Anatomie STANu 4. - Chytli tě? Nevadí! Jedeme dál...

30. 09. 202209:28
Anatomie STANu 4. - Chytli tě? Nevadí! Jedeme dál...
foto: Markéta Šálková, PrahaIN.cz/Martin Herman

KOMENTÁŘ K napsání této minisérie mě přivedl fakt, že ačkoli se kolem nás dějí věci, které si nikdo nedovedl ještě před rokem ani představit, odpovědné lidi to nechává v klidu. Dál si jedou to svoje a snaží se každý skandál přebít jiným, nejlépe zahraničním. Ale hlavně se všechny ty kauzy a průšvihy snaží vysedět a daří se jim to. Ani u do nebe volajících skandálů není patrná žádná ochota vedení STAN, vyvodit jakoukoli zodpovědnost.

V předchozí části této série jsem vám slíbil, že se podíváme, jak hnutí STAN nakládá se svými politiky, na které praskne nějaký průšvih.

V podstatě se dá mluvit o propracované strategii. Začíná se nám tady objevovat takový nepěkný jev. S každým dalším průšvihem prominentního člena STAN, to znovu a ještě silněji vyplouvá na povrch. Jde o zkoušku toho, co ještě voliči a novináři snesou. Je to dobře známá metoda POKUS - OMYL, kterou ale hnutí STAN dovedlo k naprosté dokonalosti.

Michalikovy kyperské peníze

První POKUS, který poslední dobou stojí za zmínku, i když se týká předčasně zesnulého politika STAN (za to se omlouvám, ale nelze ho v této souvislosti vynechat), je kandidatura Věslava Michalika na post ministra průmyslu a obchodu. Konečně proč by to nezkusil, když na krajské úrovni nikomu jeho napojení na Kypr nevadilo a měl tam dokonce na starosti finance a dotace?

Vím, o čem mluvím, protože sám jsem na financování z Kypru upozorňoval již před lety pana Rakušana a nic se nestalo.

Jenže tady přichází i ten zmíněný OMYL. Na celostátní úrovni tyhle věci prostě vadí. Jak říká klasik Ústí není Praha. A co víc, na celostátní úrovni se o to začínají zajímat média a ta vyštrachají i něco navíc. Třeba to, že sponzorské dary od firem z daňových rájů je ten nejmenší problém.

Daleko větším se jevil nevysvětlený původ cca 107 milionů, které kyperská firma pana Michalika, nebo jeho ženy, jak se snažil médiím vysvětlovat, poskytla jako půjčku Michalikovým firmám v Čechách.

A výsledek? Pod tíhou těchto informací se pan Michalik stáhnul. Odůvodnil to tím, že by nechtěl poškozovat hnutí STAN. A život jde dál, nic se neděje. Vše sluncem zalité, však oni lidi zapomenou a zase nám to hodí.

Tady mi dovolte malou odbočku, přes všechno výše uvedené si myslím, že by pan Michalik byl nesrovnatelně lepším ministrem, než je ten současný Jozef Síkela. Čeho jsem si na něm vážil, byl jeho rozhled, nadprůměrná inteligence a vidění dva tahy dopředu. To vše panu Síkelovi chybí.

Farského podvod na voliče

Druhý POKUS, o které budu psát, má na triku Jan Farský. Většina občanů si jistě tento pokus vybaví a s ním i podraz na voliče, kterého se hnutí STAN dopustilo, když jeho odjezd na 8 měsíční stáž do USA voličům zatajilo a nechalo ho napsat na přední místa kandidátky.

On sám to dovedl k dokonalosti, když se nechal zvolit za předsedu poslaneckého klubu, i když samozřejmě věděl, že funkci vykonávat z Ameriky nebude možné. O výkonu mandátu poslance ani nemluvím. To ale ještě nebylo všechno, aby byl ten POKUS úplně doveden ad absurdum, neváhal Farský lhát o tom, kdo mu cestu posvětil a doporučil. Vzpomeňme na pány Fialu, Pitharta a další.

Takže se pomalu dostáváme i k OMYLU. Farský se opravdu přepočítal, když si myslel, že mu projde úplně všechno a že jeho voliči jsou úplní hlupáci. Nepomohly ani řeči, jak bude Honza chybět českému národu v Poslanecké sněmovně a co všechno by mohl ještě vykonat (kdyby tam byl a přitom nebyl).

A výsledek? Pod tíhou těchto informací se pan Farský stáhnul. Odůvodnil to tím, že by nechtěl poškozovat hnutí STAN. A život jde dál, nic se neděje. Vše sluncem zalité, však oni lidi zapomenou a zase nám to hodí.

Moment, to je nějaké povědomé. Asi náhoda.

Polčákův pokus oškubat moravské obce

Třetí a zdaleka ne poslední POKUS je také velmi známý a mediálně vděčný. Stanislav Polčák si chtěl nechat vyplatit odměnu za to, že Vláda ČR přijala zákon o odškodnění několika obcí v okolí Vrbětic. A přijde mu to zcela v pořádku, dokonce v úvodu té kauzy ani nepřipustil pochybení. Odměny se vzdal, až když se z toho vyklubal průšvih a ukázkový střet zájmů politika.

A jsme opět u OMYLU. Pochybení a zjevnou amorálnost tohoto kroku v tom naštěstí viděli jiní, včetně jeho spolustraníků a nešťastného Víta Rakušana, který už tou dobou nestačil hasit všechny průšvihy, které zatím vyplavaly a už tehdy se dušoval, že o nich neměl ani ponětí.

 A výsledek? Pod tíhou těchto informací se pan Polčák stáhnul. Odůvodnil to tím, že by nechtěl poškozovat hnutí STAN. A život jde dál, nic se neděje. Vše sluncem zalité, však oni lidi zapomenou a zase nám to hodí.

Už je to tady zase? To už nevypadá na náhodu, ale na dobře promyšlenou taktiku. Ta by mohla znít asi takto: budeme zkoušet, co nám projde, nebo co nám novináři dovolí. Všechny nechytnou. A koho chytnou, ten se omluví, na čas sejde z očí, sejde z mysli a pak se zase vrátí a zkusí to znovu s něčím jiným.

Tehdy to vypadalo na vrchol trápení STANu a na velmi nešťastnou shodu okolností, když jsme v podstatě každý měsíc museli absorbovat jednu kauzu STAN. Kdo si myslel, že už to musí skončit, ten se spletl, právě to totiž začínalo.

Hlubučkův kamarád Redl

Netrvalo totiž dlouho a rozjela se kauza Dozimetr, která doslova zamávala českou politickou scénou a v každé jiné zemi na světě by znamenala pravděpodobný konec vlády a jistý konec hnutí STAN. Ne tak u nás.

Přes všechny detaily a podrobnosti, které vyplouvaly na povrch a přesto, že se ukázalo, že jde o organizovaný zločin a o neuvěřitelné tunelování státních peněz, STAN uplatnil svůj vliv na premiéra Fialu a využil situace, že bez jeho poslanců by se vláda rozpadla a nestalo se v podstatě nic.

Hlubuček byl odstraněn ze stranických struktur STAN a jelo se dál. Prostě pokus - omyl, zase něco nevyšlo, zase ho chytili, ale nic se neděje.

A co víc? Ministr vnitra a předseda STAN opět namluvil všem okolo, že o ničem nevěděl a všichni mu to opět zbaštili.

Gazdíkova dovolená s Redlem, na kterou zapomněl

Dalším neúspěšným pokusem byla obhajoba působení Petra Gazdíka na pozici ministra školství a člena vlády. Asi v tu chvíli nebyl u nás člověk, který by nevěděl, že se Gazdík s hlavní postavou kauzy Dozimetr Michalem Redlem stýkal a že od jeho rodiny dostával dokonce peníze na chod STANu.

Přesto se Gazdík snažil všechny přesvědčit, že jeho styky s Redlem byly čistě formální, pracovní a že přece nemohl vědět, co je Redl zač. Omyl, vědět to mohl a troufám si říci, že to i věděl. Redlovy problémy a prokazatelný vliv na STAN byl totiž diskutován již dlouho před vypuknutím kauzy Dozimetr.

Přesto Gazdík zapíral a zapíral až do té chvíle, než se přišlo na to, že nejen že Redla znal velmi dobře a stýkal se s ním i na neformální úrpovni, ale dokonce s ním byl i na dovolené. na tu si sice Gazdík nemohl vzpomenout, ale novináři mu svými důkazy paměť osvěžili.

Takže starý známý scénář. Zkusil to a nevyšlo to. Pak rezignoval, aby neškodil hnutí STAN. A zase nic, jede se dál, pokus - omyl a Rakušan o ničem nevěděl.

Šéf rozvědky, který se účastnil trestné činnosti a stýkal se s Redlem

Předseda STAN a ministr vnitra se nás snažil přesvědčit dokonce i o tom, že nevěděl, kdo se na jeho popud stal šéfem rozvědky ÚZSI. Neustále si stál za jmenování Petra Mlejnka a odkazoval nato, že přece prošel prověrkou na stupeň Tajné (a nevadilo mu, že k výkonu funkce je nutný stupeň prověrky na Přísně tajné).

Otázka mechanismu, jakým probíhají tyto prověrky by určitě stála za další sérii článků, já se jí ale věnovat nebudu. I když to, že byl dotyčný policejními odposlechy usvědčen z toho, že byl minimálně přítomen tomu, když se realizovalo ovlivňování státní zakázky a dokonce o něm sám mluvil a přesto obdržel prověrku, je neuvěřitelné a o lecčems to vypovídá.

Samozřejmě jsme se pak opět dozvěděli, že předseda a ministr Rakušan o ničem neměl ani tušení. Tomu už ale v souvislosti s tím, že byl víc než půl roku ministrem vnitra, věřili jen ti mentálně slabší jedinci.

Takže další pokus - omyl, který nevyšel. Ale zase se nic nestalo, zase se jede dál. Jak říká známé přísloví: Psi sice štěkají, ale karavana jede dál.

Jak dlouho ještě?

Příště: kauza Mlejnek v souvislostech a podrobněji a konec celé série.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných