřejmě i ostrahu.
Prodejní cena v obchodech je přitom průměrně 35 korun za kilo českých jablek. Jsou i mnohem dražší. Třeba pár degustačních kusů vychází na sedmdesát korun.
foto: Jan Svoboda, PrahaIN.cz
Psali jsme
Jelikož se podle společnosti Zachraň jídlo ročně vyhodí přibližně třetina vyprodukovaných potravin, vznikají stále nové způsoby, jak proti tomu…
Průvodce druhy
Gala – Jablka mají nápadnou a atraktivní slupku sytě červené barvy se žlutooranžovým žíháním. Jsou velmi šťavnatá, sladká a aromatická. Nejlahodnější jsou syrová, i když se dají použít i v kuchyni při pečení. Tvar je lehce soudkovitý. Dozrávají od poloviny podzimu a jsou dobře skladovatelná až do konce zimy.
Braeburn – Plod je vyšší, středně velký, válcovitého tvaru s hladkou, lesklou a zlatožlutou slupkou tmavočervené barvy. Chuť je osvěžující, aromatická. Obsahuje vyvážený poměr kyseliny a cukru.
Najdared – Tato odrůda je mutace odrůdy Idared. Dužnina je bílá, pevná a přitom jemná, sladkokyselá a velmi šťavnatá. Odrůda je středně odolná strupovitosti, vysoce odolná. Plody se sklízí v první polovině října, jsou středně velké, ploše kulovité, základní barva tenké slupky je zelenožlutá překrytá červení.
Šampion – Plody jsou kulaté, středně velké až velké, sladké, aromatické, vhodné pro konzum i na zpracování. Slupka je na osluněné straně téměř červená, na odvrácené straně zelenožlutá. Dužnina je šťavnatá. Odrůda byla vyšlechtěna v České republice.
zdroj: jednotlivá družstva / PrahaIN.cz
|