foto: Bára Richterová, PrahaIN.cz/Mouka ze slovenského Mlýn Kolárovo
V některých loňských vzorcích ukrajinské pšenice dovezené do slovenské společnosti Mlýn Kolárovo se objevil v EU zakázaný pesticid chlorpyrifos. Ačkoliv tehdy výrobce tvrdil, že pro kilogramové balení určené k prodeji v obchodních řetězcích se ukrajinská pšenice nepoužívala, řetězce mouku z prodeje preventivně stáhly.
Ukrajinské obilí se mělo používat jen v pekárnách, nikdy ale ne se stoprocentním podílem jen ukrajinské pšenice. Informovaly o tom například slovenské Noviny.sk. Tvrzení potvrdily i testy. Přesto v Česku Kaufland mouku z pultů stáhl.
„Dodavatel Mlýn Kolárovo u mouky Vita Flora potvrdil 100procentní slovenský původ suroviny a zaslal nám i protokol s výsledky laboratorních testů. Přesto jsme se z vlastní iniciativy, vzhledem k závažnosti celého případu na Slovensku, rozhodli mouku Vita Flora z preventivních důvodů stáhnout z prodeje a zadali jsme vlastní laboratorní testy. Kvalita a bezpečnost potravin je po nás důležitá,“ psal po stažení z prodeje Kaufland na sociálních sítích.
Mouka znovu na českých pultech
Po více než roce se na českých pultech objevila znovu. Tentokrát ji v akci nabízel řetězec Penny. Na to, zda je o mouku zájem, jsme se vyrazili podívat. Pobočka na pražské Pankráci byla krátce po poledni plná. K dispozici nebyl jediný vozík, klientelu tvořili zejména senioři. V jejich košících končilo hlavně zboží v akci, ale také suroviny na vánoční pečení.
Psali jsme
Názory na to, zdali prodávat živé kapry, dělí republiku. Jedni tvrdí, že jde o týrání zvířat, pro další je to tradice, od které nechtějí…
Hitem bylo třicet kusů vajec za 109,90 korun. To stejné jsme mimochodem před několika týdny viděli v Albertu za 199 korun, mléko za 10,90 nebo tuk Hera za 14,90 korun. Kupoval se také cukr moučka za 17,90 či mouka privátní značky Penny Karlova koruna, která nebyla v akci a stála 12,90 korun.
Mouka z Mlýna Kolárovo byla v akci, vyšla na 9,90 korun. Na Facebooku jsme i nyní zaregistrovali narážky, že jde o „ukrajinskou mouku“, přímo v obchodě jsme si všimli několika zákazníků, jak pečlivě studují, co je na obalu uvedeno.
„Není to ta mouka z Ukrajiny?“ zaslechli jsme starší paní, která se ptala zřejmě svého syna, který na nákup doprovázel. Ten po chvíli zírání do mobilního telefonu uvedl věc na pravou míru, žena ale přesto koupila mouku Penny značky.
Do obchodu jsme se vrátili i druhý den, kdy situace byla stejná. Většina lidí si raději připlatila tři koruny za jedno balení mouky značky Karlova koruna. A to i přesto, že slovenská mouka není podle testů závadová.
PrahaIN.cz oslovila Penny s dotazem, jak se mouka prodává a zda vnímají větší zájem o privátní značku Karlova koruna.
„Prosím o pochopení, ale prodejní čísla jednotlivých produktů v naší nabídce nekomentujeme. Obecně platí, že zákazníci mají akční nabídky velmi rádi a vyhledávají je, obzvláště nyní v předvánočním období, kdy chtějí co nejvýhodněji nakoupit suroviny na pečení nebo štědrovečerní stůl,“ uvedl pro naši redakci tiskový mluvčí Penny Tomáš Kubík.
Společnost Mlýn Kolárovo na naše dotazy neodpověděla.
Proti fámám o ukrajinské mouce se v minulém roce ohradilo také ministerstvo zemědělství, které vydalo tiskovou zprávu o nejrozšířenějších lžích ohledně obilí z Ukrajiny.
Raději českou mouku
PrahaIN.cz se na stejné téma dotazovala Agrární komory.
„Podle analytických rozborů, které v rámci svých šetření nechala dělat SZPI, nebyla v ukrajinské mouce na domácím trhu nalezena rezidua nebezpečných látek. Přesto však v Evropě několikrát došlo u ukrajinského obilí k záchytům u nás zakázaných pesticidů. Doporučujeme proto spotřebitelům vždy zvážit, zda nižší cena dostatečně kompenzuje fakt, že u takové mouky není známý a dohledatelný původ a obilí je vyráběno za výrazně volnějších pravidel a nároků, než je tomu v celé EU, tedy i u české produkce. U našich potravin si zákazník vedle původu kupuje také garanci jejich vysoké kvality, zdravotní nezávadnosti a šetrného přístupu k půdě, vodě i celé krajině. Zároveň zde máme vysoce kvalitní systém dozorových a kontrolních orgánů, které jsou pro spotřebitele jistotou ochrany kvality potravin,“ řekl pro PrahaIN.cz prezident Agrární komory Jan Doležel.
Ten také zdůraznil, že dlouhodobě Agrární komora upozorňuje na to, že jeden ze zásadních problémů s otevřením EU trhu pro ukrajinské komodity a potraviny je fakt, že Ukrajina nemusí dodržovat vysoké evropské standardy na jejich výrobu, tím pádem zde není garance, že se na trh nedostanou zdravotně nezávadné potraviny.
„Zároveň tím dochází k podtržení cenové úrovně EU produkce, které nelze z výše uvedených důvodů konkurovat,“ uzavírá Doležal.