Gratulace Adolfu Šádkovi. Ten člověk ale patří za mříže nebo minimálně pryč z českého fotbalu

26. 08. 202219:35
Gratulace Adolfu Šádkovi. Ten člověk ale patří za mříže nebo minimálně pryč z českého fotbalu
foto: Patrik Pašek PrahaIN.cz/Jiří Zemen PrahaIN.cz

KOMENTÁŘ Na západě Čech se pravděpodobně ještě teď slaví. To je správné, fenomenální úspěch si žádá velké oslavy. Viktoria Plzeň postoupila do skupinové fáze Ligy mistrů, o tom se našim pražským klubům může jen zdát. To je skvělé, ale zneklidňují mě zprávy o tom, jaký je Adolf Šádek génius. Gratulace přímo pro něj ze všech stran ve mě vyvolávají hořkou pachuť. Tento člověk nemá v českém fotbale co dělat.

V úterý večer to patrně nikomu neuniklo. Řekl bych, že se na ten mač koukala velká část lidí z ostatních fanouškovských táborů. Slávisté, sparťani, bohemáci, ale klidně i příznivci Uhelných skladů. A kdo nekoukal? Rozkliknul jakoukoliv sociální síť a hned byl těmito informacemi doslova pohlcen.

Plzeňská Viktorka postoupila do Ligy mistrů. Je to jejich čtvrtá účast za posledních jedenáct let, sešívaní měli jednu, Letenští žádnou. To asi možná vypovídá o tom, že tam dělají něco dobře.

Faktor Bílek

Michalu Bílkovi úspěch nelze nepřát. Bývalý vynikající fotbalista, který má mimochodem devět mistrovský titulů se Spartou (kdo to má?). Ale především možná nejpřeceňovanější trenér našich luhů a hájů. Nelze zapomenou na zápas Eura 2012, kdy byl našimi fanoušky vypískán a celým stánkem se nesl pokřik „Bílek ven!“

Uběhlo několik let a vše je jinak. Kouč splnil svůj status, že je společně například s Martinem Pulpitem, či Josefem Csaplárem modlou pro Fanklub defenzivního fotbalu. Jenže on má i ty výsledky. Minulý rok vyhrál titul, hra to nebyla bůhvíjak krásná, ale účel splnila. Jeho taktika je zkrátka vytříbená a účelná.

Bílek je taky velice skromným. Na tiskovce před utkání s Šerifem Tiraspol se ho moldavský novinář zeptal, jestli je v týmu lepší fotbalista, než byl on. „Všichni jsou lepší, než jsem byl já,“ odpověděl.

O současné genialitě Michala Bílka se píše všude.

Hořká pachuť z někoho jiného

Ale vedle něj se v podobném smyslu skloňuje ještě jedno jméno, které mi dává hořkou pachuť nad tímto úspěchem pro celý český fotbal.

Mluvím o Adolfu Šádkovi, majiteli Viktorie Plzeň. V současné době nacházím řádky, kde se o něm píše jako o géniovi. Nebo o tom, že by se mu v Plzni měla stavět socha. K tomu druhému nemůžu nic říct, jelikož nevím, jaký k němu mají tamní fanoušci vztah, ale řekl bych, že více než dobrý, pokud přihlédneme na úspěchy, které klubu v její novodobé éře přinesl. 

Na západu Čech působí už dlouhou řádku let. Je tak podepsán pod všemi těmi postupy do milionářské Champions league. Ale já z toho mám strašnou pachuť, protože jsem toho názoru, že tento člověk by v českém fotbale neměl co dělat.

Ples pobavil, ale spíš nas...al

Před nějakou dobou vyšly na světlo jeho esemesky s velkým bossem českého fotbalu Romanem Berbrem z roku 2013. Berbr byl v té době místopředsedou FAČRu. Prý neměl s rozhodčími nic společného, ovšem kromě toho, že jeho žena Dagmar Damková byla předsedkyní ústřední komise rozhodčích Fotbalové asociace České republiky.

A právě s Adolfem Šádkem si posílal zprávy, které nasvědčovali tomu, že se řeší právě pruhování lidé, jenž se starají o řád na fotbalovém hřišti. Uveřejněny byly například portálem seznamzpravy.cz. Kdo to četl, tak může porovnat závažnost těchto zpráv mezi dvěma funkcionáři, kdy jeden z nich fušuje do ligového klubu.

Šádek: „Nedávej mi tam prosím příští týden toho poldu!! Raději Karla H., půjde to?“

Berbr: „Hlavně, jestli máš boty na tancování.“

Šádek: „Lakovky jako kráva… to uvidíš.“

Zajímavé, že zrovna v dalším kole byl na zápas Viktorie Plzeň delegován rozhodčí Karel Hrubeš. Náhoda, že se řešil zrovna Karel H.? Podle dvojice fotbalových, nebojím se říct, mafiánů, ano. Celou situaci si prý obhájili tím, že se celou dobu řešil ples v Plzni. 

Podle Seznam Zprávy to protikorupční oddělení bralo jako nedůvěryhodné, avšak prokázání k trestnému činu nedošlo. Teď otázka, jestli se nad touto situací má smát, či plakat. Ocenit se však musí vynalézovat pánů funkcionářů, jak dokáží skandál zamaskovat.

Každopádně existuje presumpce neviny, to já beru. Adolf Šádek narozdíl od Berbra nebyl nikdy k ničemu odsouzen. Ale stále mám v hlavě i jiné kauzy okolo plzeňského bosse. Nemá cenu je tady vypisovat, každý si je může dohledat a dle svého uvážení nad nimi zapřemýšlet.

Ale mluvím třeba o vazbách na Martina Svobodu alias Chřestýše. Z toho jsem měl už delší dobu velkou pachuť.

Ta se ke mně opět dostala po úterním úspěchu Plzně. Viktorce gratuluji, trenéru Bílkovi to nelze nepřát. Jen se mi to velké medializování Adolfa Šádka moc nelíbí. Ačkoli je v současné době zasloužené, tak já tam pořád vidím jeho přátelství s Berbrem a jinými pány, které, myslím, rozhodně nebylo čestné. Mohlo dokonce ovlivňovat některé zápasy.

Tito lidé do českého fotbalu nepatří.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných