Vyplatí se vařit doma? Cheesesteak nás vyučil

20. 08. 202310:16
Vyplatí se vařit doma? Cheesesteak nás vyučil
foto: Jiří Zemen, PrahaIN.cz/Domácí cheesesteak

Ušetřit peníze při stravování se dá jednoduše - vařit doma. Dělá to tak mnoho rodin a do hospod a restaurací dochází jen výjimečně. Přesto se najdou pokrmy, které jsou finančně náročné i na domácí přípravu a domácnost často ušetří jen pár drobných.

My jsme nedávno vyzkoušeli udělat takzvané cheesesteaky, což je americká pochoutka z Filadelfie.

V Praze nemá v rámci restaurací a street foodů ještě tak dominantní postavení jako její kolegové hamburgery a hot dogy, ale po hlavním městě už najdeme celou řadu podniků, kde tento pokrm připravují.

Fungují především v rámci rozvážkových platforem.

V březnu jsme navštívili podnik na Žižkově, který vedou Američané. Česky s nimi tak nepohovoříte. Restaurace připomíná českou hospodu a nemohli jsme si ji vynachválit (psali jsme na PrahaIN.cz ZDE).

„Několikrát jsem ve Filadelfii byl. Takže jsem vyzkoušel i cheesesteak z těch nejvěhlasnějších míst, co jsou. Ale řekl bych, že cheesesteaky jsou populární po celé Americe. I u nás v Chicagu bylo několik velmi dobrých restaurací. Vždy jsem je měl rád a v Praze jsme to rozjeli zkrátka kvůli tomu, že to tady téměř nebylo. Velmi dobrých restaurací s burgery je tu mnoho... Rozjet byznys s tím, to by bylo obtížnější,“ řekl redakci jeden z provozovatelů.

Samotné cheesesteaky byly velmi dobré.

Cheesesteak z restaurace. Zdroj: PrahaIN.cz

Doma příliš neušetříte

Cheesesteaky jsme připravili i doma.

Recept je jednoduchý. Nicméně suroviny nejsou zrovna nejlevnější. Nejdražší položkou je samozřejmě hlavní složka, tedy maso. Do cheesesteaků by se měl dávat rib-eye steak, v našem případě jsme použili rump steak, půl kilogramu nás stalo 215 korun.

Maso se musí nakrájet na velmi tenké plátky.

Další ingredience se už mohou dávat podle chuti. My jsme nechali zkaramelizovat tři červené cibule, které vyšly asi na deset korun, k tomu jednu větší zelenou papriku - cirka 20 korun.

Do nákladů nepočítáme koření, máslo ani olej.

Když je maso hotové, do pravých cheesesteaků se by se měl dávat sýr provolone. My použili cheddar, 200 gramů stojí kolem osmdesáti korun. Do směsi masa, cibule a papriky jsme nastrouhali asi polovinu z celkové gramáže. 

Směs se pak naplní do baget.

Za tři klasické francouzské bagety jsme zaplatili 41 korun. To je asi největší rozdíl. V podnicích dostanete mnohem lepší pečivo, často domácí. Kupované jsou i o dost menší, mají asi 110 gramů.

Celý nákup vystačil na dvě a půl bagety. Cheesesteaky byly dobré, příprava je jednoduchá a zvládne ji opravdu každý, ale když jsme vypočítali celkové náklady na ani ne tři cheesesteaky, dostali jsme se na částku 310 korun.

Jeden tak vychází na zhruba 120 korun. 

Což není málo a jednalo se opravdu o menší kousky, než které jsme ochutnali v řadě míst po Praze. Už ve zmiňovaném podniku na Žižkově stojí menší velikost (18 centimetrů) 189 korun. Čtyřiadvacet centimetrů je za 259. A nutno říct, že zde byly samozřejmě o něco chutnější než doma.

Podobné je to i v řadě dalších okének s cheesesteaky. 

Domácí cheesesteak. Pět takovýchto kousků jsme uvařili asi za 310 korun. Zdroj: PrahaIN.cz

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných