Český fotbal pro fanoušky? Plive jim LFA a FAČR do ksichtu? Zrušte nadstavbu!

06. 05. 202215:36
Český fotbal pro fanoušky? Plive jim LFA a FAČR do ksichtu? Zrušte nadstavbu!
foto: Markéta Šálková, PrahaIN.cz/Jiří Zemen

KOMENTÁŘ Při pohledu na termínovou listinu, a především finále MOL Cupu ve středu, jsem byl hned rozhořčen. Finálový zápas ve všední den? K tomu ještě na hřišti soupeře, kdy jeden kádr musí cestovat několik hodin. Korunu tomu nasadilo přeložení zápasu o dva týdny, rovněž na středu. Jenže pak jsem se znovu podíval na termíny a zjistil, že ono to opravdu jinak nešlo. Kdo za to tedy může? Odpověď je jednoduchá… nadstavba. Zrušte ji!

Tak znovu, při prvním pohledu na termín finále poháru, středa, špatné.

Jeden z vrcholů sezony, kdy na jedné straně bude zklamaný mančaft, na druhé straně zase slavící, kdy se oslavy mohou protáhnout do rána, v divočejších případech i do odpoledne (mluvím o fanoušcích i hráčích), tak není na pracovní týden prostě standardní.

Ale dobrá, hráči to mají jako zaměstnání. Těm je to v podstatě jedno. Tady jde hlavně o ty neméně důležité faktory sportu. Mluvím o fanoušcích.

Ale dobrá, jak říkám, nikoho nepotěší, že je to v týdnu. Ale kdo chce jet a je oddaný svému klubu, tak zkrátka pojede. Nezmění na tom nic ani fakt, že si bude muset v práci brát dovolenou...

Berte to teď na příkladech, kdyby byl ve finále jakýkoliv tým – Slavie, Bohemka, Hlístky nebo Skromníž, no zkrátka kdokoliv.

Jsi lepší - budeš hrát venku

S tím nepopulárním termínem ale souvisí místo konání letošního roku, vlastně i minulého a předminulého... tři roky po sobě na hřišti soupeře s horší pohárovou bilancí.

Teď už tedy mluvím o konkrétním případu středečního zápasu, které se mělo hrát (a taky bude) na stadionu Miroslava Valenty v Uherském Hradišti. Jinými slovy, na domácí půdě Slovácka.

Teď to ani neberu tak, že co se týče podpory, by Sparťané neměli domácí prostředí. Ačkoliv se nehrálo, tak si letenští zafandili a bylo vidět, že by rozhodně byli slyšet víc než domácí. Z Prahy jich (nás) totiž vyrazil enormní počet.

Sparťané na finále MOL Cupu v Uherském Hradišti. Po definitivním rozhodnutí, že se utkání odkládá, vyrazili někteří hned za brány stadionu. Spousta si ale ještě dlouhou dobu zafandila. Ono také proč ne, přes 500 kilometrů kvůli zrušenému zápasu...

Jednoduše?

Finále poháru na stadionu jednoho ze soupeřů? Kdy vlastně jeden z týmů doplácí na to, že má v soutěži historicky lepší postavení? To je trochu blbost, nemyslíte? Já ani nevím, jestli se tohle v Evropě ještě někde děje. Všude se to hraje na národním stadionu, který nemáme, to je druhá věc, ale rozumnou možností je neutrální půda. Takhle se to teda ještě nedávno dělalo i u nás.

Až poslední dva nebo tři roky se to nějak zbláznilo a nastala nesmyslná varianta, kdy se hraje na půdě soupeře, který je jednoduše řečeno horší. V historii se neutrální půda osvědčila, myslím si.

Docela nedávno hrála Boleslav s Jabloncem v Teplicích, Slavie s Jabloncem v Boleslavi, pak hráli sešívaní s Baníkem v Olomouci. Ale s termínem jsem odběhl k místu konání, které se mi zdá trochu nesmyslné, ale ok tedy.

Zase středa?!

Nicméně Sparta bude muset do Uherského Hradiště znovu. Za dva týdny ve středu. Pro fanoušky další komplikace, další dovolená v práci, další peníze za cestu do ne zrovna blízké destinace.

Říkám si, proč to dávají znovu na středu?!

Jenže byl to úředně stanovený druhý termín a když jsem se podíval na termínovou listinu dalšího reprezentačního srazu, tak jsem vlastně zjistil, že i s původním středečním termínem je v tom LFA a FAČR vlastně docela nevinně.

Ano, tyto dvě asociace nejsou zrovna vzornou ukázkou čestnosti a všeho možného pozitivního, ale tady jsem jim křivdil.

Ono to opravdu nešlo udělat jinak, ani ten první termín. Ten program je zkrátka tak plný, že s reprezentačním srazem na začátku června (naši začínají Ligu národů 2.6. doma se Švýcarskem), nebyla jiná možnost. Tudíž ten druhý termín je třeba pro Spartu už posledním možným, jelikož asi ne hodně, ale pár hráčů v reprezentaci možná bude.

„Prodloužení sezony znamená pro hráče už tak trochu komplikaci s ohledem na posezonní regeneraci, mnoho našich hráčů bude po kratší pauze plnit reprezentační povinnosti. Takto se to ale dá zvládnout. Hráči však potřebují čas na odpočinek,“ napsal mi tiskový mluvčí Sparty Ondřej Kasík.

Nedá se svítit

Takže o nějakém možném termínu na víkend u odloženého mače nelze spekulovat. To by byl nesmysl. Asi... musí se myslet taky na dovolené a odpočinek hráčů. Jenže ono to nešlo dát na jiné místo než v pracovní týden, ani u prvního zápasu. 

Znovu napíšu, že ten program a termíny je tak moc nahuštěný, že jiná možnost nebyla. To se musí uznat, kdykoliv se člověk podívá do kalendáře. Fortuna liga totiž končí dne 15.5.

Nabízí se tedy otázka, jestli je nadstavba správným krokem. Ono se o tom spekuluje už od doby jejího vzniku, tedy sezony 2018/2019.

Zrušte nadstavbu!

Já bych nadstavbu od další sezony okamžitě zrušil!

Hlavním cílem asi bylo, aby se špičkové týmy, Slavie, Sparta nebo Plzeň, potkaly vícekrát za sezonu (v přesné matice o jednou více) a tyto oblíbené duely přilákaly ještě jednou mnoho fanoušků na stadiony a k obrazovkám, ale ono se musí koukat i na druhou stranu mince. Utkání mohou zevšednět".

Zápas Slavie s Plzní nebo derby bude opět vyprodané, to je jasné, ještě k tomu, když se hrajou přímé duely o titul, třeba.

Ale co ostatní zápasy?

Nadstavba neláká

Ono je to i na té návštěvnosti znát. Potvrdilo se to nedávno, Chachaři vyjížděli na Letnou v závěru základní části, byl z toho vyprodaný sektor hostů. Na Letnou pak dorazilo přes patnáct tisíc lidí. Tři týdny uplynuly a stejný zápas, rovněž v sobotu, tentokrát nadstavba. Domácích i hostů téměř poloviční počet.

To stejné zápasy Baníku na Slovácku. V březnu přes sedm tisíc lidí v domě. V nadstavbě dva týdny zpátky – kolem čtyř tisíc…

Normální formát ligy tady fungoval léta letoucí. Co na něm tedy bylo špatně?

Nicméně experiment s nadstavbou se musí ocenit.

Jeho záměr byl určitě kladný. Jen to nazývám experimentem a doufám, že se z toho nestane běžná věc, která tady zůstane desítky let, jak tomu bylo u standardního režimu sezony.

Ten klasický formát se snad brzy vrátí.

Zkrátka těch pár sezon s nadstavbou už stačilo.

Zrušte nadstavbu a třeba nebude muset být jeden z vrcholů sezony hrán v pracovním týdnu.

A pro čtenáře ještě k tomu poháru, představte si, kdyby tam byl váš tým. Také byste určitě rádi vyjeli ze svého města o víkendu.

To ale nastane pouze bez nadstavby, která je zbytečná, a ne vždy atraktivní.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných