foto: Rudolf Komár, PrahaIN.cz/Senát
Strana SPD a koalice STAČILO! oznámily, že po vítězných volbách zruší Senát. Svůj záměr vysvětlují starostí o státní pokladnu. Likvidací horní komory Parlamentu prý Česká republika ušetří značné finanční prostředky. Jde o mystifikaci a laciné gesto směrem k veřejnosti.
Po zrušení Senátu by část veřejnosti jásala nad tím, že stát ušetřil peníze. Ve skutečnosti by ale došlo k destrukci pojistek a pilířů demokratického státu. Skutečný důvod pro likvidaci Senátu je totiž úplně jinde. Horní komoru Parlamentu už mnoho let ovládají vládní strany a ještě dlouho se tato situace nezmění. Komunisté a SPD svoje zástupce v Senátu nemají. Senátem tedy neprojdou žádné změny ústavních zákonů, které by mohly ohrozit demokracii. Kromě toho politologové i ústavní právníci opakovaně zdůrazňují význam Senátu jako zásadní pojistky demokracie. Zrušit Senát lze pouze tehdy, pokud se změní Ústava. V Poslanecké sněmovně by pro tuto změnu musela hlasovat ústavní většina. To znamená 120 poslanců, v Senátu tři pětiny přítomných senátorů.
Senát má absolutní veto a bez jeho souhlasu nelze v Česku například provést změnu volebního zákona a také zákona o referendu. Politolog Jiří Pehe v nedávném rozhovoru pro naši redakci připomněl, že Senát schvaluje nominace prezidenta republiky do Ústavního soudu, volí členy Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a podobně. Senát není tvořen politickými stranami, které jsou v Poslanecké sněmovně. Podle politologa i to je další velká brzda proti jakémukoli pokusu oslabit parlamentní demokracii. Protože v současné době nelze Senát zrušit zákonným způsobem, bude muset SPD a STAČILO! vymyslet jiný způsob jeho likvidace. Ostatně komunisté v tom mají bohaté zkušenosti. V roce 1950 totiž Senát už jednou zrušili. A ještě před tím, v květnu 1948, přijetím nové Ústavy zlikvidovali další pilíř demokracie, Ústavní soud.
Příprava na puč
Na konfrontaci s demokraty se usilovně připravuje spolek Svatopluk, v jehož čele je známý aktivista a šiřitel konspiračních teorií Michal Semín. Představitelé spolku nahlas říkají, že usilují o změnu režimu. A jak jinak, chtějí zlikvidovat Senát, snížit počet poslanců, posílit pravomoci prezidenta, který sestaví svůj kabinet a bude stát v čele státu. Jinými slovy, chtějí zlikvidovat parlamentní demokracii v České republice. Svatopluk organizuje konference po celém území Česka. Předpokládám, že nikoho nepřekvapí, že na nich vedle sebe společně vystupují členové KSČM, PRO, Stačilo!, Trikolory a SPD.
Proces
Likvidace demokratického státu probíhá podle stále se opakujícího scénáře. Nejdřív je třeba vyděsit společnost. U méně myslící části veřejnosti vyvolat strach, úzkost a obavy z budoucnosti. Důležité je psychiku lidí nenechat vydechnout a nepřetržitě ji zásobovat zneklidňujícími informačními ataky. Ty je potřeba dávkovat, brousit, vylepšovat a zároveň je šířit všemi dostupnými prostředky, včetně emailů a sociálních sítí.
Je také třeba připravovat půdu k likvidaci nezávislých sdělovacích prostředků. Představují totiž krajní nebezpečí jako jeden z dalších pilířů parlamentní demokracie. V praxi to znamená útočit na redakce, na komentátory, zpravodaje, analytiky a investigativní novináře. Jakmile informační nálev dostatečně nasákne do veřejného mínění, je třeba vyděšeným lidem ukázat světlo na konci tunelu. Říct jim, že v tom nejsou sami a pozvat je na masová shromáždění. Nastává totiž další fáze. A tou je veřejný nátlak na stát a politickou reprezentaci.
Pak se přiblíží okamžik, kdy budoucí pučisté konstatují, že společnost je dostatečně připravená na změny, které mají zachránit národ a stát od jisté záhuby. Zaútočí proto na státní instituce, protože drží základy a samotnou konstrukci demokratického státu. Tento akt se odborně nazývá úder na komoru.
Otázkou zůstává, zda je demokracie v Česku dostatečně silná a zda vydrží, až to přijde.