KOMENTÁŘ: Pane předsedo, že vám není hanba. Čas trenéra se naplnil, přiveďte zahraničního

12. 09. 202318:26
KOMENTÁŘ: Pane předsedo, že vám není hanba. Čas trenéra se naplnil, přiveďte zahraničního
foto: PrahaIN.cz/Jiří Zemen, PrahaIN.cz

Po dalším srazu fotbalového nároďáku, zvlášť pak po remíze s Albánií, se toho o trenérovi Šilhavému napsalo hodně. Nejeden novinář, ale především pak fotbalový fanoušek mluvil o jeho nutném vyhazovu.

Nelze nesouhlasit.

Trenérovi byly vyčítané především jeho taktické kroky v utkání proti Albánii. Česko mělo sice převahu, ale v závěru utkání inkasovalo a skupina o postup na Euro se rázem vyrovnala.

Nepochopitelná jsou především jeho střídaní. Ze hřiště odešel nejlepší hráč Václav Černý, nastoupil například hroťák Jurečka, který v letošní ligové sezoně vstřelil pouhý jeden gól. Že byl z penalty, na to se historie asi neptá, ale v kontextu je důležité to zmínit.

V osmdesáté šesté minutě přichází závěrečný tlak Česka a kouč vystřídá Ladislava Krejčího, který sice hodně chyboval, ale dle mého zahrál slušně. Že je společně s nedotknutelným (ale skvělým, to mu neberu) Tomášem Součkem nejlepší hlavičkář na hřišti, který se v posledních minutách může hodit, asi trenérovi nikdo neřekl.

Negativních věcí na konto trenéra se napsalo a řeklo hodně, nechci tak nic opakovat. S většinou slušné a věcné kritiky jsem do puntíku souhlasil. 

Jaroslav Šilhavý, ten nedotknutelný

Chci však zareagovat na slova Petra Fouska, předsedy Fotbalové asociace České republiky. A ještě předem deklaruji, že mě jeho prohlášení absolutně nepřekvapilo. Stačilo, že asociace prodloužila Jaroslavu Šilhavému kontrakt po zpackané kvalifikaci na MS v Kataru. Už jen to ukazuje, že trenér českého nároďáku nepotřebuje ukazovat kvalitu a nikomu dokazovat, že on je tím pravým.

„Kritika k fotbalu patří, a s domácí ztrátou s Albánií samozřejmě nejsme spokojení, ale některé komentáře byly za hranou. Pohledy mohou být různé a zklamaní jsme všichni, ale v žádném případě nemůžeme připustit paniku, naopak je zapotřebí zachovat chladnou hlavu, zvláště v rozehrané kvalifikaci, když se za měsíc hrají další zápasy. Jsem přesvědčený, že hráči i trenéři vědí, co musí v říjnu změnit a zlepšit, a že situaci musíme čelit tvrdou prací a zlepšeným výkonem v Albánii i doma s Faerskými ostrovy,“ uvedl Fousek v rozhovoru pro web asociace.

Já s tou chladnou hlavou nevím. Skupina, ze které se zdálo, že je nemožné nepostoupit, je nyní tak vyrovnaná, že možná Česká republika bude poprvé v historii chybět na Euru. Ano, zajíci se počítají až po honu, proto říkám jen možná, ale už jen to, že nemáme po polovině kvalifikace komfortní pozici, je ostuda. A to jsem si zcela vědom, že soupeři ve fotbale se víc a víc vyrovnávají. 

S odvoláním trenéra Šilhavého bylo včera už pozdě. Protože pokud postoupíme na Euro, nic se nezmění. Asociace trenérovi automaticky prodlouží smlouvu a vše bude při starém.

Mimochodem německá repre teď odvolala Hansiho Flicka (dříve Bayern). Nic nenaznačuji, protože takové angažmá je asi nereálné. Ale rozhodně bychom neměli rovnou zavrhovat možnost angažmá zahraničního trenéra. Sparta zbořila mýty a po úděsných zkušenostech ukázala, že to může být cesta.

Reprezentační fotbal je ale samozřejmě něco jiného. Nicméně Ital Calzona Slovensko také viditelně zvedl, ačkoli začátky nebyly ideální. Hodně se obávám, jak by dopadlo další federální derby. Máme skvělou generaci hráčů, ale nevhodného trenéra.

Je potřeba mu poděkovat za všechno hezké, ale jít dál.

 Jaroslav Šilhavý. Velice slušný člověk, a to je ten problém. Zdroj: PrahaIN.cz

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných