Fenomén Hložek. Není na přestup příliš brzy, Adame, Tomáši, Danieli?

22. 01. 202215:22
Fenomén Hložek. Není na přestup příliš brzy, Adame, Tomáši, Danieli?
foto: Markéta Šálková, PrahaIN.cz/Jiří Zemen

KOMENTÁŘ Adam Hložek je patrně největším klenotem našeho fotbalu. Přitom ještě nedovršil ani dvacítku. Přesto je už téměř čtvrtou sezonu pilířem Sparty. Spekulace o jeho odchodu jsou na denním pořádku. Já se ale ptám, jestli na to není moc brzy…

Hložek není pražským, nýbrž ivančickým rodákem. Z rodiště Vladimíra Menšíka a Lukáše Marečka se do metropole přestěhoval ve dvanácti letech. Začal zde hrát za Spartu, přičemž do Prahy šel jakožto velký talent. Málokdo tehdy tušil, jak důležitý klenot pro český fotbal právě Sparta získala.

Kvůli výjimečnosti byl už v brzkých kategoriích posunut o rok výš. To znamená, že hrál i trénoval se staršími. V útlém věku to bylo znát, především fyzicky. Hložek byl menšího vzrůstu, proti starším to měl velice těžké. Svoje fyzické nedostatky piloval brilantní technikou a slušnou rychlostí, čuch na branky mu taky nebyl cizí.

Archivní foto z roku 2016. Zápas v kategorii U-15. Lze vidět, že Adam Hložek měl opravdu fyzickou nevýhodu. Svoje přednosti však využil. Foto: Jiří Motyčka

Zlom kariéry

Největší zlom přišel mezi patnácti a šestnácti. Zapojil se do přípravy s A – týmem. Téměř každý včetně mě tušil, že ve Strahovské akademii se rodí velký talent pro budoucnost fotbalu.

Nikdy by mě nenapadlo, že se do kádru tak rychle aklimatizuje. V šestnácti debutoval v lize. O čtyři měsíce později poprvé rozvlnil síť. Stal se nejmladším střelcem v historii samostatné české ligy. Překonal i (dalšího Sparťana) Václava Kadlece.

V duchu jsem se modlil, aby Hložkovu kariéru nepotkal podobný osud jako Kadlece. Naštěstí to tak zatím nevypadá. Hložek byl sice několikrát zraněn, ale žádné dlouhotrvající zdravotní problémy neměl. A nemá.

Po prvním půlroce ve Spartě přišly spekulace o stěhování do zahraničí. Ouha.

Dle mého názoru naprosto absurdní. Zároveň je jistě pochopitelné, že vždycky přijdou povídačky o hráči, jenž podává velice dobré výkony v tak mladém věku.

Když jsem před časem hovořil s bývalým fotbalistou Lubošem Zákostelským, sám říkal, že v podobném věku je dobré, aby hráči odešli do akademií. Z důvodu aklimatizace. Já s ním souhlasím, ale zároveň jsem pro tu cestu, aby se fotbalisté nejdříve vykopali v naší lize, což zmiňoval i Zákostelský.

Co bylo dál?

Další sezonu Hložek odehrál téměř vše, co mohl. Jeho výkony zajistily, že okolo něj začaly kroužit světové velkokluby. Lipsko, Dortmund, Atlético Madrid, Liverpool...

Naštěstí ve Spartě zůstal.

Přestup tak brzy by byl dle mého uspěchaný.

Další rok ho trápilo zranění. Téměř polovinu sezony trávil rekonvalescencí. „Vrátím se silnější,“ prohlásil. Já to považoval za klišé.

O to víc jsem byl překvapen, v jaké formě se potom ukázal.

Stal se nejlepším střelcem ligy.

Poslední ligový zápas loňské sezony. Adam Hložek vstřelil čtyři branky, a stal se králem střelců.

K patnácti brankám potřeboval devatenáct zápasů. Vysloužil si nominaci na Evropský šampionát. Zde jsem očekával, že bude jedním z hráčů základu. A taky jsem si myslel, že po celosvětově opěvovaném turnaji po něm už nějaký ten zahraniční klub přeci jen sáhne.

Ani jedno se nestalo. Že moc nehrál, je prostě velká škoda. S celkovým výběrem sestavy Jaroslava Šilhavého jsem mimochodem nebyl vůbec spokojen. I přesto říkám, že se nám podařil velký úspěch. A že Adam Hložek nepřestoupil? Bohudík.

Ačkoliv na turnaji odehrál zhruba devadesát minut, po šampionátu se téměř hned zapojil do přípravy Sparty. Na výkonech to bylo zpočátku trochu znát. V úvodních zápasech ligy mi nepřišel tak dominantní. Největším kamenem úrazu byla koncovka. Během sezony se ovšem rozehrál. Přidal úctyhodný počet asistencí, k nim branky.

Zimní spánek

Spekulace o jeho odchodu v zimě posílily. Tomáš Rosický nicméně zmínil, že na jarní boje o titul s Hložkem počítají. O jeho odchodu se prý budou bavit až pak.

Proč ale přemýšlet takto dopředu?

Se Spartou má šanci hrát o titul, který ještě nezískal. Je ve hře o pohár, který shodou okolností už jednou vyhrál. Může se ukázat na starém kontinentu. Jsem fakt rád, že Hložek minimálně do konce sezony zůstane.

Ale co pak? Tady budu asi v ještě větší menšině vůči globálnímu názoru. Nikdo totiž nepočítá, že by se Hložkův přestup neuskutečnil.

Začnu tedy argumentem většiny. Míní, že Hložek se ve Spartě nemůže zlepšovat a přestupem do velkého týmu nastartuje hvězdnou kariéru. Souhlasím pouze s druhou částí.

Nevidím důvod, proč by se na Letné nemohl zlepšovat.

Nicméně je pravdou, že ve světovém klubu bude mít už na tréninku mnohem větší kvalitu, a asi i větší motivaci. To už je ale o jeho hlavě. Nevidím zkrátka důvod, proč by ještě rok nemohl působit doma.

Dominantním a klíčovým hráčem Sparty je. Myslím si však, že by svůj přestup do velkoklubu měl promyslet, a neuspěchat. Kvality na českou ligu jsou obrovské. Ale proč by je nemohl ještě další rok potvrzovat? Tuto otázku si kladu neustále.

Nechci říct, že jeho výkony byly nevyrovnané, ale v některých zápasech, kdy neměl formu, byl opravdu nevýrazný. A to mluvím o české lize. Nechtěl bych vidět, jak by to v podobném případě vypadalo třeba v Premier League nebo Bundeslize. Tam se pomalu neodpouští ani výklus pro míč za postranní čáru.

Adamovi Hložkovi zkrátka přeju, aby našel vysněné angažmá.

Nicméně by dle mého bylo lepší, kdyby v naší lize ještě zůstal. Nemá kam pospíchat. Pokud bude podávat skvělé výkony, tak mu žádné angažmá neuteče. Znovu opakuji, ještě mu nebylo ani dvacet.

Z mladého fotbalisty by s tímto přístupem mohl vyrůst jeden z nejlepších hráčů ve světě.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných