Institut plánování a rozvoje bychom měli okamžitě zrušit

21. 03. 202215:01
Institut plánování a rozvoje bychom měli okamžitě zrušit
foto: Archiv redakce PrahaIN.cz/Veronika Blažková

KOMENTÁŘ Příjemné živobytí, pocit vlastní důležitosti, minimum osobní zodpovědnosti – to je v kostce život pracovníka Institutu plánování a rozvoje (IPR). Jako místopředsedkyně pražských Svobodných jsem přesvědčena, že bychom tento nevýkonný subjekt měli co nejdříve zrušit.

Zrušení IPR by znamenalo roční úsporu téměř 350 milionů korun, což je suma, která jde na provoz této instituce. Na mzdy jejích „pracovníků“ je z uvedené sumy čerpána zhruba polovina.

Připomínám, že IPR vznikl jako nástupce někdejšího Útvaru rozvoje hlavního města Prahy. Cílem transformace bylo, podle tehdejších vzletných slov, co největší přiblížení rozvojových plánů metropole kouzelnému výrazu Smart City.

Povrchní návrhy

Praxe má ale k nějakým efektivním, natož chytrým řešením hodně daleko. Výstupy z IPR, jako je například Metropolitní plán, postrádají opravdovou kvalitu. Pracovníci IPR zkrátka vytvořili poměrně vágní rámcový dokument, který příliš nebere v úvahu konkrétní potřeby jednotlivých městských částí a lokalit na území metropole. Takové plánování od stolu je úplně k ničemu. Zpracování klíčových rozvojových dokumentů vyžaduje detailní přístup a zkoumání místních specifik, které je pak třeba přetavit nejen do celkových řešení, ale také do těch, jež se týkají menších území. Toho IPR evidentně není schopen.

Ptám se tedy, jak dlouho ještě budeme tuto příspěvkovou organizaci zbytečně platit? Jako tvůrčí dílna pro víceméně nezávazné kreslení územních plánů je to možná prima, ale z hlediska řádného hospodaření jde přece jen o poněkud drahý výstřelek. 

V tolerování tohoto neutěšeného stavu „jedou“ všichni, od takzvané pravice po levicové anarchisty od Pirátů. My Svobodní to ale vidíme jinak a nebojíme se to říkat nahlas. Pokus o chytré město vytvořením IPR se zkrátka vůbec nepovedl, což dnes musí vidět každý, kdo nemá klapky na očích.

Autorkou textu je Veronika Blažková

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných