foto: Bob Asher, PrahaIN.cz/Máslo
KOMENTÁŘ: Cena másla je v posledních týdnech či dnech velmi vděčné téma rozhovorů. Je to cena, která rychle roste, jen od června se zvýšila o třetinu, a to už téměř každý zaregistruje. Přitom celkově se ceny potravin podle dat statistického úřadu v říjnu zvýšily jen o 0,1 procenta ve srovnání s cenami v září.
Ceny potravin jsou v podstatě stabilní, nebýt ceny másla. Je to také proto, že některé jiné ceny potravin se meziměsíčně snížily, konkrétně trvanlivého mléka, zeleniny, a dokonce i ceny masa jako celek. Tak to vychází ze šetření statistického úřadu.
Statistický úřad sleduje dva typy cen másla. Zaprvé cenu, která je průměrem za celý měsíc. To je spotřebitelská cena, ta se za poslední tři měsíce zvýšila o 27 procent.
To, co zcela uniká pozornosti spotřebitelů, je však vývoj této ceny. Vždyť téměř shodná cena másla zde byla na podzim 2022, kdy dosáhla v říjnu úrovně 226 korun za kilogram. V letošním roce se zatím dostala na úroveň 235 korun za kilogram. To vše lze vyčíst z přiloženého grafu.
Autor: Jaroslav Ungerman na základě dat ČSÚ
Za druhé statistický úřad sleduje také cenu zjišťovanou v terénu vždy ve stanoveném týdnu příslušného měsíce. Lze ji tedy označit jako cenu reálně dosaženou na trhu a je vyšší než cena průměrná.
Tato cena se za tři měsíce od srpna do října zvýšila o 24 procent na 275 korun za kilogram. Jsou k dispozici i data za listopad, tam je vzestup cen o další 3,3 procenta na 284 korun za kilogram. V listopadu se vzestup cen výrazně zpomalil. V předchozím období cena rostla o 20 korun na kilogram každý měsíc a nyní jen o 9 korun.
Zdá se, že cena másla již dosáhla určitého stropu a dále poroste jen minimálně. Lze očekávat, že její průběh bude podobný jako před dvěma roky, kdy v prosinci 2022 dosáhla svého stropu 218 korun za kilo a pak začala klesat.
Autor: Jaroslav Ungerman na základě dat ČSÚ
Jistě lze hledat různá vysvětlení tohoto vývoje. Myslím, že klíčovým parametrem pro tvorbu ceny másla našem trhu rozhodně nejsou domácí kapacity či chování některých producentů. A také to asi není horko, kvůli kterému krávy dojily méně tučné mléko.
O obchodních řetězcích bych zde uvedl pár čísel. V období od dubna do září 2024, kdy vzrostla cena másla, za kterou ho prodávají výrobci o 17,8 procent, ovšem cena pro spotřebitele se zvýšila o 39 procent, tedy dvakrát rychleji. Pak je jasné, kdo na tomto vývoji profitoval.
Myslím, že problém je jinde. Naše spotřeba másla je kryta domácí výrobou jen z necelé poloviny. Zbytek domácí spotřeby je zajišťován dovozem, především z Německa a Polska. Proč tomu tak je? Mléčné trhy jsou v EU striktně regulovány a pravděpodobně při našem vstupu do EU jsme si vyjednali nízké stropy pro chov mléčných krav, a tak i když dojivost našich krav je vysoká, přesto nejsme schopni zajistit vlastními silami dostatek mléčných produktů pro náš trh. A to je příležitost pro ostatní, aby k nám mléčné produkty dodávali.
Proto naše cena podléhá výkyvům evropského trhu. Konkrétně cena másla na našem trhu zcela evidentně kopíruje vývoj jeho ceny na evropském obchodu s máslem, viz opět graf.
Autor grafu: Státní zemědělský intervenční fond
Tento graf byl převzat z dat Státního zemědělského intervenčního fondu a zachycuje cenu másla v našem zahraničním obchodě. Průběh těchto cen plně odpovídá vývoji cen másla, který probíhá na našem trhu.
Je z něj také patrné, že se cena másla již dostala na určitý vrchol a v nejbližších měsících již začne klesat. Předpokládám, že se bude opakovat situace minulých let.
Proto hledání viníků, kdo může za současné ceny, je málo produktivní, zejména pokud se spojuje s označováním konkrétních osob. Babiš za to prostě nemůže, ačkoli ho obviňuje pan premiér.
To, co by mohlo pomoci, by bylo něco jiného, v zemědělské politice vytvořit podmínky, abychom mohli snížit svoji závislost na dovozech tak důležitého produktu pro lidskou výživu. To však od současné vlády neočekávám.
Vizitka autora:
Jaroslav Ungerman byl poradcem premiéra Vladimíra Špidly v letech 2002–2004, dále premiéra Jiřího Rusnoka v roce 2013 a v letech 2017 - 2021 pracoval pro tehdejšího šéfa vládního kabinetu Andreje Babiše.
Mezitím jako poradce působil pro ministra financí, ministra průmyslu a obchodu a ministra práce a sociálních věcí.
|