foto: Jiří Zemen, PrahaIN.cz/Fanoušci Fürthu vzkazují názor na investory
Zpráva, o které jsem se dozvěděl ve středu večer, mi udělala velkou radost. Fanoušci v Německu zvítězili, vedení Bundesligy přestalo shánět nového investora. Je to precedens pro fotbal po celém světě. Fotbal se dělá pro fanoušky, ti jsou to nejdůležitější. Zvlášť, když jsou na stadionu.
Poslední týdny se v první a druhé Bundeslize protestovalo. Ultras všech klubů nebyli spokojení s procesem hledání nového investora. Vedení Bundesligy chtělo prodat podíl z televizních a marketingových práv soutěže soukromému investorovi.
Liga by tím přišla na dost velké mění, o tom není řeč. Jenže fanoušci se zcela pochopitelně obávali, že by to do budoucna mohlo změnit divácký zážitek na stadionu. Výkopy utkání by se mohly směřovat k tomu, aby to bylo atraktivní pro diváky u televize a některé zápasy by se mohly konat mimo Německo.
Tohle fanoušci nechtěli slyšet. V Německu jsou totiž fandové na stadionech gró. Průměrná návštěvnost první a druhé nejvyšší ligy je toho důkazem.
Na několika zápasech v Německu jsem během protestů byl. Fotbal bez fanoušků, respektive bez fandění, je opravdu o ničem. Za covidu jsme to zažili všichni, iniciativa ultras skupinami napříč kluby to jen potvrdila.
Poslední měsíce provázely mohutné protesty, z nichž některé narušovaly průběh utkání. Prvních dvanáct minut bylo ticho, nefandilo se, symbolicky do tohoto času, protože fanoušci jsou dvanáctým hráčem.
„Nechceme být součástí vaší dohody,“ vzkazovali svérázně fanoušci Bayernu. Zdroj: PrahaIN.cz
Zápasy se přerušovaly vhazováním různých předmětů na hřiště. Třeba čokoládových mincí, které zobrazovaly hamižnost. Fandění se začínalo společně, kdy si sektory domácích a hostujících příznivců vyměňovali vulgární pokřiky „scheiß DFL“.
Povedlo se. Fanoušci zvítězili. Ve středu v podvečer Bundesliga informovala, že v hledání investora nebude pokračovat.
Mám z toho radost a gratuluji německým fanouškům. Mohou být vzorem pro celý svět. Prokázalo se, že hlas lidu je hlas boží. Že fanoušci jsou hlavním motorem fotbalu. Jsou tím, proč se fotbal hraje.
Mluvím o fanoušcích na stadionu. O těch, kteří chodí svůj klub podporovat na každé utkání, někteří dokonce vyjíždí i ven a absolvují několikahodinové cesty, aby si mohli zazpívat společně se svými přáteli o svém milovaném klubu.
Tohle nepředčí ani všechny peníze světa. Byť to bude vynášet hodně eur a dolarů, nezmění to ani miliony a miliardy diváků u televizí. V tomhle je Německo unikátní. Lidé tam jednoduše chodí na stadion a nezůstávají v obýváku, jako třeba museli příznivci španělských a italských klubů, když jejich týmy hrály superpohár v Saúdské Arábii.
Protesty se povedly. Nikoho neohrozily na zdraví a ukázaly inspiraci dalším státům. Třeba i České republice, kde se demonstrovat a protestovat neumí. A teď nemluvím jenom o sportu...