Hokejová Sparta bude dobrá, mohla být nejlepší. Varaďa by změnil i uklízečky v hale...

16. 11. 202214:27
Hokejová Sparta bude dobrá, mohla být nejlepší. Varaďa by změnil i uklízečky v hale...
foto: Jiří Zemen, PrahaIN.cz/HC Sparta Praha, ilustrační foto

KOMENTÁŘ: V některých nejmenovaných redakcích si teď sypou popel na hlavu. Ono chce opravdu kuráž vypustit zprávu „Václav Varaďa je novým trenérem Sparty.“ Věci ale nabraly nový směr a do v tabulce předposledního klubu extraligy se vrátil Miloslav Hořava.

Začneme pozitivně. Miloslav Hořava je dobrou volbou pro Spartu. Kromě toho, že za sebou má slušnou hráčskou kariéru, což samozřejmě není rozhodující a vlastně ani příliš důležité, tak trenérské řemeslo dělá už více než dvacet let.

Úspěch okusil.

Právě on byl totiž mužem na lavičce, který vedl Litvínov k jejich sedm let starému a jedinému extraligovému titulu v historii. Ve Spartě byly jeho konce bez zlaté tečky a vlastně s takovou pachutí. 

Ale i tak je druhé a třetí místo se Spartou úspěch. Podívejme se, jak dlouho čekají rudí na titul. Patnáct let je dlouhá doba a ačkoli patří mezi nejbohatší kluby v Česku, na úspěch si holt musí počkat. S Hořavou by přijít mohl. 

Kádr zná skoro na jedničku. Ještě aby ne, Spartu vedl ještě zhruba před dvě stě dny. A ten tým se zase tak výrazně neproměnil. Ano, odešel třeba Chlapík, Matuškin nebo Pavelka, ale naopak přišel Simon, Safin nebo Krejčík. 

Velká euforie je teď okolo Pardubic. Tamní majitel se rozhodl, že chce do města perníku získat mistrovský titul, očividně tomu pomohl a pomáhá všemi možnými prostředky. Tedy hlavně finančními, do klubu přišly skoro těžko uvěřitelné posily. 

Sparta má ale na papíře minimálně podobně silný kádr, možná lepší. Jenže víme, jak to chodí. Tolik hvězd a osobností v jednom týmu, to nemusí vždy fungovat. 

Hořava to ale zvládne. Sparta pod ním bude dobrá, možná i velmi dobrá. Kouč má respekt a znovu je na místě říct, že stěžejní bude i znalost svých svěřenců. Ale nejlepší v Česku nebude, to by musel příjít někdo jiný...

Velký klub?

Václav Varaďa, podle toho, co se mohla spousta lidí na sportovních serverech dočíst, byl několik hodin trenérem Sparty. Jen to oficiální prohlášení nepřišlo. Ovšem někteří redaktoři v tom měli jasno.

Celkově se hledání trenéra Sparta mohlo jevit jako nekonečný seriál a komedie. Někomu se zcela po právu může zdát, že toto není hodno velkého klubu. Zvlášť pak, když klub nedokáže udržet informace a média si o celém kolotoči hledání trenéra píší, co chtějí. 

Podle všech informací to vypadá, že Varaďa byl podpisu smlouvy opravdu nejblíž a zadrhly se jen detaily. On to vlastně i trenér Hořava v rozhovoru pro iSport říkal (ve chvíli, kdy nevěděl, že na lavičce bude nakonec stát on), že Varaďa je první volbou. 

O to víc úsměvné se jeví vyjádření Petra Tona na webu HCS: „Ač si to Miloš možná nemyslí, pro nás byl od začátku volbou číslo jedna.“

Promarněná příležitost

Proč je Miloslav Hořava pro Spartu dobrou volbou jsme v krátkosti už popsali. Nelze se však zbavit dojmu, že pražský klub promarnil příležitost, která se pravděpodobně už nikdy nebude opakovat. Kdy jindy získat trenéra takových kvalit jako Varaďu než právě teď? Je vůbec zázrak, že k jednání došlo. 

Tím nemyslím, že by Sparta byla nějak podřadným klubem pro Varaďu. V hokeji chce do Sparty jednoduše každý a kdo říká, že ne, tak lže. A nebo je slávista či komeťák, ale vidíme, že v tomto sportu se na to příliš nehraje. Vláďa Sobotka nebo Michal Kempný je toho příkladem. 

Ale většina lidí spojovala Varaďu spíše se zahraničím. Aby ne, těžko najít lepšího trenéra v Česku než právě jeho. Opět ne zcela důležitá věc, ale i jako hráč byl velmi respektovaným, za oceánem ho měli rádi, v NHL zanechal dost velkou stopu. To na trenérském poli není ještě ani deset let, ale už stihl zamířit ke hvězdám. 

Třeba v Třinci by měl jednou jeho trenérský dres viset na stropu. Vlastně proč ne už teď? Těžko říct, jestli si to většina lidí uvědomuje, ale Varaďa dovedl Oceláře ke zlatému hattricku, a to se v dějinách samostatné české ligy povedlo pouze Vsetínu. Tento beskydský celek získal v řadě dokonce pět titulů. Ale zase je to už přes dvacet let stará historie a hokej se od té doby výrazně proměnil. A taky vyrovnal. 

Čistě podle statistik je Varaďa nejúspěšnějším extraligovým koučem za posledních 20 let. 

Sparta nebyla připravena 

Je si ale potřeba položit legitimní otázku, jestli by Sparta byla na Varaďu připravená.  Ačkoli v řádkách výše se psalo, že Sparta promarnila obrovskou příležitost, což je pravda, tak kdyby někdo řekl, že spojení Sparty a Varadi by nemohlo fungovat, nelze se hádat. 

Jeho úspěchy totiž pramění z jeho koncepce, kterou by ve Spartě pravděpodobně nestrpěli. Varaďa chce vše podle sebe. Požaduje, aby celá organizace fungovala podle jeho šablony, obyčejů a nastavení. Takže nejen svěřenci v kabině, na tréninku a v zápase, ale také mládež, partnerské týmy (farmy), ale možná i zaměstanci klubu, jako třeba uklízečky...

Vychází to.

Ale na Spartě by tohle očividně nedovolili. Tam jednoduše asi nemůže trenér rozhodovat o tolika věcech. Někteří lidé tam nahoře by asi nestrpěli, že se jim třeba sníží kompetence. Legendy klubu Petr Ton a Jaroslav Hlinka by tak pravděpodobně, z pozice sportovního ředitele a manažera, asi už nemohli stát na lavičce, jako je tomu dodnes a vlastně tomu tak bude i s Hořavou.

V tomhle by spojení Varadi a Sparty asi fungovat nemohlo. 

Ovšem Sparta se mohla přizpůsobit. A ovoce by to určitě přineslo. Možná by to nebylo hned, Varaďa je trenér pro dlouhodobou práci. Ale znovu, nelze se zbavit dojmu, že Sparta promarnila příležitost, která se asi už nikdy nebude opakovat. 

Pod Hořavou Sparta vyhraje, pod Varaďou by vyhrávala. 

Pod Hořavou bude Sparta dobrá, možná skvělá. Pod Varaďou by byla nejlepší.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných