foto: Georgi Bidenko, PrahaIN.cz/Nákupní košík.
Minulý víkend proběhlo další kolo sbírky potravin. Ta je organizovaná ve všech krajích potravinovými bankami a Českou federací potravinových bank. Do jarního kola sbírky byla zapojena celá řada obchodů, jako například Albert, COOP, Billa, Globus, Kaufland, Makro či Penny market. Zapojily se také on-line obchody. Podle organizátorů byla sbírka úspěšná.
My jsme se stejně jako v minulém roce podívali na názory lidí na sociálních sítích. Stejně jako vloni se diskutéři rozdělili na dva nesmiřitelné tábory. A stejně jako vloni docházelo k nevybíravým útokům na Ukrajince, ačkoli ti nemají se Sbírkou potravin nic společného.
„Při jarním kole Sbírky potravin se podařilo vybrat 438 tun zboží, z toho 394 tun potravin a 44 tun drogerie. Jde o nárůst oproti minulé jarní sbírce, kdy jsme vybrali 325 tun zboží. I když je již ukončena sbírka v kamenných prodejnách, je možné se zapojit online a darovat potraviny i prostřednictvím našich online parterů, a to až do 3. května. Nasbírané množství výrazně pomohlo zlepšit stav zásob trvanlivých potravin v potravinových bankách, které čelí narůstající poptávce po této formě pomoci,“ uvedla za Potravinovou banku pro PrahaIN.cz Vendula Seifertová.
Obchody na sbírku své zákazníky upozorňovaly na sociálních sítích. A právě zde zazněla silná kritika. Šlo zejména o Ukrajince.
Psali jsme
Minulý víkend proběhla celorepubliková sbírka potravin. Ta se koná pravidelně vždy na jaře a na podzim. I přesto, že se Češi snaží v současné…
„Ani náhodou, sama mám málo! Ať pomáhá vláda!“ psala jedna zákaznice. Další se přiznala, že dříve dávala hodně. „Ale co tu máme Ukrajince, tak ne. To raději nakoupím a zanesu sama do dětského domova nebo nějaké matce. Bohužel naše důvěra už není taková jako dřív,“ stěžovala si. V dalším příspěvku pisatelka doufala, „že to půjde našim lidem“.
„Raději dávám do útulku než Ukrajincům,“ nebral si servírky jiná diskutující. Několik dalších její slova ocenilo.
Řada dalších se obávala, kam peníze půjdou.
Na jiném místě zase zákaznice radila obchodům, které se do sbírky zapojily. „Místo pomoci sbírkou pomáhejte nepředraženým zbožím, aby si ho mohl dovolit každý našinec.“
Sbírka o extrémních názorech ví
I Vendula Seifertová potvrzuje, že diskuze zaznamenali, sbírka prý ale i přesto ukázala solidaritu, kterou lidé stále mají.
„Veřejná diskuse na sociálních sítích je zrcadlem témat, na které je společnost v současné době citlivá, a rozporuplné komentáře jsou toho bohužel součástí. Sbírka potravin ale opět ukázala neskutečnou solidaritu mezi lidmi a snahu pomoci i ve složitém období,“ uvedla Seifertová.
Psali jsme
PrahaIN.cz zaznamenala desítky reakcí na text, kde jsme popsali ostré slovní výpady vůči Ukrajincům. Zcela nepochopitelně je přivodila každoroční…
Také upřesnila, jak funguje přerozdělování potravin.
„Darované potraviny jsou sváženy do potravinových bank, kde jsou roztříděny a dále distribuovány potřebným přes partnerské charitativní organizace. Na řadě míst putují přímo potraviny ze sbírky odběratelským neziskovým organizacím, které pomáhají například opuštěným seniorům, rodičům samoživitelům, rodinám v krizi nebo lidem s tělesným postižením. O tom, zda daný jednotlivec může čerpat potravinovou pomoc, rozhodují odborníci v sociálních službách, kteří jsou přímo v kontaktu s potřebnými,“ uzavřela Vendula Seifertová.
Sbírka potravin je jednou z největších charitativních akcí v České republice a jsou do ní po celé zemi zapojeny tisíce lidí z řad dobrovolníků, zaměstnanců prodejen a neziskových organizací.
I při letošním ročníku se názory na ni rozdělily na dva tábory.