foto: Bára Richterová, PrahaIN.cz/Ovoce a zelenina v Bille
Ve většině supermarketů si ovoce a zeleninu nemusíte sami vážit, zboží vám zváží přímo pokladní na kase. Pokud ovšem nechodíte do Billy. V některých obchodech totiž váhy stále zůstávají. A zákazníci prý stále podvádějí.
„Lidé na to často zapomínají, jsou zmatení, protože je to všude jinak. A pak si nevzpomenou, že jsou zrovna v Bille, kde si to musí vážit. Máme sice za kasou další váhu pro zapomnětlivce, ale když má někdo víc druhů, je to nepříjemné pro mě, pro ně i pro ostatní zákazníky, co stojí za nimi ve frontě a čekají. Pak je tu ještě další problém, třeba jablek máme hodně druhů a člověk si nepamatuje, který druh si bere, takže se buď zeptá, čímž zase zdržuje, nebo odhadne a já to pak musím běžet zvážit znovu,“ sdělila nám koncem minulého roku zaměstnankyně jedné pobočky Billy.
V prodejně jsme mimochodem našli dvanáct odrůd jablek. Nejlacinější stojí 29,90 korun a nejdražší 58,34 korun.
Nově se váží přímo na kase
Od nového roku se některé pobočky také dočkaly a zboží si zákazníci nemusí vážit sami. Řada z nich se o tom ale nedozvěděla, a tak stále stojí u váhy a diví se, že jim nechce vylézt etiketa. Váhy mají už pouze informativní charakter.
Prodavačky se tak musí nově naučit názvy všech jablečných odrůd a dalšího ovoce a zeleniny. „Mám v tom trochu zmatek, ale stále to je první týden, věřím, že si to sedne,“ sdělila nám prodavačka, se kterou jsme hovořili.
A podvody?
„Ano. Nejčastěji jsme prodávali ta nejlacinější jablka, přitom podle mě v pytlíku kolikrát byly i jiné druhy. Vím, že lidé si i zboží zvážili a pak tam přihodili třeba ještě jeden kus. Když je v pytlíku deset cibulí, nepoznám, že jich je tam reálně třináct. A na kase jsem neměla, jak to ověřit, musela bych s každým zbožím běhat na váhu,“ popsala pokladní.
Několikrát se stalo, že zákazníka, který přidával zboží k tomu již zváženému, chytili při činu.
Lidé podvádí stále
Redakci zajímalo, zda lidé měli tendenci podvádět, například se zmíněnými jablky. Billa se ale během několika dnů nechtěla vyjádřit.
Řada triků, jak pokladny obejít, existuje i u samoobslužných pokladen. O těch jsme v minulosti psali několikrát.
Jeden z pracovníků ostrahy nejmenovaného supermarketu v Praze nám například popsal jednu z taktik. Podle něj někteří zloději často využívají trik s nálepkou ovoce či zeleniny.
„Na váze si nechají vyjet třeba cibuli nebo cokoli jiného. Pak to nalepí na něco dražšího, třeba kafe, a tím projedou pokladnu. Ostraha se na to teď zaměřuje často. Chytli jsme jich už několik,“ vylíčil trik pracovník ostrahy.
Další podvod nám popsala pokladní z jiného řetězce, kdy muž nakupoval blumy a tvrdil, že má v pytlíku švestky. Cena blum se pohybuje v rozmezí od šedesáti do dvaaosmdesáti korun za jeden kilogram. Švestky stojí dvacet pět až třicet osm korun.