Třicet let nabízí ´na Míráku´ párky v rohlíku. Třicet let neberou fronty konce

21. 03. 202314:05
Třicet let nabízí ´na Míráku´ párky v rohlíku. Třicet let neberou fronty konce
foto: Jiří Zemen, PrahaIN.cz/Stánek na Náměstí Míru.

Gastronomie se dá pojmout na tisíc způsobů. V Americe je populární hot dog, v Česku se ujala jeho prostší varianta, tedy párek v rohlíku. Ale je pravdou, že dnes už na stánky s tímto pokrmem narazíte spíše výjimečně.

Párek v rohlíku může mít mnoho lidí spjato s víkendovými výlety. Typické kiosky v bezprostřední blízkosti zámků a hradů nejednou zasytily početnou skupinu školáků, studentů anebo početných rodin.

V Praze platí to samé.

Jak pro místní, kteří pospíchají do práce, do školy, tak i pro turisty, kteří zkrátka nemají chuť na nic velkého. Nemůžeme říct, že by se stánky s párkem v rohlíku vytratily, ale zkrátka už nejsou tak rozšířené jako před lety.

Jeden z nich ale stojí na tom samém místě už dlouhých třicet let. Na Náměstí Míru u vstupu do metra, vedle farní baziliky svaté Ludmily.

Zůstala férová cena?

„Pamatuji si na ten stánek už za dob, kdy jsem chodil na gympl. To byl devadesátý pátý rok. Už tehdy tam chodili lidé. Pokud si dobře vzpomínám, stál tehdy deset korun,“ řekl nám jeden z místních.

Vydali jsme se českou variantu hot dogu ozkoušet.

Stojí pětatřicet korun, což je na současnou Prahu velmi přívětivá cena.

Navíc máte z čeho vybírat. Omáček je celá řada. Kečup je klasický, tedy sladký, ale i pikantní či rybízový. Hořčice? Plnotučná, kremžská, křenová, feferonová a dijonská.

Pro „fajnšmekry“ je v nabídce tatarská omáčka.

Vytknout jsme nemohli vůbec nic. Rohlík byl čerstvý, párek chutný. Na něj podle cedule na stánku provozovatel láká, že je bez střívek. Nelze se hádat.

S hořčicí i kečupem. A nejedním druhem... Zdroj: PrahaIN.cz

Nával pořád, prodavačka svojí práci miluje

Chtěli jsme se o stánku dozvědět víc.

Takže poté, co jsme dojedli, jsme vyrazili za prodavačkou a ptali se, jestli by bylo možné získat kontakt na provozovatele. Nebylo. „Mám to zakázané, pan majitel nechce s nikým mluvit. Co chcete vědět? Stánek tady stojí třicet let.…,“ řekla paní.

V tu chvíli se tvořila větší a větší fronta, na klábosení nebyl čas.

To bylo kolem půl šesté večer a lidí sem přicházelo opravdu dost.

Stánek má otevřeno každý všední den od 9:30 do 19:00 hodin.

Zkusili jsme to druhý den před otvíračkou. I v tu dobu zde byl velký nával. Stánek byl očividně otevřený už lehce po čtvrt na deset a přicházelo opravdu mnoho zákazníků, kteří si chtěli užít „párkovou snídani z Míráku“.

Prodavačka znovu potvrdila, že stánek tu majitel má už třicet let.

„A já? Já tady pracuji patnáct let. Ani mi neuvěříte, jak moc mě ta práce baví. Strašně, to si ani nedokážete představit. Práce má ráda mě, já mám ráda ji. Jsem šťastná,“ usmívala se.

A kdy chodí nejvíc lidí? „Je to různé, jak kdy, však vidíte sám…“ podotkla při pohledu na zástup milovníků tohoto pokrmu.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných