foto: Markéta Šálková, PrahaIn.cz/Vítězslav Dobeš
KOMENTÁŘ Zákulisní leštění zbroje na letošní komunální volby bylo součástí nedávno skončeného kongresu ODS, na který přijeli načerpat nový elán i zástupci Prahy 1. Tedy městské části, která je nemocná tak, že by potřebovala ostrý řez primáře Sovy, ale asi i dohled docenta Chocholouška.
O poměrech v Praze 1 nejlépe vypovídá skutečnost, že nejvýraznějším místním politikem – i když „náplavou“ z Vyškova – je v současnosti bukanýr David Bodeček, nikoli někdo z místní silné ODS, která jinak na celostátním kongresu vystupovala velmi sebevědomě.
Bodeček se vydal před čtyřmi roky zachránit centrum hlavního města před zlořády. Tento chlapík se do zastupitelstva Prahy 1 dostal na kandidátce Pirátů, načež se v novém vedení městské části stal radním pro majetek.
Po puči na radnici, který se odehrál na počátku předloňského roku, Piráti sice skončili v opozici, ale jeden z nich zřejmě pouze formálně. Jistě, řeč je stále o Bodečkovi. Ten se stal po převratu na radnici šéfem dobře placeného kontrolního výboru, přičemž se ne zrovna v dobrém rozešel se svými kolegy v zastupitelském klubu Pirátů; tam po vzájemných rozepřích fakticky skončil. Od bývalých radních z řad Zelených a dalších od té doby při jednání místního zastupitelstva opakovaně zaznívá, že Bodeček opozici pouze stínuje a ve skutečnosti „kope“ s koalicí, která vznikla díky puči. Vládnoucí ODS si s kontrolorem Bodečkem zjevně docela rozumí.
Psali jsme
KOMENTÁŘ Za agresivitu žactva mohou mimo jiné také počítačové hry. V reakci na nedávný útok, který spáchal mačetou vůči svému učiteli labilní…
Zákulisní mistr
„Mozkem“ občanských demokratů v Praze 1 je od nepaměti Filip Dvořák, velký zákulisní hráč, bývalý radní hlavního města a někdejší starosta Prahy 1. Tento nesmírně inteligentní politik měl vždy nejradši svoji roli muže v pozadí, bez něhož se ovšem nic důležitého nešustne. Pouze v roce 2009 musel jít ve své Praze 1 na necelý rok s kůží otevřeně na trh jako první muž; to když jím vybraná „nová tvář“ místní ODS, developer Petr Hejma, přestala poslouchat. Hejma se tehdy podle svědectví z funkce starosty, která mu spadla do klína díky zákulisním dohodám, trochu „zbláznil“: například kulturní granty putovaly nikoli na podporu malých forem, nýbrž na akce spojené s fotografováním s celebritami atd. Zastupitelé, respektive Dvořák, Hejmu odvolali ke konci roku 2009 s poukazem na údajná manažerská selhání a do starostenského křesla musel – navzdory všem svým zásadám nebýt vidět a řídit věci ze zákulisí – usednout právě Dvořák.

Petr Hejma - starosta Městské části Praha 1. Foto: PrahaIN.cz
Příběhy ODS, Bodečka a Hejmy se spojily po dlouhých letech, a to po zmíněném převratu na radnici v lednu 2020. Místní ODS s Dvořákem a Hejma si evidentně odpustili vše z minulosti, a to ve snaze vymést z vedení městské části vítěze voleb – „cizáky“ napojené na občanskou společnost známých bratrů Čižinských (starší Pavel se stal po volbách v roce 2018 nakrátko, do zmíněného puče, starostou Prahy 1, a to rovněž na základě volebního programu slibujícího očistu Prahy 1 od všeho neřádstva) a s nimi spojené aktivisty od Zelených. Hejma byl podruhé v životě – tentokrát ovšem v dresu STAN – zvolen starostou jedničky, Bodeček se přestěhoval z kanceláře radního pro majetek do jiné s vizitkou předsedy placeného kontrolního výboru a ODS s Dvořákem v zádech opět usedla do vládních křesel na radnici.
Na souboj zapomeňte!
Současná konstelace v Praze 1 je taková, že Bodeček byl – navzdory rozepřím s kolegy – nějakým záhadným způsobem zvolen lídrem pirátské kandidátní listiny Prahy 1 do místního zastupitelstva, přičemž do toho celoměstského kandiduje jako třináctý. Což o politickém talentu tohoto chlapíka svědčí snad úplně nejvíce. Bodeček si od začátku svého působení na radnici Prahy 1 cíleně buduje image nekompromisního politika, který však zároveň umí být lidský. Kdykoli dojde na veřejnou kritiku jeho kohabitace s vedením, které vzešlo z puče, vždy najde slova, jak kritická vyjádření zrelativizovat. Nebojí se tnout téměř do všeho, velmi obratně však lavíruje mezi skutečnými opozičními návrhy a víceméně tolerancí toho zásadního, co prosazuje vládní klika v Praze 1, i když to rozpaluje do běla Zelené a jeho bývalé kolegy z pirátského klubu. Zároveň se Bodečkovi podařilo vybudovat si na radnici takovou pozici, že s ním chce být zadobře mnoho úředníků, což dokazuje i komunikace na sociálních sítích.
Existuje však jedno „velké zvíře“, na které si Bodeček po celá léta nikdy netroufl. Ano, jde o Filipa Dvořáka. Praha 1 – tento známý Mordor uvnitř hlavního města, kde kvůli neexistenci většinového volebního systému ještě nikdy po listopadu 1989 dlouhodobě nevládl nějaký subjekt prosazující odstřižení od letitých kmotrovských propletenců – by si přitom určitě zasloužila nekompromisní střet dvou svých alfa samců (to se nevylučuje s Bodečkovou veřejně prezentovanou homosexualitou), kteří jsou klíčovými osobnostmi navzájem nekompatibilních politických stran.
Kdybych si ale měl vsadit, jak to dopadne po letošních komunálních volbách v centrální městské části, nebál bych se riskovat pěkně kulatou sumičku v sázce na to, že Bodeček a Dvořák se budou nadále tiše tolerovat. Od obou pánů výborný pragmatický výkon, pro občany o dost horší zpráva.
Psali jsme
KOMENTÁŘ Devadesátky a zločin v metropoli – to je spojení, o němž víme díky aktuálním pořadům v televizi a článkům docela dost. Koneckonců,…