KOMENTÁŘ: Eurovolby skončily. A Rakušan taky

10. 06. 202413:31
KOMENTÁŘ: Eurovolby skončily. A Rakušan taky
foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Vít Rakušan

Základní otázkou je, co znamenají české eurovolby pro Evropu. Odpověď je prostá. Vůbec nic. Docela si vsadím, že řada čtenářů a voličů nemá ponětí o tom, jak vypadá takový Ondřej Kovařík. Kdo to je? To je muž, který byl v roce 2019 zvolen do Bruselu za hnutí ANO. Letos mimochodem obhájil.

Takže ty výsledky bych úplně nepřeceňoval. A to jsem je odhadl ještě přesněji než placený STEM pro TV Prima. Trefil jsem ANO (26 procent) stejně jako STAČILO! (9 procent). Netrefil jsem, což mě mrzí, ČSSD. Odhad byl 0,5, socialisté však dostali 0,25 procenta. A na vážkách jsem byl ještě u Přísahy a Motoristů. Zde jsem to viděl na rozmezí 7-12 procent.

Skutečně mě zarazilo, jak pohořeli Piráti a STAN. Pro Víta Rakušana to znamená konec nadějí, protože voliče eurovoleb považuji za mnohem aktivnější a důvtipnější. Víc jich k urnám do PSP v případě hnutí STAN nepřijde. Takže tam bych to viděl na konečnou s malým k.

Stejně jako u Pirátů. Oba subjekty lidi přestaly vnímat pozitivně, ale i negativně.

A jsem u podstaty. Evropské volby nejsou volbami protihlasů. Často ten, kdo u prezidentských voleb vybral Babiše, nechtěl Pavla. A opačně. Ten, kdo chtěl zastavit direktivy z Průhonic, to hodil koalici SPOLU. To se stane příští rok, kdy radikálně přibyde voličská účast, odhadem tak na 70 procent a na řadě míst vznikne nový, nenáviděný oponent. Ten oponent se jmenuje Praha.

Střední Čechy slabé, paní hejtmanko

Jak známo, ANO zvítězilo ve třinácti krajích. Ani Petra Pecková na Středočeském to nezachránila (STAN měl k jedenácti procentům, ANO přes čtyřiadvacet a volební účast byla vyrovnaná s kraji v roce 2020). Naopak dlouhodobě shazovaná a zesměšňovaná Jaroslava Pokorná Jermanová už může vyhlížet příjemných pět let. A možná i dalšího potomka, neboť bude klid a západní televize beztak nic nedávají.

Volby v ČR se smrskly na Filipa Turka. Osobně mě vůbec nezajímá, ale hodně mě baví. Pokud jednotlivci nevyvolávají emoce, neexistují. Jaké emoce u mě vyvolal Petr Mach? Absolutně žádné. Karel Diviš? Nic. Lubomír Zaorálek? Slyšel jsem ho už tisíckrát. Kdokoli v řeči používá podmiňovací způsob, je vyprázdněný. Že „by se mělo“, že „by se mohlo“, to je tak maximálně do Čapkových pohádek.

Taková Kateřina Konečná ve mně emoce budí. Nevím jaké, ale budí. Čímsi rezonuje. Stejně jako Babiš. Je tedy pochopitelné, že jako každý obyčejný člověk mám nějaký postoj. Strašit návratem komunistů, což bude téma SPOLU pro sněmovní volby v roce 2025, je debilita. Třicetiletý člověk se narodil v roce 1995.

Hlas lidu

Takže už teď je jasné, že koalice SPOLU víceméně skončila. To je holé konstatování. Petr Fiala emoce nebudí, Vít Rakušan a Marian Jurečka rovněž ne. Oba by měli o prázdninách odejít z čela (nikoli vlády) a najít jakéhosi exota po vzoru Filipa Turka. Kluka, jemuž bude jedno, co řekne.

Anebo nebude uvažovat po vzoru Kafky, když tvrdil, že mluví jinak, než myslí a myslí jinak, než píše.

Třeba bude Vítu Rakušanovi v Kolíně a Marianu Jurečkovi v traktoru líp, co my víme.

Kdo je tedy vítězem evropských voleb v České republice? Ať to zní jakkoli pateticky, říkám, že samotní voliči.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných