Energiemi to začíná, bochníkem za 100 korun končí

22. 04. 202209:52
Energiemi to začíná, bochníkem za 100 korun končí
foto: Markéta Šálková, PrahaIN.cz/Martin Herman

KOMENTÁŘ Poslední průzkum agentury STEM ukázal vládě varovný prst. Podle mnohých jde o poslední varování, protože v důsledku vládní nečinnosti se na obyčejné lidi valí jedna pohroma za druhou. Cenami energií a PHM to začíná, bochníkem chleba za 100,- Kč a máslem za 80,- Kč to může pokračovat a o tom, že to může končit demonstracemi v ulicích si dnes už štěbetají i vrabci na střeše.

Ale začnu optimisticky. Ze zmíněného průzkumu plyne, že téměř 2/3 obyvatel schvalují pomoc ukrajinským uprchlíkům. Znamená to, že ani v tíživé ekonomické situaci nás neopustilo dobré srdce, svědomí a chuť pomáhat, když můžeme. Za mě palec nahoru!

Další, pro mě poměrně optimistická zpráva, která z onoho průzkumu plyne, se týká NATO. Podpora našeho členství v NATO totiž vzrostla ze 68 % na 78 % a zároveň se i zvětšil zvýšil podíl rozhodných podporovatelů členství ze 30 % na 47 %.

 

Jenže STEM poskytl i data méně optimistická, z nichž vybírám třeba ta, že téměř 2/3 lidí si myslí, že se Česká republika není schopna starat o uprchlíky delší dobu. Nemáme tedy problém pomáhat v nouzi, ale současně říkáme, že všeho do času.

Vláda by rozhodně neměla podceňovat i další výstup, který STEM poskytl. Ten se týká přímo dopadu uprchlické vlny na české občany a jejich jistoty. Na 70 procent občanů ČR si totiž myslí, že příchod ukrajinských uprchlíků povede k oslabení jejich sociálních jistot. A víc než polovina se domnívá, že povede také ke zvýšení nezaměstnanosti. Tady není místo pro váhání, obsáhlé debaty a vysílání signálů, tady je třeba jednat, vládo!

Co se týká vládou propagovaného přínosu ukrajinských uprchlíků pro Českou republiku, vidí to podobně jako vláda jen cca 30 procent lidí, kteří si myslí, že jsou uprchlíci pro naši zemi přínosem. Na druhou stranu je ale téměř polovina považuje za ohrožení. Tady už tedy vládní marketing a propaganda vysloveně selhávají a názor občanů je, stejně jako u předchozího tématu v příkrém rozporu s vládní politikou.

Co se týká mezinárodní situace, průzkum ukázal, pro mě osobně potěšitelný příklon k neutralitě, případně směřování ČR směrem na západ. Víc než polovina občanů by chtěla, aby byla ČR neutrální, 45 procent by ji raději vidělo spíše se západní orientací, což je více, než před půl rokem. Na východ by nechtěl téměř nikdo. Uznávám, že je těžké se v této době chovat neutrálně, náš „hujerismus" a přehnaná gesta jak na mezinárodní, tak na tuzemské scéně nám ale nic dobrého nepřinesou, to si uvědomuje každý, kdo se mezinárodní politickou situací dlouhodobě zabývá.

S mezinárodní politickou, ale hlavně ekonomickou situací souvisí i další výstup pramenící z uvedeného průzkumu. Protože zhruba 60 procent lidí si myslí, že při zavádění protiruských sankcí je třeba myslet i na jejich dopad na ČR, a jen 21 procent je pro sankce za každou cenu, bez ohledu na naši ekonomiku.

Začal jsem NATO a také jím skončím. Pro nekritické podporovatele vojenských akcí to asi není úplně nejlepší signál, nicméně já z něj mám radost. Téměř 2/3 obyvatel totiž nepodporují v rámci ukrajinské krize jakoukoli aktivitu NATO. A to i ti, kteří jsou prozápadně orientovaní. Pro mě osobně to jasně evokuje obavu našich lidí z eskalace konfliktu směrem na západ a strach z jaderné války, kterou by jakákoli aktivita NATO mohla rozpoutat. Navzdory mnohdy nekorektnímu naléhání ukrajinského prezidenta je třeba tuto politiku zachovat.

To je můj osobní názor a komentář k průzkumu agentury STEM. Nezbývá než doufat, že se jeho výsledky dostaly i na stůl pana premiéra a ostatních zodpovědných a že si právě tu svoji zodpovědnost začnou uvědomovat a začnou něco dělat také v zájmu našich lidí.

Martin Herman je opoziční zastupitel za hnutí ANO ve Středočeském kraji.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných