Bojkovat olympiádu kvůli Rusům? Nesmysl a skandál!

11. 02. 202320:12
Bojkovat olympiádu kvůli Rusům? Nesmysl a skandál!
foto: Patrik Pašek PrahaIN.cz/Jiří Zemen PrahaIN.cz

KOMENTÁŘ: Ačkoli Češi prý bojkot olympiády nezvažují, tak stále čtu víc a víc zpráv, kdy někteří lidé poměrně radikálně hlásají, že naši musí v případě účasti Ruska tento sportovní svátek bezpodmínečně bojkotovat.

„Český olympijský výbor podporuje současné sankce za agresi na Ukrajině, kvůli nimž na doporučení MOV nemohou ruští a běloruští závodníci ve většině sportů závodit na mezinárodních akcích. O bojkotu her v Paříži neuvažujeme,“ informoval Český olympijský na sociálních sítích.

A já si oddechl. Ačkoli všechno se může ještě změnit.

Když to zkrátím pro ty, co nejsou v obraze: nyní to reálně vypadá, že ruští sportovci by na olympiádě za rok v Paříži mohli startovat. Mezinárodní olympijský výbor to dostává sežrat ze všech stran.

Pochopitelně.

Jen pro zajímavost: třeba tři roky po druhé světové válce, tedy v roce 1948 na olympiádě v Londýně, Německo a Japonsko nebylo pozváno.

S Ruskem se teď zatím počítá a státy napříč Evropou hlásají, že se olympiádu chystají bojkotovat. V případě startu Rusů to oznámila Ukrajina. Přidala se třeba i Litva, Lotyšsko, Estonsko či Polsko, jejichž ministři sportu to veřejně prohlásili už minulý týden.

BBC citovalo právě polského ministra sportu (více ZDE), který řekl, že doufá v zapojení se do bojkotu až čtyřiceti zemí.

To mu asi nevyjde...

A hlavně, tohle není cesta.

Rusové by startovat neměli 

Ještě dodám, že já jsem také toho názoru, aby Rusové na olympiádě nestartovali. Ovšem dokážu pochopit také názor takový, že sportovci, kteří dřou na olympiádu celý život, přece nemohou za válečné zločiny. A zase naopak chápu, že Rusové by hry využili ke své propagandě... A tak dále.

Zastávám nějaký názor, ale nikdy by mě nenapadlo někoho urážet nebo snad zavrhovat kvůli tomu, že má jiný názor než já.

Ale, aby Češi bojkotovali olympiádu, jak dost lidí radikálně hlásí?

To snad ne!

To je opravdu skandál, a kdo tohle říká, tak se podle mě už zbláznil. Proč by měli naši sportovci pykat za ruská zvěrstva? Proč by člověk, který na olympiádu dře celé dětství a jako malý kluk/holka jistě usínal(a) v představách, že jednou pod pěti kruhy nastoupí, měl odnést špatné rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru?

Takovou událost nemusí ve svém životě sportovce třeba už zažít...

A ano, budu stejného názoru, i kdyby to opravdu nakonec dopadlo tak, že Rusové budou moci přijet do Paříže. Plně rozumím, že Ukrajinci budou bojkotovat, ale je to jejich rozhodnutí.

Ale čeští sportovci by za tohle pykat neměli. Jsem rád, že je náš olympijský výbor stejného názoru.

A vlastně i doufám, že hrozba bojkotů jiných zemí je vlastně pouze výhružkou, která třeba snad donutí Mezinárodní olympijský výbor změnit své rozhodnutí a Rusko do Paříže nepustit.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných