KOMENTÁŘ: Na českém hokeji je špatně všechno

23. 06. 202318:22
KOMENTÁŘ: Na českém hokeji je špatně všechno
foto: Patrik Pašek, PrahaIN.cz/Jiří Zemen, PrahaIN.cz

Kolem českého hokeje je zase rušno. Prezident našeho hokeje Alois Hadamczik není očividně u fanoušků příliš velkým oblíbencem. A když budu upřímný, osobně jsem do něj vkládal naděje velké.

Na prezidenta Českého svazu ledního hokeje minulé léto kandidovalo snad pět lidí. Sám jsem říkal, že ze všech kandidátů by byl Alois Hadamczik asi nejlepší volbou. Výběr moc nebyl. Maximálně tak Dominik Hašek, který je nepochybně čestným a dobrým mužem, ale ve vedoucí roli si ho úplně nedokážu představit. Vzpomeňme, jak dopadly jeho předchozí podnikatelské záměry.

Hadamczik ale prozatím moc lidí nepotěšil.

Hodně se řešilo například rozšíření juniorské ligy ze čtrnácti na šestnáct týmů, což by podle jeho slov mělo zvýšit konkurenci. To ale nevím. Nemám téměř přehled o juniorkách v Česku, nevidím zákulisí, ale selský rozum mi říká, že konkurenci v jakémkoli sportu zvýší pouze snížení počtu týmů.

Hadamczik budí vášně ve sportovní společnosti i kvůli celé řadě výroků vůči Rusku a hokejistům. Pamatujete, když vzkázal Dimitrimu Jaškinovi, že pokud chce reprezentovat Česko, ať se vrátí do českého klubu? To mi přišlo poněkud zvláštní a nevhodné.

Boss českého hokeje Alois Hadamczik

Horší je ale obecná komunikace od svazu. Hadamczikovi chybí tiskový mluvčí a jsem toho názoru, že mu to vlastně nevadí. Ze všeho vyplývá, že si všechno dělá rád sám. Pak ale musí počítat s kritikou, když přijdou nešťastná vyjádření v médiích, která by s tiskovým mluvčím vlastně ani nemusela přijít.

Nyní se řeší budoucnost Kariho Jalonena u českého národního týmu. Nechci dlouze vypisovat, že kvalitní trenér se zkušenostmi z velkých evropských týmů by rozhodně měl zůstat, ale cituji názory dvou hokejových ikon.

Jednou z nich je Jakub Voráček. Reagoval na prohlášení svazu, který uvedl, že Jalonenova koncepce není dostatečná.

„Ty krávo, to je komedie,“ napsal hráč Columbusu na Twitter.

Vše posléze vysvětlil v rozhovoru pro server iSport.

„Nechápu na tom víc věcí. Nerozumím tomu, jak může trenér dopředu dělat analýzu šampionátu, který bude za jedenáct měsíců. Když neví, jací tam budou kluci z NHL, kdo bude chytat, jak budou sestavené přesilovky. To prostě podle mého názoru nejde. Nechápu, jak se dá taková analýza vypracovat. A myslím si, že nejsem jediný, co se týče hokejového prostředí,“ řekl Sportu.

Jágr vrací úder

Na to zareagoval Jaromír Jágr.

„Mnozí kritizují Lojzu Hadamczika a výkonný výbor za to, že se dlouho řeší budoucnost trenéra národního týmu. Ti kritici přitom nemají zdaleka všechny dostatečné informace k tomu, aby vedení českého hokeje kritizovali. Dnes už se moc nenosí, že nějaké rozhodování trvá dlouho, každý chce všechno řešit hned. V tomhle případě je ale důležité každý krok několikrát promyslet, než uděláte nějaké konečné rozhodnutí. Také vůbec nechápu, proč to někdo vyčítá jen Lojzovi, on je přeci jen jeden z jedenácti členů výboru, takže on sám nic rozhodnout nemůže, je to o výsledku 11 hlasů, to si fanoušci ani často neuvědomují a pak něco nepochopitelně hází na jednoho konkrétního člověka. MS 2024 v Praze bude pro český hokej ta nejdůležitější událost a vy si musíte být opravdu jistý, že vaše rozhodnutí o trenérském štábu je správné. Třeba zjistíte, že vaše volba nebyla správná, ale přesto musíte udělat to nejlepší rozhodnutí, o kterém jste přesvědčen, a to není vždycky hned, přeci to nemůžete ušít horkou jehlou,“ napsal Jágr na Facebook (celý text ZDE).

Já souhlasím spíše s Jakubem Voráčkem.

Mistrovství světa každý rok je špatně

Teď to ale obrátím.

To je právě ten problém. Nevíme, kdo všechno bude hrát. A to není problém českého hokeje, nýbrž celého nastavení turnajů mistrovství světa. A osobně mě to začíná víc a víc nudit. Důvodem je hlavně ten stereotyp, mistrovství se koná každý rok. Ztrácí pak kouzlo.

Proč nedat hokejové mistrovsví světa jednou za čtyři roky? Případně za dva. Je to odvážný návrh, ale věřím, že by se v tomto případě dalo domluvit s majiteli klubů v NHL a většina z nich by své hráče pustila. Anebo úplně překopat termínovou listinu turnaje a zařídit, aby se světové šampionáty (třeba jednou za čtyři roky) hrály v plném složení.

Třeba jako v září 2016, kdy se hrál Světový pohár v plné palbě.

To byla jiná podívaná.

Světové šampionáty, které by se nekonaly každý rok a ještě k tomu s větší účastí hráčů z NHL, by určitě naplňovaly haly snad všude. Už bychom nemuseli sledovat, stejně jako ve čtvrtfinále letošního MS mezi Českem a USA, poloprázdné hlediště.

A především by hokejové týmy mohly mít nějakou dlouhodobou koncepci, protože by dopředu věděly, kdo za ně nastoupí.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných