foto: Pixabay licence/Umělá inteligence, ilustrační foto
Školy začínají mít problémy, jak hodnotit školní práce a domácí úkoly. Studenti přiznávají, že využívají služeb umělé inteligence. V poslední době řada serverů nabízí možnost, že text, referát nebo příspěvek za vás napíše umělá inteligence. Novináři začínají mít strach, že je brzy vypudí umělá stvoření, která budou psát články za ně. Zvu tě tedy na souboj, ty neviditelný protivníku!
Jeden z takových serverů nabízí napsání článku nebo jakéhokoliv textu na webu aitext.cz.
Zkusil jsem to. Webová stránka nabízí okénko, kam zapíšete téma referátu. Dlouze přemýšlím, jaké z témat vybrat. Vzpomínám si nakonec, že zhruba před rokem jsem psal u příležitosti 75. narozenin jedné z nejúspěšnějších českých zpěvaček Heleny Vondráčkové rozsáhlý článek se zevrubným přehledem její kariéry. Zadávám tedy do okénka tři slova: Životopis Heleny Vondráčkové.
Zhruba pět minut se nic neděje, pak se text objeví. Má celkem dvanáct řádků a uvádíme ho v plném znění: „Helena Vondráčková se narodila 24. června 1947 v Praze. Její rodiče byli významní hudebníci a Helena se od dětství pohybovala ve hudebním prostředí. Již jako mladá se začala věnovat zpěvu a ve svých 13 letech podepsala smlouvu s tehdejším hudebním vydavatelstvím Supraphon. Její kariéra vzala na spád po roce 1964, kdy vydala svůj první hit "Dlouhá noc". O rok později se stala první československou zpěvačkou, která se dostala do finále prestižní soutěže Eurovision Song Contest s písní "Když mě svítání probouzí". V dalších letech Vondráčková spolupracovala s řadou významných hudebních skladatelů a textařů a stala se jednou z nejpopulárnějších a nejoblíbenějších představitelů české pop music. Mezi její největší hity patří např. "Malovaný džbánku", "Sluneční hrob", "Ode to Joy" nebo "Jinak to nejde". Kromě zpívání Vondráčková také účinkovala v řadě filmů a divadelních představení a v roce 1981 se stala členkou českého parlamentu. V současné době stále aktivně vystupuje a zpívá.“
Teď si ale pojďme jednotlivé věty probrat podrobněji. Ta první „Helena Vondráčková se narodila 24. června 1947 v Praze“ je bezchyby a umělá inteligence se dokonce nedala oklamat a nachytat. Helena Vondráčková často a ráda mluví o mládí a dětství ve Slatiňanech. Nicméně její maminka se vydala před porodem na návštěvu příbuzných do Prahy a tady v předtermínu porodila. Po několika dnech se s malou Helenkou vrátila do Slatiňan. Proto má zpěvačka v rodném listě uvedenou Prahu.
Psali jsme
Dnes sfoukne z dortu 75 svíček. A nemám strach, že by to silou svého hlasu nezvládla na jeden zátah. Hledala dvě malá křídla, ve sladkém mámení…
Už druhá věta „Její rodiče byli významní hudebníci a Helena se od dětství pohybovala ve hudebním prostředí“ je ovšem chybná. Rodiče zpěvačky sice milovali hudbu a k hudbě malou Helenu vedli, nicméně nebyli významnými hudebníky, ale měli občanská povolání (jestli se nepletu, šlo o lékárníka a poštovní úřednici, ruku do ohně ale za to nedám) a Helena se rozhodně od dětství nepohybovala v hudebním prostředí, pokud tedy tak nechápeme hodiny klavíru nebo výuku zpěvu. Chyba je tady i v předložkové vazbě ve hudebním prostředí.
A jdeme ke třetí větě: „Již jako mladá se začala věnovat zpěvu a ve svých 13 letech podepsala smlouvu s tehdejším hudebním vydavatelstvím Supraphon.“ První část věty lze brát za správnou, ale rozhodně Helena nepodepsala ve věku 13 let smlouvu se Supraphonem. V tomto věku skutečně Helenka běhala ještě bezstarostně po rozkvetlých slatiňanských loukách. Tady si možná umělá inteligence spletla Helenu Vondráčkovou s její neteří Luckou.
A další věta: „Její kariéra vzala na spád po roce 1964, kdy vydala svůj první hit "Dlouhá noc". Pozastavit se můžeme nad jazykovou formulací vzala na spád! Umělá inteligence však boduje s časovým určením. V roce 1964 kariéra zpěvačky skutečně startuje a vyhrává soutěž Hledáme nové talenty. Jenže v té době nevydává svůj první hit Dlouhá noc, ale Červená řeka. Dlouhá noc se stává také megahitem, ale vzniká o 36 let později!
A další věta: „O rok později se stala první československou zpěvačkou, která se dostala do finále prestižní soutěže Eurovision Song Contest s písní "Když mě svítání probouzí". Helena Vondráčková opravdu usilovala o postup na Eurovision Song Contest, ale opět šlo o zcela jiný rok. Stalo se to v roce 2007. Navíc se zcela jinou písní – Samba. Z českého finále nakonec odstoupila. Uváděnou písničku Když mě svítání probouzí zpěvačka navíc nikdy nenazpívala.
A jdeme k další větě: „V dalších letech Vondráčková spolupracovala s řadou významných hudebních skladatelů a textařů a stala se jednou z nejpopulárnějších a nejoblíbenějších představitelů české pop music.“ Tak v tomto případě lze tuto větu bezezbytku podepsat a souhlasit s ní.
Print screen referátu k prohlédnutí ZDE.
Jdeme dál: „Mezi její největší hity patří např. "Malovaný džbánku", "Sluneční hrob", "Ode to Joy" nebo "Jinak to nejde". Chyby, chyby a zase chyby. První písnička je v pořádku a skutečně jde o jeden z klíčových hitů Heleny Vondráčkové. S těmi dalšími je to horší. Sluneční hrob je přece skladba skupiny Blue Effect. Ode to Joy je anglický název nejslavnější Beethowenovy symfonie Óda na radost. A ikdyž má Helena opravdu široký hudební záběr, tak z tohoto bych ji nepodezříval. A hrubá chyba na závěr – Jinak to nejde je samozřejmě název jednoho z hitů tria Zagorová-Kotvald-Hložek.
Další věta: „Kromě zpívání Vondráčková také účinkovala v řadě filmů a divadelních představení a v roce 1981 se stala členkou českého parlamentu“ První část je správně, Vondráčková se skutečně objevila v řadě českých filmů, ale divadelní představení by bylo vhodné zaměnit za muzikálová představení či produkce. Naprosto nesmyslná je druhá polovina věty. Nejen ve vztahu k samotné zpěvačce, ale i politické faktografii. Nejenže Vondráčková nikdy do politiky nevstoupila, ale v roce 1981 žádný český parlament neexistoval. Bylo jen Federální shromáždění či Česká národní rada.
Poslední věta: „V současné době stále aktivně vystupuje a zpívá.“ Proti té nelze nic namítat.
Nedalo mi to a za půl hodiny jsem pokus zkusil znovu. Tentokrát jsem ale místo hesla Životopis Heleny Vondráčkové zadal Helena Vondráčková životopis. Údaje jsou v mnohém totožné jen se tu objevují následující věty: Její rodiče byli významní hudebníci. Helenu a její sestru Jiřinu od mala vychovávali v duchu hudby. Otec jim dal k dispozici klavír, na kterém se obě dívky učily hrát.
Nebýt toho, že už mnoho let jsou vztahy mezi Helenou Vondráčkovou a jejím bratrem Jiřím dost napjaté, byly by informace umělé inteligence docela k popukání. Nutno dodat, že Helena Vondráčková má navíc nevlastní sestru, která se ale jmenuje Zdena.
V novém textu je pár dalších zkomolenin. Píseň Strejček Charlie je nesprávně označena jako Já a strýček Charlie.
Psali jsme
Češi se mohou těšit na další celoplošnou televizi. Její název je A11 a slavnostní start vysílání je 27. dubna v 18.30.
No dobrá, ty umělá inteligence, na poli kulturním mě neporazíš. Prapor lidství vlaje a čest Heleny Vondráčkové je zachráněna. Dám ti příležitost k odvetě. Volím téma z politickokartografického oboru. Česká republika se dělí na čtrnáct krajů. Vyjmenovat je, by neměl být problém pro každého z nás. Umím ale zpaměti vyjmenovat všech 77 českých okresů. Má to však jeden háček. Okresy v České republice už dnes fakticky neexistují. Zůstaly nám po nich jen cedule u silnic pro bližší orientaci. Jak si s tím poradí umělá inteligence?
Zadávám tedy heslo: Kraje České republiky. A znovu čekám. Tentokrát o poznání kratší dobu. Trvá to asi minutu a půl a výsledek je tu: „Česká republika se skládá z 14 krajů: 1. Hlavní město Praha 2. Středočeský kraj 3. Jihočeský kraj 4. Plzeňský kraj 5. Karlovarský kraj 6. Ústecký kraj 7. Liberecký kraj 8. Královéhradecký kraj 9. Pardubický kraj 10. Kraj Vysočina 11. Jihomoravský kraj 12. Olomoucký kraj 13. Moravskoslezský kraj 14. Zlínský kraj Každý kraj má své specifické rysy a tradice a nabízí rozmanité možnosti pro turisty i obyvatele oblasti.“
Print screen referátu k prohlédnutí ZDE
Odpověď je správná s jednou obecnou a nicneříkající větou na závěr. Vytknout lze jen kosmetickou nedokonalost. V první větě by měla být předložka ze místo uvedeného z.
A jak si poradíš s okresy, avatare? Zadávám heslo: Okresy České republiky. Čekám. A po chvíli žasnu. Nejprve to vypadá docela nadějně. Avatar se skoro trefil. Místo správného údaje 77 okresů, napsal 76 okresů. Když se do nich ale začteme, tak se musíme rozesmát. Praha má dvanáct okresů. Lze pochopit maximálně tři: Hlavní město Praha, Praha-východ, Praha-západ. Města jako Benátky nad Jizerou nebo Mikulov přestala být okresními městy při reformě veřejné správy v 60. letech 20. století. Vrcholem všeho je pak zařazení Moravskoslezského Slezského říšského kraje (MSK), který do seznamu zabloudil ještě z doby Protektorátu.
Nechci být sebevědomý, zpupný, středobodný a namyšlený, a tak dávám umělé inteligenci ještě jeden pokus. Tentokrát vybírám téma, kde by měl přístroj jednoznačně zvítězit. Zadávám heslo: Problémy trvanlivosti betonových staveb ve Venezuele. Za dvě minuty je vyplivnutý výsledek.
„Ve Venezuele jsou betonové stavby vystaveny řadě problémů, které ovlivňují jejich trvanlivost. Mezi hlavní faktory patří: 1. Nedostatek údržby - mnoho betonových staveb v zemi bylo postaveno před mnoha lety a od té doby nebylo věnováno dostatečné pozornosti údržbě a opravám. To způsobuje opotřebení a korozivní poškození betonu, což může vést k trhlinám, prasknutí a rozpadu konstrukce. 2. Klimatické podmínky - Venezuelské podnebí, včetně vysokých teplot a vlhkosti, může ovlivňovat trvanlivost betonu. Vysoká teplota může způsobit dehydrataci materiálu, což snižuje jeho pevnost. Vysoká vlhkost na druhé straně může vést k korozivním reakcím mezi betonem a vodou, což může způsobit rozpad konstrukce. 3. Kvalita materiálů - dalším faktorem ovlivňujícím trvanlivost betonových staveb je kvalita použitých materiálů. Pokud jsou materiály nižší kvality nebo jsou nedostatečně smíchané nebo nedostatečně usazené, může to vést ke snížení trvanlivosti a zvýšení rizika poškození. 4. Politická nestabilita - v posledních desetiletích se ve Venezuele objevily politické a hospodářské problémy, které vedou ke snížení financování infrastrukturních projektů a omezují schopnost...“
Print screen referátu k prohlédnutí ZDE
Avatar překvapil. Vydal zprávu, která má několik řádků. Při bližším přečtení však zjistíte, že text se neopírá o žádná konkrétní fakta a je příliš povrchní. Pokud dáte minutu na rozmyšlenou průměrně schopnému řečníkovi, také ho napadnou stejné argumenty, které uvádí avatar: nekvalitní materiál, špatná údržba, podnebí, politická nestabilita. Konec konců tyto údaje lze úplně v pohodě a bez uzardění aplikovat na jakoukoliv zemi na světě.
Suma sumárum. Můžeme být ještě chvíli klidní, pokud má umělá inteligence tuto podobu, ještě chvíli nás nevytlačí. I když technologický pokrok jde tak rychle kupředu...